פרוזדור, מסעדת ההמבורגרים, שנפתחה לפני כשנתיים וחצי, הייתה מפוצצת בערב בו החלטתי לחזור ולבקר במקום. היות והאחראי העריך שהתור שלפנינו ייקח לפחות חצי שעה, החלטתי שעדיף להגיע בהזדמנות אחרת.

חול המועד נראה כזמן מתאים במיוחד בזכות ההודעה שלהם בפייסבוק שהמסעדה פתוחה כרגיל. הגענו בשעת ערב מוקדמת. להפתעתי גם הפעם נמצא לנו מקום רק בקושי. המסעדה שוב הייתה הומה ורועשת מאד. נדמה כי ההבדל העיקרי מהפעם הקודמת היה בפרופיל הסועדים. בערב הקודם שמתי לב לשונות הרבה בקרב הסועדים: צעירים ומבוגרים, מקומיים ולא מעט זרים. כעת רובו המכריע של הקהל הורכב מבני תשחורת. רבים מהם ישבו בקבוצות וחלקם, לפחות על בסיס לבושם, נראו כמי שהגיעו לכאן ישירות מהים. בשעת עזיבתנו הקהל החל להשתנות והרעש פחת. נראה שלמקום יש את הקסם שלו עבור אוכלוסיות מגוונות ובמועדים שונים.

פרוזדור - prozdor

מספר מלצרים שירתו את יושבי השולחנות, הם היו יעילים ונראו מנוסים. בכלל הקו המנחה שאפיין את התנהלות המקום היה טכני ופונקציונלי. לפי הפירוט בחשבון 35 דקות עברו מהרגע שהקלידו את הזמנתנו במחשב ועד הדפסת החשבון. אמנם איש לא אמר מילה והיו שולחנות שלא מיהרו לשום מקום אולם התכונה הרבה סביבנו ואצלנו כולל הורדת הצלחות מיד כשסיימנו והגשת תפריט הקינוחים קבעו את הקצב.

פרוזדור - prozdor

כמצופה רוב התפריט מורכב מהמבורגרים בסגנונות שונים אך יש בו גם סלט עוף (סלט קוב), סנדוויץ' עוף (פויוס הרמאנוס) ו- 10 מנות שיכולות להוות מנות נפרדות או תוספת לצד ההמבורגרים כמו צ'יפס, טבעות בצל, כנפיים ברוטב, סלט ירקות וכדומה. התפריט מציע למעלה מ- 20 המבורגרים מובנים, חלקם ללא גבינה וחלקם כפולים. לדברי המלצרית משקל הקציצה, הנעשית על פי התפריט מבשר בקר שנטחן כל יום, הוא 170 גרם לפני צלייה. בהמבורגרים הכפולים מגיעות שתי קציצות באופן קבוע אולם את כל ההמבורגרים ניתן להגדיל בתוספת של 18 ₪ לקציצה. בתפריט מובהר שכל הקציצות נצלות בדרגת צלייה מדיום וול. מספר המבורגרים הם צמחוניים במהותם ומסומנים בתפריט בירוק. יחד עם זאת נכתב שניתן להחליף כל קציצה רגילה בקציצה צמחונית. צבע אדום מסמן מנות חריפות. בתפריט השתייה ניתן למצוא בעיקר בירות (מחבית ומבקבוק) ושתייה קלה. יש גם מספר מצומצם של משקאות אלכוהול נוספים כמו יין אבל ברור שהם אינם העיקר. יש לציין שהמחירים נשארו דומים לאלו שהיו בתפריט שראיתי קרוב לפתיחה לפני למעלה משנתיים.

אסף, אחד מבעלי ה-פרוזדור, הסביר בזמנו בבלוג את האג'נדה שלהם. להלן הסיכום שלי לדבריו:
מבחינתם, קציצת ההמבורגר לא אמורה להוות תחליף ל- סטייק בלחמנייה אלא היא רק אחד המרכיבים בהמבורגר ולא המרכיב הבלעדי ולכן משקלה נמוך יחסית. נתון זה מאפשר להוסיף ללחמנייה מרכיבים ולהרחיב את מנעד הטעמים. מי שרוצה יכול להגדיל את כמות הבשר בתוספת קציצות. שיטת הצלייה שלהם מקובלת בארצות הברית, בין היתר, בדיינרים, במסעדות שאינן סטייקהאוסים וברשתות גדולות כמו Smashburger. לפיה כדורי הבשר הטחונים נצלים במעיכה על הפלנצ'ה לקציצות שטוחות. אסף ציין שהבשר שלהם נטחן במקום מידי יום ממספר נתחים כמו שפונדרה, צוואר וצ'ך. הבשר טרי ולא עובר הקפאה. בכדי להדגיש את טעם הבשר הם מתבלים רק במלח ורק מבחוץ.

התפריט של פרוזדור - prozdor

הזמנו שתי מנות המבורגרים כפולים (היקרות בתפריט) ומנה צדדית.

אל תשוויץ (76 ₪)
בנוסף לשתי הקציצות היו בהמבורגר גם פרוסות דקות ומותכות של צ'דר ו-גאודה, מספר נתחי בייקון, בצל כבוש  ותפוצ'יפס. שתי פרוסות הלחמנייה נמרחו במיונז שום.
הבייקון היה עשוי מידי וקשה. התפוצ'יפס ספחו נוזלים ואיבדו מפריכותם. מיונז השום בלט לטובה בנוכחות אבל לא בהשתלטות.

משה אתה השתגעת לגמרי (76 ₪)
בנוסף לשתי הקציצות היו גם בצל מקורמל, פטריות צלויות, טבעת בצל וביצת עין. פנים הלחמנייה נמרח ברוטב BBQ.
החלמון בביצת העין היה קשה. טבעת הבצל לא הייתה פריכה. הפטריות הצלויות לא בלטו.

– הלחמניות היו מעט מעוכות. מבחינת גודלן הן התאימו לקציצות. מבחינת הטעם הן היו סטנדרטיות.
– בשתי המנות היה צורך לפרק את "המגדל" בכדי לאכול את המנה.
– לגבי קציצות הבשר: מידת העשייה בשני המקרים הייתה כפי שנכתב לכיוון מדיום וול; ניכר שבקציצות הבשר היה אחוז שומן גבוה יותר בהשוואה לביקור הקודם אולם מידת העשייה היא שמגבילה. הקציצה מבחוץ הייתה קריספית אולם בפנים הבשר היה מעט יבש אולי זה גם קשור לכך ששני ההמבורגרים הגירו נוזלים; שני ההמבורגרים היו מעט מלוחים. – בשני המנות היה חסר לי מרכיב רענן של ירק. ייתכן שהיינו צריכים להזמין סלט בצד.
– לטעמי אל תשוויץ הייתה מנה מעניינת יותר מ- משה אתה השתגעת לגמרי

צ'יפס בטטה (22 ₪)
בתחילה כשהצ'יפס הוגש חם הוא היה פריך, מעניין והייתה בו מתיקות רבה ממכרת. לאחר שהוא התקרר פחות אהבתי.

ההמבורגרים וצ'יפס בטטה ב-פרוזדור - prozdor

לסיכום:

בהשוואה לביקורי הקודם ב-פרוזדור לפני כשנתיים וחצי מצאתי שיפור הן בביצועים והן בהתייחסות ללקוח. עם זאת ראוי להדגיש שמדובר במקום טכני ופונקציונלי. בזמנו אסף הבעלים ציין שהם מכוונים למקום קז'ואל. הקהל הרב שמגיע לכאן להשביע את רעבונו מוכיח שאנשי פרוזדור עונים היטב על הצורך שלו.

אוכל

שתייה

אווירה

שירות

כללי

פרוזדור
רחוב מנדלי מוכר ספרים 6 תל אביב
טלפון: 03-5233223

אתר המסעדה

עמוד הפייסבוק