פורסם במקור בנובמבר 2014.

השוק בעכו העתיקה משתרע על פני מספר רחובות מצפון לדרום. שני הרחובות הבולטים בו הם רחוב מארקו פולו ורחוב בנימין מטודלה. בדומה לשווקים בערים עתיקות אחרות בארצנו ניתן למצוא בו מגוון של חנויות ודוכנים: פירות וירקות, סוחרי דגים, דברי מתיקה, תבלינים, פרפומריות, בדים ועוד. לא מדובר בשוק גדול אך בניגוד לפעילות הדלה שראיתי בשוק בנצרת הוא היה דומה יותר לשוק בירושלים, כלומר פעיל וצבעוני.

השוק בעכו העתיקה

השוק בעכו העתיקההשוק בעכו העתיקה

השוק בעכו העתיקה

השוק בעכו העתיקההשוק בעכו העתיקה

השלל שיצאנו אתו מ-השוק בעכו העתיקה כלל שמן זית שנקנה בתוך בקבוק קוקה קולה משפחתי, קופסה קטנה עם ממרח מסוג אריסה ומספר סבונים כפריים ומחוספסים משמן זית ורוזמרין.

חומוס סעיד נחשב למוסד והוא אורח קבע כמעט בכל רשימה המכבדת את עצמה של חומוסיות. המקום נמצא פחות או יותר במרכז השוק ואחד מסימני ההיכר הנוספים שלו הוא תור האנשים הממתין בכניסה. כשעברנו לידו בשעות הבוקר ראיתי מבעד לחלונות הגדולים תפוסה כמעט מלאה. שעות הפעילות, כך הבנתי, הם משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הצהריים.

חומוס סעיד בשוק

כשהגענו לקראת הצהריים לא היה תור בחוץ אבל בפנים בסמוך לדלת עמדו מספר אנשים וחיכו. כאשר הגיע תורנו, התכוון הסדרן להושיב אותנו בשולחן לצד אדם נוסף. למרות שהישיבה צפופה והשולחנות סמוכים זה לזה, אמרתי שנוותר עד שיתפנה שולחן לזוג. תוך מספר רגעים התפנה שולחן מתאים, נוקה והושבנו לצידו. מחד ניכרת יעילות רבה, מאידך לא יכולתי שלא לחשוב על המקום כפס ייצור. הצעקות בין המלצרים והתזזיתיות העצימו אצלי את התחושה של מפעל.

על השולחן הונחו: קנקן מים קרים, מספר פיתות טריות מאד וצלחת עם מספר פלחי עגבנייה, בצל חתוך וחמוצים (זיתים, פלפל חריף ופרוסות מלפפון חמוץ). קיבלנו עוד שתי פנכות אחת עם החריף המקומי שלא היה כל כך חריף ופנכה עם עשבי תיבול חתוכים.

אין כאן הרבה אופציות אבל גם לא סבלנות מיותרת מצד הבחור שלקח מאיתנו את ההזמנה. אפשר להזמין חומוס, פול או משוואשה. מנה עולה 15 ₪ , שתייה קלה  6 ₪. הזמנו מנה של משוואשה ומנה של חומוס. שתיהן עם גרגירים ושמן זית. ניתן לבקש בלי גרגירים ו/או בלי שמן זית.

שתי המנות היו מכובדות בגודלן. המשוואשה הייתה חמימה וחמצמצה. החומוס היה רך, משחתי ועדין, אולי עדין מידי.

קנינו הביתה חצי קילו חומוס ב- 7 ₪.

08

0910

לסיכום

קשה לומר שנכבשתי בקסמו של חומוס סעיד. אכן המקום יעיל, המנות מוגשות במהירות והתחלופה הגבוהה יכולה להעיד על טריות. גם המחיר מתון לגודל המנות. מצד שני חווית האוכל היא יותר פונקציונלית מאשר מהנה. באים, אוכלים והולכים.

השוק בעכו העתיקה, לעומת זאת, היה צבעוני, פעיל ותוסס.

חומוס סעיד
השוק בעכו העתיקה
04-9913945