קברניטי המסעדה החדשה באנה מגדירים אותה כ- בית אוכל בריא ומושחת ומצהירים שמטרתם לשים במרכז הבמה מנות מן הצומח (plant based). את הגישה הקולינרית הזו מיישמים השפים חנוך שכטר ודן ארואץ שגדלו וצמחו תחת כנפיו של אייל שני.

באסכולה 'מנות מן הצומח' נעשה שימוש בירקות, פירות, דגנים, אגוזים וקטניות תוך ניסיון לשמור ככל הניתן על המצב הטבעי של חומר הגלם ולהימנע ממצבי עיבוד שלו. מבין הדוגלים בשיטה יש המחמירים ונמנעים לחלוטין ממרכיבים מעולם החי. כך או כך ההולכים בדרך הזו לא מחפשים תחליפים לבשר או לגבינות.

באנה ממוקמת בקומתו הראשונה של מבנה נעים למראה. אל החלל המוארך והלא גדול מחוברת חצר קטנה וחביבה לצד גינה. בפנים הגוונים בהירים ושקטים. הקו פשוט ונקי, כמעט סטרילי: רצפת עץ בהירה, דלפק שיש בצבע אפרפר עליו מסודרים חפצים כמו קנקני מים, כלי הגשה ומכונת קפה, קירות לבנים, אלמנטים כמו דלתות ומדפים הצבועים בורוד, מושבי עץ פשוטים בצבעים מתונים, עציצים ירוקים על מתקן המשתלשל מהתקרה וכמובן מקבצי פירות וירקות המוצגים בכל מיני מקומות ותומכים ברעיון הבסיסי של באנה. גם המוזיקה הרגועה שהתנגנה ברקע הוסיפה לתחושה הנעימה, הקלילה והלא פורמלית.

באנה

היות והייתה זו שעת בין השמשות, קרני אור אחרונות חדרו מבעד לחלונות הגדולים והוסיפו לפסטורליות. כאן כדאי לציין את נוהל הזמנת מקום שנתקלנו בו. ב- באנה מקיימים שני סבבים, האחד מ- 19:00 והשני מ- 21:00. לסבב הראשון ניתן להזמין מקום אך הוא יוגבל לשעה וחצי. לסבב השני לא ניתן להזמין מקום מראש והוא מתאפשר על בסיס מקום פנוי. הגענו לסבב הראשון.

באנה

בערב ביקורנו כלל התפריט ארבע עשרה מנות במחירים הנעים בין 18 ועד 52 ₪ וששה קינוחים במחירים הנעים בין 12 ל- 42 ₪. המלצרית הקדימה והסבירה לגבי הקונספט וציינה שברוב המנות יהיה ירק מרכזי שסביבו נבנית המנה. כמו כן היא ציינה שהתפריט משתנה בכל יום, שלחמי המחמצת נאפים במקום ושהמנות בינוניות בגודלן ולכן כדאי לזוג להזמין שלוש או ארבע מנות ולחלוק בהן.
תפריט השתייה מינימלי. ארבעה סוגי שתייה קלה, שתי בירות ושמונה משקאות אלכוהוליים. כמו כן יש תשעה יינות (לבנים, אדומים ורוזה) המוגשים גם בכוסות. הפעם לא הבאנו יין אך נאמר לנו בטלפון שדמי החליצה הם 40 ₪. ממה שראיתי, קשה להצדיקם. ראשית היצע היין במקום מוגבל, שנית הכוסות אינן מקצועיות (מעין כוסות גידי גוב) ושלישית תנאי האחסון. ראיתי שבקבוקי היין הפתוחים נמצאים על מדף גבוה. לא תנאי השימור הטובים ביותר.

כשהגענו, צוות מכובד של מלצרים התכונן לשרת את הקהל המגוון שהחל למלא את החלל ואת החצר. הדלפק האפור יצר מעין מחיצה. הצד של המטבח אויש בצוות גברי בעוד צוות נשי שירת את האורחים. רק בודק המנות הפר את הסדר המגדרי. אותנו שירתה בחורה מקסימה שניתן לקשור לה כתרים רבים. היא הייתה נעימה, קשובה, בקיאה בפרטים, עניינית, שיתפה במידע ללא חשש ועשתה כל שביכולתה בכדי לרצותנו. הבעיה בשירות הייתה נעוצה דווקא במטבח. השולחנות הקטנים והרצון שלנו לחלוק בכל מנה הניעו אותנו לבקש מראש ובמפורש להוציא כל מנה בנפרד. המלצרית ציינה שלא תהיה בעיה ואף סייעה לנו לקבוע את סדר הוצאת המנות. מה רבה הייתה ההפתעה שהמנות החלו לזרום אל השולחן מספר רגעים מאוחר יותר. כמעט כולן הונחו על שולחננו תוך רבע שעה.

מודה שהעניין הטריד אותי מאד והשפיע על החוויה כולה. ראשית, לא כיבדו את בקשתנו למרות שהם נתנו לה את הסכמתם. אם היינו יודעים את המצב מראש היינו מזמינים את המנות אחת אחר השנייה. עם זאת העניין המהותי יותר קשור בחוויית האירוח. לא הצלחתי להבין את הדיסוננס בין המעטפת הרגועה (העיצוב, המוזיקה, השירות וכמובן הרעיון של החיבור העמוק לאדמה ולטבע) לבין המהות. נראה כאילו מאיצים בנו לבלוע ולא ללעוס. ברור לי שמדובר בעסק שרוצה להרוויח ושהאינטרס שלו לקיים תחלופת לקוחות מהירה ככל האפשר אבל היי,  אנחנו לפחות זכאים לשעה וחצי שהובטחו לנו. ביטאתי את תחושותיי בפני המלצרית ובפני נציג המסעדה שהגיע מאוחר יותר כנראה בעקבות הדיווח שלה. המענה שקבלתי ממנו היה שהם חדשים, שהמטבח טעה ושהם יפיקו לקחים.

ברוסקטה אבוקדו (38 ₪)
על טוסט מלחם מחמצת ששולב בו בצל ירוק הונח מערום שכלל חתיכות גדולות של אבוקדו, רוקט, פלחי תפוז ושבבי קקאו. את המנה חתמו שמן זית, מלח גס ופלפל שחור גרוס.
המרכיבים שדרו טריות ורעננות. בנוסף למלח ולפלפל היו במנה גם אלמנטים נוכחים ונעימים של תיבול: חמצמצות מפלחי התפוז, הרוקט עם חרפרפות מעקצצת ושבבי הקקאו במרקם מתפצח שהפתיעו בטעמם העדין. מנה קטנה וחביבה אך אין לשכוח, שטעימה ככל שתהיה, מדובר בפרוסה עם אבוקדו.

ברוסקטה אבוקדו ב- באנה

דלעת ערמונים (44 ₪)
מחצית דלעת ערמונים צלויה הונחה על טאבולה שהכילה, בין היתר, כרובית חיה קצוצה. בתוך השקע של דלעת הערמונים היו קרם קוקוס ועשבי תיבול. המלצרית ציינה שניתן לאכול את כל דלעת הערמונים כולל קליפתה למעט הקצוות.
מנה עשירה בטעמים. שילוב של אגוזיות, מתקתקות, חרפרפות ואפילו חמאתיות ו-וניל. גם המרקמים היו מגוונים. מנה טעימה.

דלעת ערמונים ב- באנה

פטריות (52 ₪)
מגוון סוגי פטריות צלויות (השימאג'י ומלך היער בלטו) הוגשו על מחית ערמונים. מעל היו עשבי תיבול קצוצים ושברי אגוזי מלך פריכים.
קרם הערמונים היה בטמפרטורת החדר בעוד הפטריות הוגשו חמות. מנה יחסית כבדה לקודמותיה שגם טבעה בשמן. היה במנה גוון מתקתק מהקרם וכנראה גם מאגוז המוסקט שהוסיף ארומטיות למנה.

פטריות ב- באנה

סלט חם (42 ₪)
המנה כללה במיה, פלפלוני פדרון, תרד טורקי ותפוחי אדמה צלויים. למנה הוסיפו סוג של רוטב שהזכיר לי ויניגרט והמלצרית ציינה שמעל יש גרידת לימון.
הירקות היו טובים מאד. הבמיה מצוינת ותפוחי האדמה פריכים. מבחינת הטעמים הרגשתי חוסר איזון וקצת בלגן. הלימוניות הורגשה גם באף וגם בפה. מרירות הגיעה מהעלים, במיוחד מהגבעולים.  המליחות הייתה רבה מידי. לחריפות שכנראה הגיעה מפלפל חריף קצוץ לא הייתי מוכן. בסופו של דבר המכלול לא עבד עבורי.

סלט חם ב- באנה

ביררנו לגבי הקינוחים אבל אף אחד מהם לא ממש משך אותנו. ביקשנו חשבון.

שוקולד שברים ודובדבנים טריים (OTH)
לפני החשבון המלצרית הניחה על השולחן צלוחית קטנה עם שברי שוקולד ואגוזים ושני דובדבנים. "שתצאו מפה עם טעם מתוק" היא הוסיפה. טעמתי את אחד מהשברים אבל מתוק הוא לא היה אלא מריר מאד.

שוקולד שברים ודובדבנים טריים ב- באנה

ליווינו את הארוחה עם קנקן מים רגילים שהוחלף לאחר שהתרוקן. 

לסיכום:

רוב המנות שאכלתי ב- באנה היו מעניינות מסוגן אולם הן היו קטנות יחסית ונתנו לי תחושה של תוספת למנה ולא המנה עצמה דבר שמשפיע כמובן גם על תחושת התמורה למחיר.

יש מי שטוען שהגישה בה נוקטים ב- באנה היא סוג של טבעונות אשר פונה לכולם בצורה רכה ולא מטיפה. הכיוון שלהם הוא אכן חיובי אך נדרש עוד מאמץ בכדי להפוך אותה לאטרקטיבית גם לקהל שבדומה לי אינו צמחוני או טבעוני.

בסוף הערב יצאתי עם תחושה של ביקור בבית קפה ייחודי ונעים יותר מאשר במסעדה ממש.

 

אוכל:  

שתייה: .  

אווירה:  

שירות:   .   .  (בעיקר בשל ה- לבלוע ולא ללעוס)

כללי:    

 

באנה בעת העזיבה

באנה
רחוב נחמני 36 תל אביב
טלפון : 03-6991566‏

 

דף הפייסבוק

עמוד האינסטגרם