לפני כחודשיים נפתחה מסעדת פרא במקום בו שכן קפה נורדוי. מאחורי המקום עומדים ארבעה חברה צעירים, שלושה שגדלו וצמחו במוסדות R2M ואחת מבית מדרשו של אייל שני.

ממה שהתפרסם ניתן להבין שהחברה הצעירים של פרא מכוונים למקום בילוי ואירוח שיתייחס באותה מידת חשיבות לאוכל, לשתייה, למוזיקה ולאנשים.
באחת הכתבות עליהם ב- טיים אאוט ניתן לקבל תחושה שהם מנמיכים ציפיות מבחינת האוכל: "היה ברור שנעשה אוכל שכיף לבלות אתו ולא שבאים במיוחד בשבילו… לכן בחרנו לבשל מה שאנחנו אוהבים ויודעים לעשות… נקודת המוצא היא בחומר הגלם – לעבוד עליו ולשים אותו בצלחת בצורה הכי מצומצמת, אך שלא תחסיר שום פרט".

מסעדת פרא (Pereh)

פירושי המילה פרא, שם המסעדה, מעוררים ציפייה למקום חסר רסן, לא מבוית או מתורבת. בבואנו המקום והאווירה היו הפוכים לחלוטין.
העיצוב, שבסיסו דומה לזה שהיה כאן בתקופת נורדוי, משקף תפיסה אירופאית מכובדת אבל קלילה וצעירה. החלונות הגדולים הכניסו פנימה הן את דמדומי הערב והן את הרחוב והוסיפו לתחושה הרכה. אפילו הווילונות הארוכים, הלבנים והחצי שקופים הוסיפו לקלילות. אנחנו ישבנו בפינה הצמודה לספרייה קטנה עם ספרי אומנות ובישול, סלסלת לימונים וציור ופסל מבית סבתא. הכי רחוק מ-פרא שניתן לדמיין.
מבחינת האווירה הייתה תחושה של שלווה ורוגע. אולי ההרגשה הזו נבעה מהשעה היחסית מוקדמת של הערב בה סעדנו, אולי בזכות האור המתעמעם של שעת בין הערביים ואולי בשל אופיו של המקום. אפילו מוזיקה הג'אז הקלילה שהתנגנה ברקע הייתה בעוצמה מתונה והנעימה את שהותנו. הקהל נראה צעיר ברובו ונינוח.
השירות היה ידידותי, נעים, לא מלחיץ ובגישה לא מעונבת.

מסעדת פרא (Pereh)

אז מה פרא ב-פרא? "השם כנראה נובע מהפער בין מה שמצפים לבין מה שמקבלים" הסבירה לי המלצרית. האמת, לא בטוח שהבנתי. בבירור עם השף אביעד יתווסף הסבר הקשור למילה פרא במשמעות בר. הם מקפידים שהדגה תהיה מהים ולא מבריכות, הלחמים ייעשו כל יום ממחמצת שהם מטפחים כאן בהקפדה וחומרי הגלם ירכשו בשוק הכרמל הסמוך.

על התפריט המשתנה אחראים אורי ואביעד, שני יוצאי הוטל מונטיפיורי שבחבורה. כאמור זהו תפריט קטן. בערב ביקורנו הוצעו מנת לחם (24 ₪), שבע ראשונות (46-76 ₪), שמונה עיקריות (62-96 ₪) ושבעה קינוחים (18-52 ₪). גם תיאור המנות מינימליסטי. על פניו נראה שאין בתפריט שימוש בחומרי גלם יקרים.

תפריט היין עושה רושם טוב מאד, מגוון, צעיר ועדכני. ניכר בו ידם של יצרני ויבואני בוטיק מתמחים. התפריט מציע יינות גם בכוסות, עשרה קוקטיילים ו- 14 תזקיקים.

התפריט בערב ביקורנו ב- מסעדת פרא (Pereh)

קולורבי פחם, קשיו, טרגון (58 ₪)
פתחנו בקולורבי שנעשה על גריל. הוא הוגש בחיתוך גס עם זרעי חרדל וגרידת לימון על רוטב קשיו, רוטב טרגון ושמן זית.
מנה קטנה, אפילו קטנה מידי. הוגש קולורבי אחד. בתהליך עשייתו הצליחו לשמור על מרקם יציב. טעמי הגריל היו מתונים. הרטבים המלווים היו מעניינים, במיוחד רוטב ה-קשיו שהיה מיוחד ומפתיע. בלטה חמצמצות נעימה. בסך הכול טעמים עדינים שהשתלבו היטב.

קולורבי ב- מסעדת פרא (Pereh)

כנף ממולאת, חרדל, הדרים (58 ₪)
כנף עוף חתוכה לשניים רוקנה מעצמות, מולאה בתערובת פרגית ולחם ונצלתה על גריל. בנוסף הוגשו רוטב חרפרף ועלי חסה חרוכים קלות כנראה אף הם עברו גריל פחמים.
שוב מנה קטנה. הצלייה של העוף מדויקת. המעטה שלו קריספי ומילויו רך, עסיסי וטעים. במקרה הזה הטעם המעושן היה חזק ונוכח. אמנם ניתן היה להסתדר ללא הרוטב בצד אבל הוא היה מוצלח ושמרנו אותו גם למנות הבאות. חבל שהמנה חוסלה בביס וחצי. בהשוואה למנה הקודמת הביצוע היה "פראי" יותר.

כנף ממולאת ב- מסעדת פרא (Pereh)

קלמרי חריף, צ'יפס, צנוניות חמוצות (82 ₪)
כמות נאה של קלמרי (ראשים וגוף) נצרבו והונחו על רוטב פלפלים שאטה (מעין אריסה). הם לוו בפרוסות דקות של צנונית, פטרוזיליה וצ'יפס דקיקים ופריכים.
הקלמרי היו מאיכות טובה. הם נעשו כהלכה ולא היו צמיגיים או סמרטוטיים. הצ'יפס לא היו שמנוניים ופריכותם הוסיפה מרקם נכון למנה. החריפות של הרוטב הייתה במידה. לטעמי זו מנה ייחודית ושילוב מוצלח של ים-יבשה.

קלמרי ב- מסעדת פרא (Pereh)

צוואר חזיר פרוס, בצל שאלוט, תפוחים (82 ₪)
צוואר החזיר, שנעשה כמו רוסטביף ונפרס לפרוסות דקות, הוגש ברוטב תפוחים יחד עם בצלי שאלוט מקורמלים, שומר מוחמץ וחרדל.
עוד מנה נאה בגודלה. הנתחים היו כמעט ללא שומן ונצרבו בצורה מושלמת. הבשר היה רך אך לא רך מידי. הבצלים שקורמלו הוסיפו מתקתקות והרוטב המעט חמצמץ היה נהדר.

צוואר חזיר ב- מסעדת פרא (Pereh)

צ'יזבורגר בלחמנית בריוש, צ'יפס (76 ₪)
קציצת המבורגר (כ-180 גרם) הונחה על חסה בלחמניית בריוש הנאפית במקום. מעליה גבינה מותכת ופרוסת בצל חרוך קלות. לצד הצ'יזבורגר היו צ'יפס תוצרת בית (מתפו"א ראטה) כמו כן קעריות עם קטשופ ומיונז פשוטים.
נאמר לנו שתערובת הבשר מורכבת מטחינת שפונדרה ושייטל בנפרד ושילוב עם השומן, כמו כן שהצ'יפס עובר תהליך הכנה ארוך ומורכב. הצ'יפס היה סופר טעים. לא נשאלנו למידת העשייה של הקציצה שהייתה MW. בלטו טעמי גריל. בסך הכול מנה טובה אם כי הייתה לי תחושה שהמנה מיועדת יותר להשביע מאשר לאתגר מבחינת הטעמים. אני חושב שהיה כדאי להוסיף מרכיב חמצמץ שיקליל מעט את הכבדות.

צ'יזבורגר ב- מסעדת פרא (Pereh)

שכבות תפוחים, שמנת חמוצה (36 ₪)
הם קוראים לעוגה "טאטן בלי טארט" ויש בה משהו שהזכיר לי קינוח תפוחי עץ של פעם.
שכבות דקיקות של פרוסות תפוחים שבושלו עם סוכר הוגשו עם מעט שמנת חמוצה.
קינוח קייצי לא כבד ולא מתוק בדיוק מסוג הקינוחים המועדפים עליי שכיף לי ונעים לי לסיים איתם ארוחה. עם זאת אני חושש שהקהל הישראלי יראה בו קינוח פשוט מידי.

עם הקינוח קיבלנו ע"ח הבית כוס Barbeito Madeira Malvasia Reserva Velha המיושן 10 שנים. יין קינוח שהיה מעט יותר מריר ממתוק והתאים בול לקינוח שבחרנו שגם הוא לא היה מתוק.

קינוח תפוחים ב- מסעדת פרא (Pereh)

Domaine Taupenot Merme Morey-saint-Denis 1er La Riotte 2013
היין מיוצר על ידי יצרן קטן ונחשב בבורגון. בפתיחה בלטה חמיצות גבוהה. בהמשך היא תתאזן. גוף בינוני עם הרבה פרי. מעט מפולפל וטעמי דובדבנים חמוצים. במהלך הערב היין התעצם בכוס.
50 ₪ דמי חליצה.

Domaine Taupenot Merme Morey-saint-Denis 1er La Riotte 2013 ששתינו ב- מסעדת פרא (Pereh)

לסיכום

ערב ביקורנו במסעדת פרא הוכתר בהצלחה. אל האווירה החמימה והגישה המחבקת התלווה אוכל מוקפד וטעים. המטבח יודע להוציא את המיטב מחומרי הגלם הפשוטים והלא יקרים. עם זאת אדגיש שהמנות הראשונות שאכלנו היו טעימות אך מעט קטנות ולא זולות.

פתיחת מסעדה היא לרוב צעד אמיץ על אחת וכמה בעת הזו. נראה שהחברה הצעירים של מסעדת פרא נחושים לצעוד קדימה עם הרקע והניסיון שרכשו בעבר תוך יצירת חותם אישי מובחן.

 

פרא
רחוב נחלת בנימין 27 תל אביב
טלפון : 050-3339900

אתר המסעדה

דף הפייסבוק