ממול לכניסה של מסעדת הבשרים M25  הנמצאת בשוק הכרמל ראיתי אטליז חסר שם בכוך. נדמה כי בעליו התקנא בקהל הסועדים הרב הפוקד את השכן שממול ובנוסף לויטרינת הבשר הקטנה שלהם, הועמדו בכניסה שמשייה, מנגל פשוט, שולחן עם צלחות בהן קובה, בטטות וחצילים מטוגנים ומספר מנות נוספות לצד כיסאות כתר ושנים-שלושה שולחנות המכוסים במפות פלסטיק צבעוניות. לדאבון הלב השולחנות הבודדים היו ריקים, המנגל היה כבוי והזוג המבוגר (כנראה בעלי המקום) ישב בפנים משועמם. ב- M25, לעומת זאת, היה די צפוף ובעת עזיבתנו (שעת צהריים מוקדמת) אנשים הופנו אל החצר האחורית והשולחן שפינינו בפנים נתפס מיד בשמחה רבה.

השכן ממול ל - M25

השכן חסר השם ממול

אני מתקשה לראות את הקהל המגיע ל- M25 מתלבט למול האלטרנטיבה העומדת בכניסה. עושה רושם שהקהל הזה הוא ברובו קהל מכוון מטרה ולא קהל עובר. אפשר להניח שהוא מורכב מקרניבורים או מחובבי אוכל ששמעו על המקום מבעוד מועד והם חפצים לבחון את חותמת האיכות המעניקים למקום שני השפים ירון קסטנבוים ו- יונתן בורוביץ' או מסועדים שחוו, נהנו וחוזרים שוב.

הכניסה ל- M25

הכניסה ל- M25

ראשיתו של M25 בכוך קטן בו ניתן היה לאכול בשרים מה- meat market, חנות הבשר המדוגמת ששמה יצא לפניה ברחוב הקצביות של שוק הכרמל (רחוב יום טוב). כנראה שעם הזמן נוצר הצורך במציאת חלל גדול יותר והוא אכן נמצא כ- 25 מטרים משם ברחוב סמטת הכרמל. מדובר בחלל לא גדול שכנראה שימש כמחסן. בקצה הפנימי שלו נמצא מטבח פתוח עם גריל הפחמים ולצידו ויטרינה. בחלקו הקדמי היו מקומות ישיבה צפופים אך מספיק נוחים. הן בכניסה שבחוץ והן בחצר האחורית מוקמו עוד מספר מקומות ישיבה על מושבי עץ בדומה לאלה הנמצאים בפארקים. לחלל מראה תעשייתי ומוזנח בכוונת מכוון: קירות מתקלפים, אריחי בטון שחוקים, מנורות פלורסנט, שרוולי מיזוג תעשייתי ושלד עץ שחצץ בין הסועדים לעמדת השירותים וכיור רחיצת הידיים. עם זאת הכול נראה נקי. על השולחן נפרש מעין נייר עטיפה חום ומעליו צנצנת קטנה עם פרחים. בנוסף חיכו על השולחן סכו"ם, מפיות ומלח ופלפל שחור בתפזורת בפנכות מתכת. בשלב מסוים רעשי הרקע הרבים שכללו את רעשי המקום והרעשים מבחוץ הפכו להרמוניים. נראה שהמקום מצליח לייצר אווירה של מסעדת שוק תוססת ופעילה.

Untitled

התפריט בחצר של M25

התפריט בחצר

לאחרונה ביקרתי פעמיים ב- M25. בשני המקרים הן המלצרים והן האנשים שמאחורי הויטרינה היו מסבירי פנים, יעילים וסייעו בידנו "לבנות" את הארוחה. היות ואין תפריט מודפס, העזרה הזו נחוצה. קבלתי את הרושם שאנשי השירות לומדים את לקוחותיהם במהירות ומתאימים את ההמלצות למידותיהם. יכולנו לבחור מהמנות הרשומות על הקיר או מהמנות המשתנות בויטרינה המבהיקה המוגדרת על ידי המלצרים כ- main event. ההיצע בויטרינה מתחלף וכולל שיפודים כמו כבד, ביז, שוק טלה, סקרט, שקדי בקר, נתח קצבים ועוד או נתחים לפי משקל כמו פורטרהאוס, פריים ריב, אנטריקוט, אוכף טלה, טי בון וסינטה על העצם. המלצרים לא לחצו בהזמנה אבל יכולתי להרגיש שחלק מהשירות היעיל נובע מהרצון 'לתקתק' את השולחן בכדי לפנות מקום ללקוחות הבאים.

כוסות מים עם פלח לימון הוגשו עם ישיבתנו. הלימון המעט מריר ניסה להסתיר את טעם מי הברז הנפוצים בתל אביב. בביקור הראשון התרכזתי בשיפודים, בביקור השני בנתחים. בפעם השלישית שתגיע, אני מניח בעתיד הלא רחוק, אבחן גם את הנתחים על העצם ואם יהיו בשרים מהמעשנה.

סלט ירוק (30 ₪)
מגוון עלים ירוקים (חסה, בצל ירוק, פטרוזיליה,עלי סלרי, פרוסות צנונית ופרוסות קולורבי) עטופים בוינגרט לימוני.
המרכיבים הקרינו טריות. הסלט היה מרענן מאד ו-"שובר שגרה" בזכות החמצמצות והנוכחות הרבה של הוינגרט.

סלט עגבניות וטחינה (25 ₪ בתפריט)
המנה כללה עגבניות חתוכות, עלי תבלין, פלפל חריף ומעט בצל שהגיעו מעל טחינה סמיכה ואיכותית ומעליהם מערום של ממרח לימון כבוש.
סלט טעים עם תוספת כובשת באמצעות הלימון הכבוש.
פיתה עבה וחמימה שהגיעה בשקית חומה אהבה את שמן הזית ויתר מיצי הסלט.

* יש לציין שבביקור הראשון הודגש בפנינו שסלט העגבניות מצורף למנת העראייס. בביקור השני מחירו הורד מהחשבון. סביר להניח שהוא נלווה לאחת מהמנות האחרות שהוזמנו.

סלט ירוק וסלט עגבניות בטחינה ב- M25

עראייס טלה בפיתה (48 ₪)
המנה כללה ארבעה רבעים של פיתה שהוכנסו לשקית נייר חומה. בכל רבע פיתה צרובה כדבעי היה קבאב טלה טחון ומתובל שבתהליך ההכנה נצמד אל הפיתה.
למרות שהפיתות היו שמנוניות, השילוב של המרכיבים היה טוב.

עראייס טלה בפיתה ב- M25

לב שור וצ'ימיצ'ורי (30 ₪)
הנתחים שעברו צריבה קלה ומעליהם פוזרו מלח גס ופלפל שחור היו בעלי טעם בשרי חזק.
הצ'ימיצ'ורי היה מצוין ומילא בהצלחה את התפקיד שמילאו הסלט הירוק וסלט העגבניות, מין אתנחתא לטעמי הבשר המודגשים. מנה מוצלחת ומהנה.

לב שור וצ'ימיצ'ורי ב- M25

* מחירי השיפודים משתנים בהתאם לחומר הגלם.

שיפוד סקרט (25 ₪)
ה-סקרט היה מעט קשה, מהסוג שצריך ללעוס והרבה. אני קורא לבשר כזה בשר למתקדמים. שוב טעם בשרי עמוק ללא כל טעמי לוואי, מה שיכול להעיד על טיפול נכון בבשר.

שיפוד שוק טלה (30 ₪)
בפעם הראשונה התמוגגתי מהשיפוד הזה שהיה עשוי נהדר. הוא היה רך, עסיסי ועם טעמים מובחנים. כמובן שבהזדמנות השנייה הוא הוזמן שוב ללא היסוס. בפעם הזו הוא כבר היה פחות טוב, יותר שומני והצריך מאמץ בלעיסה.

שיפוד סקרט ו-שיפוד שוק טלה ב- M25

שיפוד פילה (33 ₪)
למרות שאינני מצפה לקבל בשיפוד את לב הפילה אלא את הקצוות שלו, הבשר שקיבלנו עשה רושם מצוין. ראשית הוא הגיע במידת מדיום והיה עשוי נכון. שנית הוא היה מעניין, נתן תחושה בשרית ובלטו בו טעמי הגריל.

שיפוד פילה ב- M25

* עבור נתחי ה- prime על העצם משלמים 33 ₪ ל- 100 גרם ועבור נתחי אנטרקוט, סינטה ופילה 39 ₪.
* מנות הבשר מגיעות על נייר בטס מתכת עם תוספות: תפו"א, חצי בצל וחצי עגבנייה על גריל.
* לא נשאלנו למידת העשייה. בעיני זה ביטוי לגריל-מן הבטוח במה שהוא עושה.

אנטריקוט לצלייה (117 ₪)
300 גרם של בשר פרוס הגיעו במידת עשייה MR לאחר שעברו טיפול מינימלי וזכו לקצת מלח גס. הבשר היה לעיס, עם פרופורציית שומן טובה וטעים.

אנטריקוט לצלייה ב- M25

פילה בקר לצלייה (128.7 ₪)
קיבלנו 330 גרם של בשר פרוס מפרה הולנדית מבכירה במידת עשייה M-MR. בדומה לאנטריקוט,  הבשר עבר טיפול מינימלי. מנתחי הפילה היותר טובים ומעניינים שאכלתי.

פילה בקר לצלייה ב- M25

לסיכום:

M25 היא מסעדת שוק המתמחה בבשר. יש שיאמרו שהיא שיפודיה משודרגת ויש שיאמרו שהיא מסעדת 'על האש'. כך או כך מדובר במקום יחסית פשוט ופונקציונלי המציע מגוון מנות בשריות מחומרי גלם טובים שעוברים טיפול נכון. ניתן לראות באי הגשת רטבים מלווים לבשר הצהרת כוונות. כאן שואפים לתת לבשר את קדמת הבמה. זו גם הסיבה שהטיפול בו  מינימלי.

יהיו שיטענו שהם יכולים להגיע לאותן התוצאות (ואולי אף טובות יותר) בביתם ובמחיר זול. יכול להיות. אני מאלה שיעדיפו שגריל-מן מקצועי ומיומן יעשה זאת.
לאור הביקוש למקום נראה שלא מעט נוהגים כמוני.

M25 – מיט מארקט
סמטת הכרמל 30
טלפון: ‏03-5580425‏ או 052-6963632
שעות פתיחה: יום ראשון ושבת  – סגור; ימים שני וחמישי 11:00-19:00; ימים שלישי ורביעי 11:00-23:00 ; יום שישי 11:00-16:30

דף פייסבוק