* הפך לקפה אסיף *

תמיד נחמד להיתקל ביוזמה או בפרויקט יוצאי דופן בתחום הקולינרי. L28 החדשה היא דוגמה טובה לכך.

L28

ב- 2009 פורסם בארה"ב הספר "Start-up Nation" שבחן כיצד הצמיחה מדינת ישראל הקטנה 63 חברות ישראליות שנסחרו באותה עת בנאסד"ק. הספר זכה להצלחה גדולה ומיקם בתודעה העולמית את מדינת ישראל כמדינת היי טק.
בהשראת הספר הוקמה לפני כשש שנים עמותת (Start-Up Nation Central (SNC על ידי קבוצת משקיעים אמריקאים. מטרת אנשיה לחבר בין החדשנות הישראלית לעולם. העמותה פועלת כיום מבניין משופץ בן 5 קומות ברחוב לילינבלום 28 בתל אביב. לאחרונה החל לפעול במפלס הרחוב מיזם קולינרי ייחודי בשם L28.

ברוח הבניין L28 תהיה סטארט אפ קולינרי לשפים צעירים שעדיין לא פרצו לתודעה. ועדה מיוחדת תבחר מבין המועמדים, שחייבים להיות ישראלים ושאף פעם לא הייתה להם מסעדה משלהם, את מי שמספיק מוכשר להחזיק מטבח של מסעדה. המיועד יקבל את כל התנאים להציג את תפיסת עולמו ולהתרכז בתפריט ובאוכל מבלי להיות טרוד באלמנטים כמו ביורוקרטיה, מקורות מימון, פרסום ושיווק וכדומה. כל חצי שנה תתבצע ההחלפה גם אם השף יעשה חיל. האחים ירזין (קפה איטליה, מגזינו) נבחרו לייעץ, לסייע ולפקח בענייני ההסעדה והאירוח. השאיפה/תקווה שלאחר התקופה המוקצבת השף או השפית יוכלו לפרוש כנפיים תוך שהם מנצלים את הידע, הניסיון והשם שרכשו. מבחינתם מדובר במעט סיכון והרבה סיכוי.

L28

הראשונה לקבל את תפקיד השף היא שולי וימר שגדלה במצפה אבירים בצפון. במשך השנים האחרונות היא עבדה ב-The River Cafe , מסעדה איטלקית מוערכת בלונדון. בשלב הבא, כך התפרסם, תפקיד השף יעבור לידיו של גבריאל ישראל מי שהפעיל בניו יורק במשך מספר שנים משאית שקשוקה פופולרית מאד.

חלל המסעדה רחב וגבוה. יש בו מספר מפלסים כולל חדר פרטי בקומת גלריה ובר בסמוך למטבח הפתוח כשלידו קיר צמחייה גדול. התפרסם שבדומה לגינה האורבנית שהותקנה על גג הבניין ובה עצי פרי וערוגות עשבי תבלין, גם בקיר זה יש צמחי תבלין שיעשירו את הקוקטיילים. הגוונים העיקריים במקום הם אפור, שחור וגוונים חומים. בחלל פוזרו שולחנות בגדלים שונים וישנן גם פינות ישיבה נמוכות. חלונות ראווה גדולים מחברים את הפנים לחוץ ולהיפך. לטעמי, נוצרת תחושה חשופה מידי. הדבר בא לידי ביטוי לא רק במובן שניתן לראות את הולכי הרגל מבפנים או את יושבי המסעדה מבחוץ אלא שבשלב זה הרחוב שנשקף פנימה אינו בעל מראה אטרקטיבי במיוחד, חלקו מבנים בשיפוץ וחלקו בנייני משרדים.
אני חייב להודות שלא החלטתי אם אני אוהב את העיצוב והאווירה או לא. מצד אחד המקום משדר איפוק יוקרתי, מודרניות, ניקיון והקפדה. הצבעים הניטרליים של החלל בוודאי יוכלו לקבל לחיקם סגנונות מטבח שונים. מצד שני יש בעיצוב, בתאורה ובאווירה משהו מעט טכני, קר, אפילו משרדי.

L28

במועד ביקורנו התפוסה הייתה חלקית. גם מספרם של נותני השירות, שלבשו תלבושת אחידה, לא היה רב אבל השירות היה טוב מאד. המלצר שלנו עשה את עבודתו נאמנה. הוא הציג את המקום ומשנתו, הכיר את התפריט לפרטי פרטיו, המליץ בסבלנות, נענה לבקשתנו להוציא את המנות בקצב שמתאים לנו, החליף סכו"ם בין המנות ועשה הכול בצורה נעימה. בנוסף, לאחר כל מנה הוא התעניין לדעת את חוות דעתנו. לדבריו, המשוב חשוב להם מאד. ראוי להעיר שמי השתייה הרגילים נמזגים לכוסות ולא מוגשים בקנקן מרכזי. המלצר שלנו הקפיד למלא את הכוסות הריקות.

התפריט הנוכחי אינו גדול ורואים בו, בין היתר, השפעות איטלקיות. נתון זה אינו מפתיע לאור הרקע של השפית. בנוסף יש בתפריט גם חומרי גלם מקומיים כמו חובזה, עלי גפן, עולש בר ועוד. בתפריט שש מנות "קטנות" אחת מהן מנת לחם ב- 15 ₪ והיתר במחירים שבין 32 ל- 62 ₪. שש מנות "גדולות" במחירים שבין 66 ₪ ל-128 ₪ וחמש מנות "מתוקים" כאשר שתיים ב- 28 ₪ ושלוש מהן ב- 42 ₪. ביחסי הציבור למקום נטען שהמחירים ב- L28 יהיו נמוכים מהמקובל בעיר. אני לא בטוח שהתפריט הספציפי מחזק טענה זו.
תפריט האלכוהול הורכב משישה קוקטיילים (40-48 ₪) ותפריט יין ובו יקבים ישראלים בלבד. התפריט מחולק לפי אזורים בארץ, כל אזור ויקב נבחר: יקב פלטר מייצג את רמת הגולן והגליל, יקב פלם מייצג את הרי יהודה, יקב ננה את מצפה רמון ויקב יתיר את צפון הנגב. נטען שכאשר השף יתחלף, תהיה לו האפשרות לשנות גם את תפריט האלכוהול.

התפריט ב- L28

דג עונתי (56 ₪)
נתחי דג טרחון (בין סשימי לקרפצ'יו) הוגשו בטמפרטורת החדר יחד עם שמן זית ושברי פיסטוק. בצד הוגש סלט קטן של שומר שתובל ברוטב לימוני וצ'ילי.
הדג עשה רושם מצוין. רק חבל שהמלח שפוזר עליו לא פוזר באופן אחיד. היה נתח אחד שהומלח באופן עודף. שמן הזית היה טוב והשידוך של הדג עם השומר נראה כמו שידוך משמים. במנה מינימלית מבחינת המרכיבים התקבלה תוצאה מוצלחת הן מבחינת משחק המרקמים (הדג, השומר והפיסטוק) והן מבחינת הטעמים (מתקתקות, מליחות, חמיצות וחרפרפות קלה).

דג עונתי ב- L28

רוטולו (72 ₪)
ארבע פרוסות של רולדת פסטה הונחו בחמאת אורגנו עם צנוברים קלויים מעל. הגרסה המקומית של הרולדה כללה תערובת של חובזה, תרד, בצל מקורמל וגבינת המאירי.
למרות שהמנה הזו מופיעה בקבוצת המנות המוגדרות "גדולות" ומחירה בהתאם, המנה לא הרגישה לי כמנה עיקרית. עם זאת היה הייתה מיוחדת, מעניינת וטעימה. שוב הורגשה המחשבה לשלב במנה קטנה מספר מרקמים וטעמים. ציינתי לחיוב בפני המלצר שהם הגישו ארבע יחידות הואיל ובמקומות רבים נהוג מסיבות אסתטיות להגיש מספר אי זוגי של יחידות. הוא הסביר שהם אכן מתאימים את המנה לזוג.

רוטולו ב- L28

"קווטלי" ראגו (87 ₪)
ישנם סוגים שונים של cavatelli כמו capunti, gnocculi, cortecce ועוד. לנו הוגשה פסטה תוצרת בית שהזכירה בצורתה תרמילי אפונה ריקים. הפסטה מסולת (סמולינה) הוגשה אל דנטה ברוטב ראגו שייטל עם בזיליקום, פקורינו ונענע.
הבשר הוגש במשורה. הפסטה אכן הייתה קצת קשה. היא הוגשה ברוטב שמצד אחד היה דליל בסמיכותו ולא עמוק בטעמיו אך מצד שני הרגיש שמנוני מידי. לעומת זאת הארומות היו טובות. המנטה בלטה לטובה. בשולחן לא הייתה הסכמה לגבי המנה. אני פחות התחברתי. הפסטה הייתה טובה אבל הרוטב לא דיבר אלי.

"קווטלי" ראגו ב- L28

לחי עגל (98 ₪)
תבשיל לחי עגל בבישול ארוך הגיע לצד תבשיל מנגולד ומאפה יורקשייר פודינג (אזכור לעבודתה של השפית בלונדון).
תבשיל הבשר היה טוב מאד. הוא היה מאוזן בתיבול (לטעמי המלח בדיוק במידה) ולא שמן. תבשיל המנגולד היה מוצלח אף הוא ונתן אלמנט מרענן והקליל מעט את המנה. המאפה, לעומת זאת, היה החלק החלש. הוא היה קטן ולא מעניין. אפילו הרוטב של הבשר לא הצליח להפיח בו חיים. עם זאת המנה בכללותה הייתה לטעמי.

לחי עגל ב- L28

עוגת סולת שקדים ושמן זית (42 ₪)
פרוסת העוגה הגיעה ספוגה בסירופ (בתפריט כתוב סירופ עשבים ביתי) ולצדה גבעה קטנה של שמנת חמוצה.
העוגה לא הייתה לטעמנו כלל. היא הייתה כבדה, דחוסה ומתוקה מאד. אפילו בשמנת החמוצה הייתה מתיקות. טעמנו וחלקה הגדול נשאר בצלחת. כשהמלצר הבין שהקינוח לא לטעמנו הוא הציע שנבחר בקינוח אחר אבל החלטנו לוותר. הקינוח לא הופיע בחשבון הסופי.

עוגת סולת שקדים ושמן זית ב- L28

ליווינו את הארוחה במי ברז וביין שהבאנו מהבית. 60 ₪ נגבים כדמי חליצה. בסוף שתינו קפה הפוך (12 ₪). עם הקפה שנטה לכיוון החמצמץ הוגש קנטוצ'י.

Chateau Ducru Beaucaillou Saint Julien 2004
יש המכנים את דוקרו בוקאיו, לאפיט רוטשילד של סנט ז'וליאן. היין נפתח מספר שעות מראש ולמרות זאת ולמרות שהוא כבר בן 14 אפשר לומר שהוא עדיין צעיר. היין היה עשיר עם חמיצות טובה ומרעננת, גוף בינוני, ריכוז טוב מאד וטעם שיורי לא קצר בכלל. היין השתלב עם האוכל ולא השתלט עליו. לא פשוט לבחור יין למקום שלא מכירים את אופיו ותפריטו. נראה שהצלחנו עם הבחירה.

Chateau Ducru Beaucaillou Saint Julien 2004 ב- L28

לסיכום

טעמנו רק חלק מהתפריט שמציעה השפית שולי וימר. למיטב הבנתי מדובר באוכל "ארצי" ולא "מפונפן" עם זאת מספיק מעניין ומעורר חושים. בסך הכול החוויה ב- L28 הייתה טובה.

הרעיון שעומד מאחורי הפלטפורמה הקולינרית הוא ייחודי ומסקרן. הוא מאפשר לקדם כישרונות צעירים ובדרך עקיפה לקדם את הקולינריה הישראלית. מצד שני בכל חצי שנה המעטפת אמנם נשארת קבועה אבל התוכן משתנה. למעשה, בכל פעם כאילו "נפתחת" מסעדה חדשה.
מסקרן יהיה לראות כיצד הקהל יגיב לקונספט החדשני ויוצא הדופן.

L28
רחוב לילינבלום 28 תל אביב
טלפון: 03-9003560

עמוד האינסטגרם