פורסם במקור בדצמבר 2011

לא מזמן שבתי לבקר בבית בת משפחתי שאת האוסף שלה הצגתי ברשומה: סכו"ם וכלי הגשה עולם הולך ונעלם. בשלב מסוים לקח אותי בן זוגה הצידה ואמר שהרשומה ההיא שימחה את אשתו. הוא ציין שהתקנא מעט והציע שאולי אכתוב גם על האוסף שלו – קופסאות למוצרי עישון. בחזקתו אוסף קטן ולא תמטי של חפצים וקופסאות למוצרי עישון. הוא התנצל שהאוסף התחיל בצורה מקרית וגדל במשך הרבה שנים ללא קו מנחה. עניתי לו שלמרות שקרבתי לנושא העישון מוגבלת, אשתדל לתת לאוסף שלו את הכבוד הראוי.

עישון אינו חלק מחיי. במשך שנים רבות מצאתי את עצמי מבקש מאנשים לא לעשן לידי היות ותוצרי הלוואי (ריח ועשן) היו מפריעים לי פיזית. לפני התיקון לחוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, נאלצתי לסבול במקומות ציבוריים (מסעדות לדוגמה) שבהם נכפה עלי עישון פסיבי. מעת שתוקן החוק הוקל לי. כמי שאינו מעשן קשה לי להבין את הקשר בין אוכל לעישון אבל כנראה שיש קשר כזה. לא אחת ניתן לראות בסרטים תקופתיים את הגברים והנשים פורשים לאחר הארוחה לחדרים נפרדים כדי לעשן ולפטפט. גם כיום בעבור רבים העישון הוא חלק אינטגראלי מהארוחה. המכורים יעשנו סיגריה אחרי כל מנה. היום לשמחתי הם יעשו זאת במרחק ממני.

מגלי "העולם החדש" הם שהביאו את הטבק לאירופה. השימוש בטבק באמריקה הדרומית היה נפוץ בטקסים, לצרכים רפואיים, בפעילות עסקית, באירועים חברתיים ולשם ההנאה. במהרה תפוצתו גדלה ועד אמצע המאה ה- 17 הוא היה בשימוש כמעט בכל מקום בציוויליזציה למורת רוחם של לא מעט מנהיגים ואנשי דת שחששו מכוחו של הטבק.

ילידי "העולם החדש" היו מעשנים את עלי הטבק שהיו מגולגלים בתוך עלים גדולים (עלי דקל) או בקני סוף חלולים. הם גם עשו שימוש במעין מקטרת (Tobago בשפה המקומית) מה שכנראה שימש מקור למילה Tabaco שהפכה באנגלית ל- Tobacco. יש הטוענים שהמילה הגיעה דווקא מערבית מהמילה tabbaq המציינת סוגי עשבים (בד"כ צמחי מרפא).

אחת מהדמויות הראשונות הידועות באירופה ששמם נקשר לטבק היה הצרפתי Jean Nicot (משמו נגזרה המילה ניקוטין). לאחר שביצע תפקיד דיפלומטי בפורטוגל הוא חזר לצרפת והביא איתו מספר צמחי טבק לחצרה של מלכת צרפת קתרין דה מדיצ'י. בתחילה טבק ההרחה שימש למטרות בריאותיות אבל עד מהרה הוא כבש את החצר כולה. באינטרנט יש מידע רב על ההיסטוריה של הטבק (דוגמה א, דוגמה ב).

ניתן להשתמש בטבק במספר דרכים. להלן כמה מהנפוצות  :

לעיסה – הדרך העתיקה ביותר לשימוש בטבק. בין אם הטבק היה גרוס או חתוך לחתיכות, הוא היה מוכנס לפה ומגרה את בלוטות הרוק. זו גם הסיבה שלעיסת הטבק מלווה ביריקות. לעיסת הטבק הייתה נפוצה באמריקה במאה ה-19, הרבה יותר מאשר עישון, שכן ניתן היה לצרוך את הטבק בקלות וללא צורך בהצתו. הטבק נחשב למזוהה עם חלוצי הספר. רק לאחר מלחמת האזרחים בארה"ב ירד קרנו. עד היום ארה"ב היא צרכנית טבק לעיסה הגדולה ביותר. יותר משבעה מיליון משתמשים בו, רובם מהמעמדות הנמוכים בדרום. טבק לעיסה מיוצר בחמש צורות שונות לפי צורות העיבוד שלו או חומרי הטעם והריח שהתווספו אליו: Navy, Twist, Fine Cut, Scrap, Plug.

הרחה – גם כאן הטבק נצרך ללא בערה. באופן כללי ישנם שני סוגים האחד יבש (מכונה אירופאי) והשני לח (אמריקאי). ניתן היה להוסיף לטבק ההרחה היבש חומרי ריח ו/או חומרי טעם. הוא נשאף דרך הנחיריים. טבק הרחה לח יועד למריחה על החניכיים ולא לשאיפה.

סיגר – יוצרים סיגר באמצעות גלגול והידוק רצועות טבק יבש למעין גליל. הדלקת הסיגר גורמת לעשן אותו המעשן יכול לשאוף לפיו. צורת הסיגר המוכרת לנו נוצרה בספרד במאה ה-17. מקור השם סיגר במילה הספרדית cigarro. מילה זו היא ככל הנראה גלגול של המילה עישון בשפת בני המאיה. עד למאה ה-19 נחשב הסיגר מוצר יוקרה.

סיגריה – בדומה לסיגרים גם במקרה זה עלי הטבק מיובשים אולם הם נגרסים ומעוצבים מחדש באמצעות דחיסה או גלגול בניר מיוחד בצורת גליל. לעיתים מוספים לתערובת חומרים נלווים וכיום לרוב הסיגריות יש פילטר בקצה שאמור בעת העישון להפחית את כמות הרעלים המגיעים מבעירת הטבק ולעדן את טעמו. יש מספר השערות לגבי המצאת הסיגריה בצורתה הנפוצה כיום. יש האומרים שהיא תולדה של איסוף שאריות טבק על ידי חסרי אמצעים שהכניסו אותם לניירות פשוטים. במהלך המאה ה-19 הפכה הסיגריה למוצר הטבק הפופולארי ביותר.

מקטרת – המקטרת בנויה מקערה קטנה בקצה האחד אליה מוכנסים עלי הטבק המיובשים והגרוסים וצינורית בקצה המובילה את העשן מהטבק הבוער למעשן. בשונה מסיגריות, עישון מקטרת מחייב התעסקות רבה של המעשן. בעישון המקטרת לא נהוג להחדיר את העשן לריאות. בעבר המקטרת שימשה גם לצרכים רפואיים וטקסיים (לדוגמה מקטרת השלום). מקטרות נעשו מחומרי גלם רבים: במבוק, חרס, מתכת או זכוכית. המקטרות הנפוצות כיום עשויות מעץ מיוחד (Briar) הגדל בארצות הים התיכון היות והוא עמיד לחום גבוה ולבעירה מתמשכת של הטבק. סביב הנושא אף התפתחה תרבות ענפה של חנויות ומועדונים.

נרגילה – מתקן המורכב משלושה חלקים: בסיס עם מים, גוף וצינור שאיפה. בראש הגוף מניחים טבק לח (בד"כ מעורב עם חומרי טעם כמו פירות יבשים) עליו מונח גחל בוער המופרד מהטבק אך מחמם אותו. באמצעות הצינור המחובר לגוף, המעשן שואף עשן הנכנס מהחלק העליון אל הבסיס. העשן עובר דרך המים המנטרלים חלק מן הרעלים ומעדנים את הטעם (בדומה לפילטר בסיגריה). מקור הנרגילה אינו חד משמעי אולם כיום היא נפוצה יותר במזרח ובארצות ערב.

כשם שהילידים ב-"עולם החדש" שילבו את העישון בתרבויות שלהם, כך היה בכל המקומות אליהם הגיע הטבק. העישון ארוג היטב בחיי האדם בעולם המערבי באמצעות תיעוד בתמונות מפורסמות (לדוגמה מספר ציורים של גויה), סרטים (לדוגמה מאמר של פרופ' בן עמי סלע) וכמובן פרסומות וחסויות.

אחד מן ההיבטים של תרבות העישון הוא יצירת כלים ו-קופסאות למוצרי עישון כמו אחסון טבק, אחסון סיגריות וכלי הצתה. המונחים "Decorative art" או "אומנות שימושית" מתייחסים לשילוב בין הפונקציונלי לאומנותי. המאמר מקטרת "העץ המוזר" של לאה פופר מדגים זאת יפה. אני מקווה שגם אוסף ה-קופסאות למוצרי עישון של קרוב משפחתי מחזק נקודה זו. יש לזכור שיש פריטים שנוצרו לצורך רב שימושי, ייתכן שכלים הנמצאים כאן תחת הקטגוריה של אחסון טבק, שימשו גם למטרות אחרות כמו קופסאות לתה, קופסאות לכרטיסי ביקור, כלים שבהם שמו פודרה או סיכות/טבעות וכדומה. חומר הגלם הפופולארי ביותר למטרה זו היה מתכת הכסף או כסף מוזהב לעיתים בשילוב עם חומרים נוספים כמו אבנים יקרות, פנינים, שנהב, אמייל וכדומה. היתרונות בכסף היו השתמרותו והיכולת לעבד אותו בצורה נוחה.

התמונות של ה-קופסאות למוצרי עישון שאצרף מחולקות למספר קבוצות. אשתדל להרחיב לגבי כל פריט אולם התמונות הן שיהוו את מרכז העניינים. יש לציין שצילום כלים מהסוג הזה מחייב מצלמה מקצועית יותר מזו שיש לי ובהחלט לא היה מזיק קורס צילום לשיפור התוצאות. יחד עם זאת אני מקווה שהתמונות כן מצליחות לבטא את יופיו של האוסף.

 

קופסאות לטבק

קופסאות כסף בשילוב עם חומרים שונים:
העליונה – קופסה שווייצרית, עבודת גיושה, מאה 19.
מימין – קופסה אוסטרית, עבודת גיושה ואמייל, תחילת המאה ה-20.
משמאל – קופסה שחלקה העליון לוח שנהב מעוטר באבנים זעירות וחוטי כסף.
תחתונה – קופסה רוסית, עבודת אמייל, היצרן אובצ'יניקוב (צורף של חצר הצאר).

קופסאות כסף בשילוב עם חומרים שונים כחלק מהאוסף של  קופסאות למוצרי עישוןשורה עליונה
מימין – עבודת ניילו רוסית, אמצע המאה ה-19.
אמצעית – שווייצרית.
שמאלית -הולנדית עם ציור בלט אופייני.
שורה אמצעית
מימין ומשמאל – קופסאות הולנדיות עם ציורי ז'אנר אופייניים.
אמצעית – מסופוטמיה, תצריב עם מוטיב בבלי/אשורי.
שורה תחתונה
האמצעית צרפתית עם תבליט של ציור אופייני.
שתי הקיצוניות – קופסאות זעירות מסוף המאה ה-19 המורכבות למעשה ממטבע שנחצה לשניים ושימש כבסיס ומכסה. השמאלי – נפוליון השלישי, הימני – לואי 15.

קופסאות לטבק כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

העליונה – טוסקנה מאה 19
הימנית – צרפתית מאה 18, נושאת את סמל השושן הצחור (סמלה של צרפת הבורבונית).
שתי האחרות – לא מזוהות.

קופסאות לטבק כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסת טבק הרחה, Liegnitz (שלזיה), מאה 17 עם דמות אביר המחזיק שני אווזים מתחת לזרועותיו.

קופסת טבק הרחה כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

הימנית – עבודת פיליגראן משובצת עם פנינים זעירות מכסף
התחתונה – שוויץ , מאה 18
השמאלית – לונדון 1791

קופסאות טבק להרחה כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

ימנית עליונה עם תצריב על פי ציור של פרגונאר.
שתי האחרות סצנות בלט בסגנון פלמי.

קופסאות טבק כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

הימנית העליונה – בירמינגהם 1894. בחלקה העליון משולב מטבע של המלך ג'ורג' השלישי מ- 1787.
השמאלית העליונה – גרמניה מאה 18.
התחתונה – צרפת אמצע  מאה 19.

קופסאות טבק כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון


קופסאות לסיגריות

העליונה – עם נשר כפול ראשים אוסטרי.
השורה האמצעית – קופסאות רוסיות מאה 19.
התחתונה – אוסטרית סוף מאה 19 עם מסגרת אמייל כחולה.

קופסאות לסיגריות כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסאות רוסיות
השמאלית העליונה – עם סמל רוסיה הצארית במלאת 300 שנה לעליית בית רומנוב לשלטון (1613-1913).
שלוש האחרות סובייטיות משנות ה- 30 של המאה ה-20.
הימנית העליונה עם סמל ברה"מ מעל בית חרושת.
הימנית התחתונה – איש עם סוס. סוג של האדם החדש הסובייטי.
השמאלית התחתונה – מטוס מהתקופה.

551021_1664

קופסאות רוסיות
תחתונה ועליונה מוטיבים רוסיים קלאסיים.
מימין ומשמאל מראות מסנט פטרסבורג.

551021_1665

העליונה – ארט נובו עם תבליט ראש סוס.
הימנית – ציורי דרקונים סיניים.
האמצעית – ציורי פרחים.
השמאלית – ארט נובו.
התחתונה – סצנת חצר, הולנד מאה 19.

551021_1666

קופסאות בסגנון ארט נובו.

551021_1667


קופסאות שולחן לסיגרים / סיגריות

קופסת שולחן לסיגרים היצרן Mappin & Webb חברה שנוסדה ב- 1774 ונמצאת בלונדון בריג'נט סטריט. החברה היא ספקית רשמית לבית המלוכה הבריטי.
הקופסה יוצרה ב- 1925.
על המכסה כתר וארבע נקודות זהב שנועדו לתווית של הבעלים העתידי.

קופסת סיגרים שהיא מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

שתי קופסאות שולחן ארט דקו למוצרי טבק הנושאות חותמות כסף 800 עם כתר וירח. גרמניה, תחילת המאה ה-20.

קופסאות שולחן אר דקו שהן חלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסת סיגרים נושאת חותמת Yuanshun וסטרלינג. יוצרה כנראה בסין בסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20 עבור השוק האירופי.
לצידה קופסת סיגריות באותה הדוגמה.

קופסת סיגרים וקופסת סיגריות שהם חלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסת סיגרים, לונדון 1939. היצרן R.P.
לצידה קופסת סיגריות בעיצוב דומה, בירמינגהם 1932.

שוב קופסת סיגרים וקופסת סיגריות שהן חלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון


קופסאות אחסון לטבק.

קופסת קריסטל עם מכסה כסף מוזהב שבצידו הפנימי חבק שעם להגנה.
רוסיה, תחילת המאה ה-20.

קופסת אחסון לטבק כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסת סיגריות (בעמידה) או טבק, כנראה פרסית, אמצע המאה ה-20.

קופסת סיגריות כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון

קופסת סיגריות שולחנית עם תבליטי דרקונים. סין, אמצע המאה ה-19.

קופסת סיגריות שולחנית כחלק מהאוסף של קופסאות למוצרי עישון