אלרן, בנו של עזרא שרפלר מייסד עזורה הוותיקה בשוק מחנה יהודה בירושלים, פתח לפני מספר חודשים את אבן עזרא. המקום הפינתי והכשר נמצא לא רחוק משוק לוינסקי בת"א ומוגדר כמסעדה מזרחית.

הגענו בשעת צהריים מוקדמת. בשלב זה אבן עזרא עובד בין 12:00 ל- 17:00 מיום שני ועד שישי.
ניתן לשבת בפנים בחלל לא גדול על הבר או על מושבי עץ הצמודים לחלון הראווה. בדיעבד הבנתי שיש גם קומה שנייה אותה לא ראיתי. החלק הפנימי בעל מראה נקי ונעים. הצבעים הבולטים בו הם לבן, ירוק מנטה ועץ אלון. רצפת עץ כהה נותנת קונטרה למראה הבהיר. אנחנו ישבנו בחוץ. מזג האוויר הנעים אפשר זאת. צמחייה הפרידה בין השולחנות לרחוב. אוושת להבי מאווררי התקרה השתלבה עם ציוצי הציפורים, רעשי התנועה בדרך יפו ומוזיקה קלילה (לעיתים קלאסית) שהתנגנה ברקע.

אבן עזרא (Ibn Ezra)

בדרכנו ל-אבן עזרא (וממנה) עברנו דרך שוק לוינסקי התוסס. מקומות האוכל בשוק היו שוקקים. הגענו למסעדה ממש עם הפתיחה והיינו הלקוחות הראשונים. אט אט הצטרפו סועדים נוספים אבל בכל פרק הזמן ששהינו במקום הוא היה בתפוסה חלקית למדי.
השירות שקיבלנו ניתן על ידי שתי עלמות חן שהיו קשובות וחביבות.

אבן עזרא (Ibn Ezra)

התפריט היומי מחולק לשלושה חלקים, הראשון סלטי פתיחה/מאזטים, השני מנות ביניים והשלישי מנות עיקריות. עם כל מנה עיקרית מקבלים את המאזטים. ניתן להוסיף את המאזטים למנות הביניים בעבור 35 ₪. בשלב זה אין קינוחים אלא רק קפה שחור.
תפריט השתייה מצומצם וכולל שתיה קלה, בירה אחת מחבית, חמישה יינות (בקבוק או כוס) ושלושה כהילים/קוקטיילים.
המחירים בתפריט האוכל ובתפריט השתייה נראים גבוהים בוודאי למסעדה המוצגת כ-"מסעדה מזרחית". צירוף סלטי הפתיחה, אותם ניתן לקבל במילוי חוזר ככל שחפצים, משנה מעט לטובה את ה- VFM.

התפריט במועד ביקורנו ב- אבן עזרא (Ibn Ezra)

ארוחתנו הורכבה ממנת ביניים ומנה עיקרית. ליווינו את הארוחה במי ברז ובכוס (300 מ"ל) של בירה סאן מיגל (24 ₪). הבירה בכמות הזו היא האופציה היחידה.

לצד הסלטים, שהוגשו בקעריות קטנות, קבלנו מגש מתכת עם שתי פיתות קטנות תוצרת בית תפוחות ומעוטרות בסומק. הן היו דקות, קראנצ'יות ונוחות לערום עליהן כל סלט או מטבל.

מלפפונים חמוצים קטנים תוצרת בית. המלפפונים שמרו על מרקם יציב והחמצתם הייתה עדינה.
קערית "חריף" עם ממרח סחוג ירוק וחתיכות של פלפלים קלויים חרפרפים. הסחוג בהחלט חריף.
ע"פ התפריט ה-טחינה היא אל ג'אמל. הטחינה הוגשה עם מעט שמ"ז (אומרים שהם משתמשים בשמן זית של פתורה). היא הייתה סמיכה מאד, עם גוון לימוני וטעימה.
ב- מאשוויה ראיתי עגבנייה, בצל ופלפל צלויים. הסלט היה פיקנטי ועם טעמי שום בולטים.
סלט חצילים ז'עלוק עם פלפלים, כוסברה ושום. טעים אך לא מחדש.

שני הסלטים הבאים היו המיוחדים והבולטים בין קעריות הפתיחה:

סלט כרוב על פחמים עם פטרוזיליה, בצל ולימון. הסלט תובל בסומק והיה בעל גוון טעם לימוני. אלמנט גריל הפחמים נכח במידה אך לא השתלט.
סלט תפוחי אדמה על פחמים עם שום קונפי, בצל, גמבות/פלפלים ועשבי תיבול. השום בלט אך היה גם אלמנט מתקתק מעניין.

באופן כללי הסלטים, שאינם תעשייתיים, חרגו מהשגור והשכיח. עם זאת פרופיל הטעמים שלהם היה מעט צר והם היו בעלי פיקנטיות מתונה. מקווה שלא אחטא אם אומר שהם בסגנון מזרחי מעודן.

סלטי הבית - מאזטים ב- אבן עזרא (Ibn Ezra)

כנפיים מזאמר (ע"ח הבית)
קבלנו כפינוק ארבע כנפי עוף על עורם שעברו בישול ארוך בשמן זית ומלח ים (קונפי). מנה שמנונית. הבשר היה רך ועסיסי והמליחות בלטה אך לא השתלטה. ההשוואה לכנפיים של דיקסי בלתי נמנעת. לטעמי אלו של דיקסי היו טובות יותר. אמנם פרופיל הטעם שונה לחלוטין אולם בדיקסי התוצאה הסופית שנעה בין חרפרפות למתיקות הייתה נהנתנית יותר. כאן הרגשתי מעט כבדות שהתאימה לבירה ששתינו.

כנפיים מזאמר ב- אבן עזרא (Ibn Ezra)

אושפלו (62 ₪)
הגרסה המקומית כללה אורז בסמטי, נתחי פרגית, רצועות גזר, בצל, צימוקים וחמוציות.
האושפלו היה עסיסי ושמנוני. בתפריט מצוין שהוא נעשה עם לייה/אליה (מאגר שומן בזנב הכבש). הבשר היה רך וטוב. גם האורז היה מוצלח, לא דייסתי ולא גושי. החמוציות והצימוקים הוסיפו טעם ואף סוג של איזון לשמנוניות. אהבתי.

אושפלו ב- אבן עזרא (Ibn Ezra)

קבב אדנה (142 ₪)
מנה קטנה בוודאי ביחס למחירה. קבב מוארך אחד הונח על לחמבעג'ין (לחמעג'ון) לצד עגבנייה, בצל ופלפל ירוק חריף שנקלו על גריל. עלי ארוגולה מעל וזילוף של שמן זית חתמו את ההגשה. בחרנו במנה הזו ולא בקבב עגל, שהוא זול יותר, משום שנאמר לנו שבתערובת הבשר יש גם בשר עגל וגם בשר טלה. בתערובת הקבב היו גם חתיכות קטנטנות של פלפל אדום/גמבה, עלי תיבול ופלפל שחור. קראתי שהשילוב שעשו כאן בין קבב ללחמעג'ון הוא שילוב חריג.
הקבב נצרב בדיוק במידה, מה שהותיר את תוכנו עסיסי. למרות קומבינציית הבשרים טעם הקבב היה עדין מדי. הלחמבעג'ין פיצה. הוא היה נהדר, קריספי ומלא טעם אפילו עם גוון מתקתק. הירקות השרופים שנשאו טעמי וניחוחות גריל הוסיפו הרבה עניין גם מרקמית וגם בטעמים. אפילו הארוגולה עם המרירות העדינה שלה התאימה מאד. בסך הכול מנה טובה אם כי אני לא בטוח שיש לה באמת עדיפות על מנת קבב העגל הזולה ממנה.

קבב אדנה ב- אבן עזרא (Ibn Ezra)

לסיכום

אבן עזרא היא מסעדה מזרחית המתרחקת מהסטריאוטיפ. הדבר בא לידי ביטוי במראה המקום הקליל והמודרני, בשירות הקשוב והמרצה, במגש סלטי הפתיחה הייחודי, בהקפדה בהתקנת המנות ובאוכל שהוא בסך הכול טעים. רמת האירוח והשירות גבוהים.

היבט נוסף ומשמעותי שיש לתת עליו את הדעת לפני שמגיעים הוא עניין התמחור בייחוד כשמדובר בארוחת צהריים בסביבה מסחרית עתירת חלופות. מחיר המנות, במיוחד למול חומרי הגלם העממיים והלא יוקרתיים, הוא גבוה, גבוה מאד. עם זאת כאשר בוחרים במנה עיקרית מקבלים יחד איתה גם סלטים ופיתות במילוי חוזר, מה שהופך את המחיר לקצת יותר נסבל בפרט אם מתרכזים במנות העיקריות הפחות יקרות בתפריט.

השורה התחתונה : טעים אך יקר מדי.

אבן עזרא
רחוב המשביר 2 פינת דרך יפו תל אביב
טלפון: 03-6274944
שעות פעילות: ב'-ו' 12:00-17:00

האינסטגרם של אבן עזרא