פנינו היו מועדות לשוק תלפיות. היה חם ולח אבל מזג האוויר לא הוציא לנו את הרוח מהמפרשים. ראיתי את פקחי העירייה עובדים במרץ רב. נראה שגם הם לא התרגשו ממזג האוויר. לשמחתנו נמצאה חנייה כשרה לא רחוק מהיעד שאליו כיוונו – מסעדת תלפיות או כפי שמכנים אותה במקום חמארה תלפיות.

שוק תלפיות הוקם ב- 1940 על ידי ועד הדר הכרמל ונועד להחליף את השווקים בעיר התחתית שעקב המאורעות (תרפ"ט, המרד הערבי הגדול) לא היו בטוחים ליהודים. המבנה בסגנון הבינלאומי תוכנן על ידי האדריכל משה גרסטל והתרכזו בו סוחרים שהביאו תוצרת חקלאית עברית. במהלך השנים הוא עבר תלאות שהשפיעו מאד על פעילותו: מלחמת העולם השנייה, גניבת סחורות, צפיפות ונתיבי גישה לא נוחים, מאבקי כוח בין רוכלים ועוד. לקראת סוף המאה ה- 20 החלה דעיכה הן של האזור והן של השוק. בשנים האחרונות התעוררה פעילות לשיקום השכונה, השוק והמבנה ההיסטורי שהוכרז כמבנה לשימור ע"י המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.
וויתרנו על הביקור במבנה ההיסטורי והתרכזנו במסעדה ובדוכנים הסמוכים אליה ברחובות סירקין ויחיאל.

שוק תלפיות

חלק מהשוק. לא קשה לראות את ההזנחה.

שוק תלפיות

מסעדת תלפיות התמקמה בתחילת 2015 בחנות קטנטונת בין דוכן פירות וירקות לדוכן של מוצרי סדקית. בחזית על המדרכה היו פזורים מספר שולחנות וכיסאות פורמייקה של פעם. בפנים, החלל נחצה לשניים על ידי דלפק ארוך. בצידו האחד מספר מקומות ישיבה גבוהים ובצידו האחר המטבח שהיה פתוח וחשוף כמעט לחלוטין. שירותים נמצאים עמוק יותר בחנות במעלה גרם מדרגות. מי שחפץ יכול היה למצוא בהם ספרים כגון שירי אהבה של יהודה עמיחי או זאב הערבה של הרמן הסה. קבלתי את הרושם שחלק מהגישה כאן הייתה לתת תחושה שלא עיצבו את המקום ושהוא חלק אינטגרלי מהשוק.

מסעדת (חמארה) תלפיות

בהגיענו חיפשנו מהי הנקודה הקרירה ביותר לישיבה. נדמה כי זוג בנות שישבו יחפות ואכלו סלט קינואה תפסו את הנקודה הטובה ביותר. ניסינו פה, ניסינו שם ולבסוף התיישבנו ליד מאוורר גדול שחלק מהשיטה שלו לקרר הייתה להתיז קילוחי מים. במהלך הארוחה לא היינו בטוחים אם אנחנו רטובים בשל הלחות או המים שהותזו עלינו. בשלב מסוים המאוורר הופקע לטובת השולחן הסמוך. בעת שהותנו ראיתי עד כמה מגוון הקהל שמגיע למקום. בשולחן אחד ישבו שני גברים מבוגרים על כוס קפה שחור, בשולחן אחר היו אנשי עסקים, בשולחן נוסף גברת מגונדרת שישבה בגפה ולבסוף הצטרפו אל הקהל האקלקטי שתי נשים. הצעירה יותר התקרבה אל הבעלים של המקום (אילן פרון) בחיוך ענק ואמרה בקול רם: "אנחנו מאילת, חברות שלך בפייסבוק ובאנו לכאן במיוחד" .

מסעדת (חמארה) תלפיות משתלבת במרחב

אילן שימש כמארח, כמלצר, כשליח וכאיש יחסי הציבור.
מידי פעם הוא אץ לאחד הדוכנים הסמוכים להביא תפוזים או דבר מה שהטבח במטבח הזדקק לו. סיטואציה שיכולה להעיד אלפי מונים על העובדה שמדובר במסעדת שוק אותנטית.
אילן עבר בין השולחנות ושוחח עם הסועדים. לנו הוא סיפר שעבד במספר מסעדות בתל אביב ובין היתר סייע להקים את מועדון הקצינים ברחוב הארבעה. הוא מקווה ומאמין שהאזור יתפתח. מבחינתו הוא חיל חלוץ. בהקשר אחר הוא הסביר שבחירתו לא להגיש בשר במסעדה נבעה מטעמים פרקטיים ולא אידיאולוגיים. מניסיונו עבודה עם בשר קשה יותר ומתגמלת פחות ובכלל, המטבח קטן אז לא כדאי להתפרס.

התפריט נכתב בגיר על לוח. הוא היה קטן ומצומצם. נתון שיכול להעיד על תחלופה גבוהה של מנות בהתאם למצאי בשוק.
גם תפריט היין מינימלי מאד: שני יינות אדומים ושניים לבנים (קברנה סוביניון וגווירצטרמינר של תניא וקולומביה קרסט) ומספר כהילים (ערק, אוזו, פסטיס, קמפרי וכדומה).
התייעצנו עם אילן ובחרנו את בחירותינו.

שקשוקה ירוקה (35 ₪)
המנה הגיעה בצלחת מרק. יש לציין שכל הצלחות היו שונות זו מזו אך אחידות בקיטשיות שלהן.  בתוך הקערה היו שתי ביצים שנעשו במידה שביקשנו (מדיום). הן הגיעו ברוטב לבן שהזכיר לי רוטב בשאמל לפחות על פי אגוז המוסקט שרמז על כך. הביצים הושמו בתבשיל ירקות שכלל מנגולד, תרד, כרישה ופטרוזיליה. מעל הונחו רצועות גבינת קדוש מצפת. המנה לוותה בשתי לחמניות.
הפתיחה הייתה מוצלחת מאד. שתי הלחמניות היו טובות וספגו אליהן בחום רב את הרוטב שתובל בצורה מדויקת, לפחות לטעמי. שקשוקה טובה ושונה (יש בתפריט גם שקשוקה רגילה).

שקשוקה ירוקה ב- תלפיות

חינקלי (24 ₪) חמישה כיסונים הונחו ברוטב יוגורט שהוזלף עליו שמן זית ועוטר בזעתר. הפסטה הייתה דקה. המילוי כלל גבינת סולגוני שהייתה מרוסקת בגסות ונתנה תחושה של מרקם "בשרי" אולי מתוך מטרה להזכיר את הדרך בה לרוב מגישים חינקלי. מנה חביבה שנעלמה חיש קל.

חינקלי ב- תלפיות

דניס שלם בתנור על ירקות שורש ורוטב דייגים (69 ₪)
הדג השלם הוגש עם הרבה מאד ירקות מסוגים שונים (בצל, לימון, עגבנייה, סלק, שורש סלרי, זיתים שחורים ופלפל) וברוטב שבתפריט כונה רוטב דייגים אך הזכיר במשהו רוטב פוטנסקה בסגנון הנפוליטני (ללא אנשובי). הדג היה עשוי כהלכה. המנה הייתה מגוונת בטעמיה ומרקמיה.

דניס ב- תלפיות

P1060527

היום היה כל כך חם שאפילו הדג על השולחן נראה עורג לבקבוק המים הקרים…

ליווינו את הארוחה במים קרים ומרעננים שהוגשו מיד עם ישיבתנו ובכוס מיץ תפוזים סחוט במקום שלא היה קר (10 ₪ לכוס).

כשביקשנו, אילן הביא את החשבון יחד עם צ'ייסרים על חשבון הבית של עלית הארק.

לסיכום

יצאתי בתחושה כאילו מסעדת תלפיות נמצאת בשוק מאז ומתמיד.

האם היא הסנונית הראשונה למסעדות באזור המנסה להשתקם או שזהו פרויקט חד פעמי ? ימים יגידו.
אני, בכל אופן, מחזיק להם אצבעות.

 

אוכל:  

תפריט יין:  

שירות:  

אווירה:  

כללי:  

 

תלפיות
סירקין 28 חיפה
טלפון: 04-699-2296
עמוד הפייסבוק

 

מבט משוק תלפיות אל הנמל

מבט משוק תלפיות לנמל