בפעמיים האחרונות שנסענו לצפון עברנו דרך ראמה ואכלנו במסעדת שראביכ. הפעם החלטנו לגוון ונכנסנו ל-עזבה הנמצאת לא רחוק מהכניסה המערבית ליישוב.

מסעדת עזבה של משפחת דאוּד אשר מקורותיה בצידון, הוקמה ב- 1994 וכיום מתופעלת על ידי חבּיבּ, מינרבה וילדיהם. המסעדה מציעה מטבח ביתי ערבי גלילי. באתר המסעדה נכתב שהמטבח "מסתמך בלעדית על חומרי הגלם העונתיים".

עזבה - Ezba

הגענו בשעת צהריים מוקדמת. לצד המסעדה חנייה גדולה וחצר עם עצי פרי שבחלקה שולחנות וכסאות מפלסטיק ובחלקה משחקים לילדים. השירותים הנמצאים מחוץ למסעדה במעין קראוון, נקיים לְמִשְׁעִי. למסעדה שני חללים. ישבנו בחלל הקטן שביניהם והקרוב למטבח. העיצוב כאן מינימלי. על השולחנות כיסויי נייר ומסביב כל מיני פריטים שאמורים לתת תחושה אותנטית. אור בהיר נכנס מבעד לחלונות הגדולים. המיזוג עבד היטב ומוזיקה ערבית נעימה וחרישית התנגנה ברקע. בתחילה היינו לבד. בהמשך יגיעו עוד מספר סועדים.

 P1200137

התפריט אינו גדול. בבסיסו 7 מנות ראשונות (25- 30 ₪), 7 מנות עיקריות (70-80 ₪) ו- 4 קינוחים. תפריט השתייה מינימלי אף הוא: שתיה קלה, לימונדה מקומית, בירה, ערק, תה וקפה. במועד ביקורנו לא הוצעו מנות מיוחדות או מנות עונתיות.

התפריט ב- עזבה - Ezba

התלבטנו, התייעצנו ובחרנו את בחירותינו עם חבּיבּ. הוא הבהיר שרק הוא יודע מה יש ורק אתו מדברים על האוכל. אני חייב להודות שהאינטראקציה הזו הייתה לי מעט משונה. מצד אחד הנוכחות שלו דומיננטית, מצד שני נראה שיש בו משהו רגיש ופגיע. מצד אחד העברית שלו טובה מאד, מצד שני היו רגעים של נתק תקשורתי או חוסר הבנה בינינו. עם זאת הרגשתי רצוי והשירות הנינוח של בני המשפחה היה משתדל וידידותי.

P1200139

לפני שהמנה הראשונה הגיעה לשולחן, הונחו לפנינו שתי פיתות חמות בשרניות וטובות בסלסלה, זיתים דפוקים מרירים מעט ורסק עגבניות חרפרף וטעים.

חומוס (25 ₪)
מנת החומוס של עזבה זוכה למחמאות רבות כמעט בכל הביקורות והדיווחים.
המנה שקיבלנו כללה משחת חומוס רכה, טחינה, גרגירי חומוס, פטרוזיליה ולא מעט שמן זית.
ניכר שהחומוס טרי. לטעמי הוא היה עדין מידי. גם שמן הזית שהוגש בשפע היה עדין. בהמשך יציין חביב שיש בחומוס שום יבש. לא הבחנתי בו. החומוס היה בסדר גמור אבל לאור התשבחות, ציפיתי ליותר.

חומוס ב- עזבה - Ezba

קובׇּה סינּׅייׇה בשרית אפויה בתנור (70 ₪)
מנה נאה שהגיעה בכלי מתכת בטמפרטורת הגשה טובה לאכילה. מדובר במעין פשטידה שכללה בשר טחון עם בצל ועשבי תיבול במעטפת בורגול. רצועות קישואים "תמכו" מסביב בקונסטרוקציה.
הקובה סינייה הייתה מעט יבשה. רסק העגבניות שליווה את הפיתות בהתחלה עזר ללחלח אותה. כשהוא נגמר ביקשנו וקיבלנו קערית נוספת. המעטפת העליונה הייתה קריספית. הטעמים היו עדינים וטובים. יופי של מנה אם כי מומלץ לחלוק אותה היות שלסועד בודד היא יכולה להיות מעט מונוטונית.

 P1200112

לׇבׇּן אימו (80 ₪)
תבשיל של בשר בקר הוגש בכלי מתכת (כמו במנה הקודמת) לצד צלחת עמוקה עם אורז לבן ואטריות קצרות.
התבשיל, שהוגש חם מאד, כלל לבן עיזים, בצל, קישואים ועשבי תיבול. כנראה בשל החום הרוטב התפרק מעט עם זאת הרוטב בהחלט עשה את המנה. הורגש שהבשר עבר בישול ארוך. בכדי להעשיר מעט את הטעמים ביקשנו חריף וקיבלנו רצועות פלפל חריף. התרכזתי בתבשיל. האורז והאטריות היו לי מיותרים.

לבן אימו ב- עזבה - Ezba

עוגת גבינה וסולת אפויה על המקום (40 ₪)
קינוח גדול שנעשה במקום ולכן לוקח זמן עד להגעתו לשולחן. לא בטוח שקלטתי כל מה שקורה שם ואני מקווה שאדייק. בבסיס הייתה טחינה/חלווה ומעליה מעין עוגה (סוג של בסבוסה) לחה שכללה ג'בנה וצימוקים. מעל פזרו אגוזים טחונים וקוקוס טחון שלי הרגיש פחות שייך.
קינוח חם וחורפי. בטעמים הורגשו גם מי ורדים, חמיצות כנראה מלימון ומרירות נעימה מהחלווה. קשה לי להאמין שסועד בודד יכול להתמודד עם קינוח גדול שכזה. היינו שניים והותרנו כמחצית ממנו. עם זאת קינוח מצוין. קראתי שנהוג להכינו ולהגישו בשמחות.

P1200133

ליווינו את הארוחה ב-קנקן לימונדה (20 ₪). למרות שהורגשו חלקי פרי, הלימונדה הייתה מאד עדינה, לא חמוצה או מתוקה מידי.

לסכום

מעניין כיצד קורה שרוב חוות הדעת שקראתי על עזבה נעו בקיצוניות בין פרגון שלם לקטילה גמורה. לא זכור לי מקום אחר שהיחס אליו היה כל כך דואלי.

מבחינתי הביקור ב- עזבה היה משביע רצון. המנות מהמטבח הגלילי שהזמנו היו מספיק מיוחדות בכדי להשאיר עלי רושם חיובי וזאת למרות שלא הורגש בהן העניין העונתי. יכול להיות מעניין להגיע לעזבה במועד שבו חומרי הגלם העונתיים באים יותר לידי ביטוי.

 

עזבה – כפר ראמה
טלפון: 04-9888808

אתר המסעדה

עמוד הפייסבוק