פורסם במקור במאי 2012.

באחד מימי הטיול ברומא ביקרנו בשוק הפתוח המפורסם קמפו די פיורי.

ההיסטוריה המשמעותית של המקום מתחילה ב- 1456 לאחר שהאפיפיור Callixtus III מימן את ריצוף הכיכר בשאיפה לפתח את האזור. עד לאותו הזמן החלק הזה של רומא היה יחסית מוזנח וחשוף להצפות הנהר טיבר. הניסיונות להחיותו בימי האימפריה הרומית לא צלחו ועם הזמן הוא קיבל את שמו – שדה הפרחים. האפיפיור אכן הצליח להניע את הבנייה והפיתוח והחלו לצוץ מבנים וארמונות כשאחד מהבולטים שבהם הוא Palazzo della Cancelleria. חשיבותה של הכיכר הלכה וגדלה וברחובות מסביב הלכו וצמחו רחובות של סוחרים ובעלי מקצוע ייחודיים. בכיכר נישא פסלו של Giordano Bruno אשר הוכרז ככופר בשל דעותיו ורעיונותיו על ידי האינקוויזיציה. ב- 1600 הוא הועלה כאן על המוקד. הכיכר, אם כן, שימשה גם כמקום להוצאות להורג פומביות. ב- 1896 עבר ל-קמפו די פיורי השוק לפירות וירקות שהיה בפיאצה נבונה והוא ממשיך להתקיים בה עד היום. על פי הפרסומים השוק מתקיים מידי יום משעות הבוקר המוקדמות (למעט יום ראשון).

אני מצרף מספר תמונות שצילמתי. התרשמתי במיוחד מהגיוון שניתן למצוא בכמה מהקבוצות של חומרי הגלם. על פי התמונות ניתן להבין שיש לי גם חולשה לעגבניות…

Campo de' Fiori קמפו די פיוריCampo de' Fiori קמפו די פיורי

Campo de' Fiori קמפו די פיורי551021_1947

Campo de' Fiori קמפו די פיוריCampo de' Fiori קמפו די פיורי

ניתן למצוא שווקים פתוחים כמו קמפו די פיורי במקומות רבים באירופה. עם זאת, זהו כנראה השוק הידוע והמוכר ביותר ברומא התיירותית. קשה לענות על השאלה – מה עושה את קמפו די פיורי למה שהוא ? לא מדובר בשוק גדול או עשיר והכיכר המארחת אותו מקסימה אבל לא יוצאת דופן.

אז מה כן ? ניתן לחשוב על מספר סיבות:

קמפו די פיורי הוא שוק ותיק המשתלב במרחב האורבאני ומושך אליו מקומיים ותיירים כאחד.

למרות ש-קמפו די פיורי מצומצם בהיקפו ובהיצע שהוא מציע יש בו הכול מהכול: ירקות, פירות, דגים, מעדנים, מאפים, תבלינים, שמנים, פרחים, כלי בית ועוד. חלק מהסחורה נמכרת בחנויות הנמצאות מסביב לכיכר וחלקה בדוכנים ניידים.

גם לאווירה התוססת ולצבעוניות שלו יש כוח משיכה במיוחד כשהשווקים המתחרים אינם רבים.

בתוכניות אוכל ובסרטונים הקשורים לאוכל המצולמים ברומא תמצא בדרך כלל ההזדמנות לצלם את השף או את המרואיין מגיע אל קמפו די פיורי. כך מתקבעת ההכרה שמדובר בשוק עם חומרי גלם טובים וטריים שגם אנשים מן התחום מעריכים מאד.

אזור הכיכר אטרקטיבי גם בזכות בתי המלון ובתי האוכל והבילוי הפזורים בו. בערבים הכיכר עוטה תלבושת חדשה ומזמינה את הבליינים שבחבורה.

יהיה ההסבר אשר יהיה, נראה כי מקומה של הכיכר בין יעדי המבקרים בעיר מובטח.

 

מידידה הבנתי שלא כדאי לפספס את בית המאפים forno . לצערי, פספסתי.

 

סרטון קצר על הכיכר