ברקים, רעמים וגשם קל ליוו אותנו בשעת ערב מוקדמת בדרכנו למסעדת תלפיות בשכונת הדר שבחיפה. באופן מפתיע הפוך ממזג האוויר ששרר בביקורנו הראשון במקום.

תלפיות של אילן פרון להט נפתחה ב- 2015 והייתה בין המסעדות הראשונות בשוק תלפיות ולבטח הבולטת שבהן. מאז האזור השתנה, יש אומרים שעבר ג'נטריפיקציה. מהשיחה עם אחראית המשמרת המקסימה, שעברה בין השולחנות ושוחחה עם הלקוחות, אפשר היה להבין שהם מאד מקווים שאנשי השוק לא יעזבו בעקבות התהליכים הללו. לדבריה שיתוף הפעולה איתם מאד חשוב.
בכלל היה נעים ומחכים לשוחח איתה. כל מיני נושאים עלו בשיחה הקצרה. לדוגמה, שהם מעודדים את נותני השירות לתת ביטוי לאישיות שלהם, כל אחד בדרכו. עוד מתברר שתקופת הקורונה השפיעה עליהם ועל האזור לטובה. אנשים מצאו את הישיבה על ארגזים עם כוס יין ונשנוש כאקט מגניב. לאחר הסגרים מספר הלקוחות גדל.

מבט מבחוץ על תלפיות (Talpiot)

מאז ביקורי הקודם המסעדה גדלה והתרחבה. כיום יש מטבח נפרד, בר נעים, חלל פנימי מזמין ומקומות ישיבה בחוץ על המדרכה. עם זאת האופי והאווירה של המקום נותרו על כנם, משהו שבין שאבי שיק לשוק הפשפשים.
תלפיות מוגדרת באתרה כ-"חמארת שף". התואר הזה מעט מוזר לא רק בשל החיבור הלא טריוויאלי בין המילים "חמארה" ל-"שף" אלא שגם הוויב שקבלתי במקום לא תואם למאורת אלכוהול. אז נכון יש אווירה ידידותית ומשוחררת ונותנים פה כבוד רב ליין ולאלכוהול אבל תלפיות היא הרבה מעבר לכך.

בתחילה היה מאד נעים לשבת בחוץ. בהמשך עישנו בשולחנות הסמוכים ולכן ביקשנו לעבור לאזור של לא מעשנים הנמצא בחלל פנימי קטן. המעבר התאפשר הואיל והמקום לא היה מלא. הקהל הורכב בעיקר מצעירים. המוזיקה ברקע הייתה בעוצמה טובה, נוכחת אבל אפשר היה לשוחח בנוחות.

החדר הקטן ב- תלפיות (Talpiot)

תפריט האוכל, שיש בו דגש על דגים ופירות ים, נכתב בגיר על לוח. התפריט יכול להשתנות כל יום.
תפריט היין, לעומת זאת, פורמאלי, מנויילן ואחד הטובים שנתקלתי בהם לאחרונה. הוא מרשים וניכר שמי שהרכיב אותו יצא מהקופסה הנוחה של היבואנים הגדולים. יש בו מגוון יינות מאזורים שונים כולל ישראל ועולם ישן. בכל זאת שתי ההערות: אין ציון של שנות בציר ופה ושם ראיתי טעויות באיות. יש לציין שבשיחה בה ביררנו לגבי מדיניותם בנוגע ליין שמביא אורח, נאמר לנו שאם היין מכבד את המקום, הם לא גובים דמי חליצה.

התפריט ב- תלפיות (Talpiot)

פתחנו ב- קרפצ'יו תמנון (35 ₪)
חתיכות תמנון דקות הונחו בשמן עם פלפלים אדומים מותססים וזעתר. מעל קרם פרש.
התמנון טופל כהלכה. הוא לא היה קשה מצד אחד או רופס מצד שני. הפלפלים האדומים הוסיפו עניין ומתקתקות. גם הזעתר היה נוכח והשתלב יפה. הקרם פרש הוסיף גוון רענן וממתן חריפות. מנה טובה.

קרפצ'יו תמנון ב- תלפיות (Talpiot)

טרטר טונה אדומה (58 ₪)
קוביות קטנות של טונה אדומה "שחו" בקונסומה עגבניות ושום. מעט זעתר ופרוסות פלפל חריף חתמו את ההגשה.
מנה עדינה ומעודנת למרות הזעתר והחריפות המתונה של הפלפלים. הקונסומה הוגש בטמפרטורת חדר. טעמו היה עמוק. הטונה הייתה יותר נוכחת במרקמה מאשר בטעמה עם זאת בסך הכול היא לא נעלמה או הוסוותה. מסוג המנות שמעוררות את המחשבה ולא רק את בלוטות הטעם.

טרטר טונה אדומה בקונסומה ב- תלפיות (Talpiot)

ריאט (115 ₪)
ה-ריאט (Rillette) נעשה כאן מבשר חזיר וברווז והוגש בכלי חרס. העשייה הייתה טובה ו-"שרוכי" הבשר העידו על כך. לתערובת היה טעם בשרי עדין ועמוק. המנה עתירת שומן.
הכמות שהוגשה הייתה מספקת לשניים. ייתכן שהתהליך הארוך הכולל בישול איטי של חומרי הגלם וייצוב הריאט שנמשך מספר ימים, יכול להסביר את המחיר. עם זאת עדיין מחיר המנה גבוה לטעמי.

ריאט ב- תלפיות (Talpiot)

עם הריאט קבלנו מנת לחם וצלוחית פלפלים חריפים מותססים עם גוון חמצמץ.
בהמשך נבקש תוספת לחם (+5 ₪) שתגיע גם עם מקלות גריסיני פרמז'ן.

קלמארי ותפוזים (78 ₪)
קלמארי (ראש וגוף) נצרבו על הפלנצ'ה והוגשו עם רוטב תפוזים וחמאה. בצד הוגשו פרוסות תפוחי עץ דקות עם זיתי טאסוס ופרחי שומר.
הטיפול בקלמארי והצריבה היו מדויקים. רוטב התפוזים החמיא לקלמארי. התוספת של פרוסות התפוחים הייתה מעניינת ואינטליגנטית. למרות הפוטנציאל למאבק בין המרכיבים, הם השתלבו נהדר ויצרו מארג טעמים שכלל חמיצות נעימה, מעט מרירות תומכת ומתיקות מתונה. אהבתי.

קלמארי ותפוזים ב- תלפיות (Talpiot)

מולים וצ'יפס (85 ₪)
המולים הוגשו ברוטב שכלל יין לבן, חמאה, שום, בצל ועשבי תיבול. לצדם צ'יפס מתפו"א מזן דזירה. מעל לכל גורדה גבינת פרמז'ן.
ציפיתי שהצ'יפס יהיו יותר פריכים אבל הם היו מעט רכים. עם זאת טעמם המתקתק מוצלח. בשונה מהמנה הקודמת זו לא מנה מאתגרת. בסך הכול ביצועה היה תקין והיא ענתה על המבוקש.

מולים וצ'יפס ב- תלפיות (Talpiot)

בסוף הציעו לנו דיז'סטיף וויתרנו. בנוסף אף אחד מארבעת הקינוחים שהוצעו באותו ערב (עוגת שמן זית, עוגת גבינה, פנקוטה וטירמיסו) לא ממש עורר עניין. ביקשנו חשבון.

את הארוחה ליווינו במי ברז וביין שהבאנו. לא נגבו דמי חליצה.

Domaine Dujac Vosne-Romanee 1er Cru Aux Malconsorts 2017
וון רומנה קלאסי מחלקה נפלאה של יצרן נחשב. אף נוכח. למרות גילו הצעיר, מדובר בשנה שמתאימה לשתייה מוקדמת. היין רך, נגיש, אלגנטי וטעים. היו בו חמיצות נעימה ופלפול.

P1290766

לסיכום

נהניתי בביקורי בתלפיות. האירוח היה חם ולבבי והאוכל טעים ומשביע רצון.

אחד מהדברים הבולטים היה הכבוד שהרגשתי שנותנים בתלפיות לחומרי הגלם. בנוסף, על הנייר (למעשה על הלוח) המנות לא נראו מורכבות אבל בסופו של דבר הן היו חכמות, חלק מהשילובים מפתיעים והביצוע מוצלח.

תלפיות כיום היא מסעדה מובחנת ומגובשת ופחות דוכן בשורת דוכני שוק כפי שהייתה בתחילת דרכה. נדמה שבמשך שנות פעילותה היא איבדה מעט מהתמימות ויחס התועלת מול העלות השתנה אבל היא עדיין מסעדה אותנטית עם המון אופי ומהווה יעד ראוי לחובבי האוכל והיין.

אשמח לחזור בעתיד.

 

תלפיות
רחוב סירקין 28 חיפה
טלפון: 04-6992296

אתר המסעדה

דף הפייסבוק