בר היין תרצה נפתח בתחילת חודש אפריל השנה לא רחוק משוק לוינסקי במקום בו שכנה מסעדת החלוצים 3. את המקום הקימה הקבוצה של OCD (השף רז רהב, ארז זוארס ועידן בלומנטל) והוא גם נושא את שם הרחוב של מסעדת OCD בה הכול התחיל.
תרצה מוצגת באתרים שונים כ- "אחות הקטנה של OCD". בכתבות היח"צ גם מודגש שהיא לא מסעדה מכופתרת אלא בר יין עם אווירה קלילה ולא מחייבת.

לבר היין ניתן להזמין מקום מראש רק באתר ontopo ורק עד לשעה 18:00. הישיבה מוגבלת לשעתיים. ביתר השעות הישיבה היא על בסיס מקום פנוי. היות והמתנה על מכוניות מאובקות זה פחות הקטע שלנו, ניסינו להזמין מקום מראש מספר פעמים אך ללא הצלחה. התמזל מזלנו וידידה טובה הפקידה בידנו את ההזמנה שלה. קפצנו על המציאה והגענו.

תרצה נמצאת באזור מסחרי ואפרורי. המקום מקרין א-פורמליות. המטבח פתוח. חלונות הראווה הגדולים מכניסים את הרחוב פנימה ומעבירים את הפנים החוצה במיוחד בשעת ערב. מבחוץ החלל נראה בהיר בעיקר בשל קירות האבנים הצבועות בלבן. רוב מקומות הישיבה הם על כסאות בר גבוהים לצד שולחנות מרובעים שחלקם העליון אפור. התקרה אמנם גבוהה אך שטח המקום המוגבל וריבוי הסועדים יצרו אצלי תחושה של צפיפות ולחץ. במועד ביקורי המקום היה הומה בעיקר בקהל צעיר. נאמר לנו שבקרוב הם מתכננים להגיש בעמידה יינות לצד מזון קל בחלק האחורי, חצר עם דק, ובכך יוקל מעט הלחץ. הייתה מוזיקה ברקע אך קולות הסועדים התגברו עליה. המקום הואר בתאורה חמימה ונעימה.

בר יין תרצה (Tirza)

על תפריט היין הופקד הסומלייה של OCD אביב חג'ג' שנמצא במקום ומטפל אישית בכל שולחן ושולחן. יתר הצוות כלל בערב ביקורנו את אנשי המטבח, אחמ"ש/מארח ומלצר.

בתפריט היין למעלה מ- 280 תוויות. מספר היינות המוצעים בכוסות בהחלט אינו מבוטל. יש לציין שטווח המחירים רחב. המחירים הם בגבול הסביר עם מעט פחות מהמכפלות המקובלות בענף. תפריט היין, שנראה כמו ספרון, מנסה להתמודד עם הכמות הגדולה והמגוונת של היינות בחלוקה לנושאים כמו סוג היינות וארץ הייצור. הערתי כבר בעבר על הקושי שאני מוצא בהתמודדות עם תפריטי יין ארוכים ומבלבלים. גם כאן הסועד המבין וגם המבין פחות עלולים לעמוד משתאים מול הרשימה העמוסה בפרטים. בשלב זה ניתן להתמודד עם המידע הרב בעזרת הסומלייה ששמח לעזור או להזמין מהתפריט המצומצם יותר (כ- 25 תוויות) שמלווה את התפריט הרגיל. עם זאת הבנתי שהתפריט ישתנה וכנראה יוקטן.

ליווינו את הביקור במים מינרליים מוגזים הנמזגים לכולם ללא עלות וביינות בכוסות שהזמנו בהתייעצות עם הסומלייה. אני מעריך שנמזגה כמות של כ- 120 מ"ל יין, אולי קצת יותר.  שני היינות היו נגישים והם השתנו בכוס במהלך הארוחה. הם גם התאימו לאוכל.

כוס  (59 ₪) –  Thierry Germain Terres Chaudes Saumur Champigny 2019
יין מהלואר. 100% קברנה פרנק. ליין חמיצות בולטת וירקרקות המאפיינים את הזן. התחיל נהדר אך לאט לאט הפך למונוטוני.

Thierry Germain Terres Chaudes Saumur Champigny 2019 ששתינו בבר יין תרצה (Tirza)

שתינו כוס. הבקבוק לצילום בלבד.

כוס (67 ₪) – Clos La Gaffeliere St. Emilion Grand Cru 2015
היין השני של שאטו לה גאפלייר שמיועד לשתייה בטווח הקצר והבינוני. מורכב מכ- 90% מרלו ו-10% קברנה פרנק. התחיל רך מידי, בהמשך קיבל מעט מרירות ונוקשות ובשלב השלישי נרגע, התאזן והקסים. טעם שיורי ארוך מאד.

Clos La Gaffeliere St. Emilion Grand Cru 2015 ששתינו בבר יין תרצה (Tirza)

שתינו כוס. הבקבוק לצילום בלבד.

תפריט האוכל אמור לתמוך ביינות שהם הציר המרכזי של המקום. ממה שהבנתי המנות נבנו כך שהן לא מורכבות מידי, לא במספר חומרי הגלם המרכיבים אותן ולא בטכניקות עשייתן. מכאן גם הקושי להשוות את האוכל של תרצה לזה של OCD. התפריט הוא למעשה דף במחברת עם כריכה קשה שהיו בה מספר דפים מקופלים (תפריטי עבר שכבר אינם בשימוש). הובהר שהתפריט השתנה בפרק הזמן הקצר שהם פתוחים לא בצורה מהותית אלא בשוליים בעיקר בשל מצאי חומרי הגלם.

התפריט של בר היין תרצה (Tirza)

ליווינו את המנות ב- לחם בריוש, סחוג חמאה חומה (29 ₪) למעשה קבלנו קערת חרס עם פרוסת לחם בריוש מעוטרת בסומסום וגבישי סוכר. בנוסף מספר פרוסות לחם מחמצת. סחוג חמאה חומה היה ממרח לא חריף ולא פיקנטי. הייתי מוסיף לו נוכחות. כמו כן הייתי מוריד את גבישי הסוכר מהבריוש שבלטו מידי והפכו לטעמי את הבריוש לעוגה יותר מלחם.
ניתן לציין שבתחילת 2022 פתחה קבוצת OCD מאפייה בשם "אפוי" המשרתת את עסקי הקבוצה ומספר עסקים נוספים. הקונדיטורית היא אור אמיר. המאפייה לא פתוחה לקהל הרחב.

לחם בריוש וסחוג חמאה חומה ב-בר היין תרצה (Tirza)

אינטיאס נא, פונזו חושחש, כוסמת (57 ₪)
מספר פרוסות דג נא בטמפרטורה טובה הונחו על רוטב הדרי בהיר ומעליהם פוזרה כוסמת במרקם פציח. מנה שהיא מעין סשימי. הרוטב היה מעט דליל אך נוכח בצורה נעימה. הסתייעתי בלחם לספוג אותו. הדג היה מאד עדין. פצפוצי הכוסמת עזרו לו לא להיבלע. מרכיבי המנה היו טובים ומוקפדים אבל הדג והרוטב לא ממש התחברו לי, אולי ניסו לא להאפיל על הדג. אמנם אני לא השף אבל לדעתי עדיף היה לצמצם את כמות הרוטב ו/או להוסיף סגמנטים של פרי ללוות את הדג.

אינטיאס נא בפונזו חושחש ב-בר היין תרצה (Tirza)

קרפצ'יו שורשים, פיצוחים, גבינה (38 ₪)
שכבה של פרוסות סלרי דקות ורכות נחה במשרה שכלל, בין היתר, שאלוטס, צ'ילי וקיצוץ דק של עלי הסלרי. מעל פוזרו פירורי גבינת אמנטל עיזים (עזמנטל) ותערובת פיצוחים שהיו ביניהם גם גרעינים מלוחים וגם ממותקים. בדומה למנה הקודמת גם כאן חומרי הגלם מוקפדים והטעמים מאד עדינים כולל גבינת העיזים. הפיצוחים הוסיפו רבדי טעם ופריכות.

קרפצ'יו שורשים עם פיצוחים וגבינה ב-בר היין תרצה (Tirza)

זוקיני, רומסקו בוטנים (39 ₪)
המנה הצבעונית כללה רצועות דקות של זוקיני שנחו על רוטב רומסקו בוטנים ועלי ופרחי כובע הנזיר. הומלץ לנו לערבב את הכול. אהבתי את בולטות הבוטנים ברומסקו הלא שגרתי ואת טריות הזוקיני. בין הטעמים בלטה חמיצות נעימה ומעט מרירות. מנה כיפית.

זוקיני ורומסקו בוטנים ב-בר היין תרצה (Tirza)

טרטר בקר, ברוסקטה שרופה (56 ₪)
לצד כמות נאה של טרטר בקר הוגשה חתיכת ברוסקטה קלויה. נאמר שניתן לבקש עוד ממנה אם נחפוץ. מעל גירדו גבינת בקר גלי. מבחינת הטעמים הטרטר היה סבבה. החרדל הורגש היטב, השמ"ז עשה רושם טוב והורגשו עשבי התיבול. תערובת מתובלת עם אלמנט חמצמץ. מה שקצת פחות אהבתי שקיצוץ הבשר היה מאד אגרסיבי והתערובת הפכה לעיסתית/משחתית. אולי זו הייתה כוונת המשורר אך אני מעדיף קיצוץ גס יותר. יש לציין שהברוסקטה השרופה מוסיפה מרירות.

טרטר בקר לצד ברוסקטה שרופה ב-בר היין תרצה (Tirza)

ברוסקטה מוח עגל, פלפלים (29 ₪)
על קלי מחצי פרוסת לחם הונחו מספר פרוסות דקות של מוח עגל ברוטב פלפלים. מערום קטן של סלט שכלל עלי סלרי וצ'ילי (בדומה לזה שהיה בקרפצ'יו שורשים) הונח מעל.
זו המנה החמימה הראשונה בארוחה שלנו. חיתוך המוח ושילובו עם רוטב הפלפלים הטעים מאד גרמו לו להיות פחות מורגש. אולי ניסו להימנע מהמרקם הייחודי של מוח. מצד שני מי שמזמין מוח מצפה למרקם הייחודי.

ברוסקטה מוח עגל עם פלפלים ב-בר היין תרצה (Tirza)

קרפלך לחם אבוד, קוויאר (54 ₪)
שני כיסונים הוגשו ברוטב חמאה עם שמיר. קוויאר מהדן הונח מעליהם. לרוטב שכלל גם שמן ג'ינג'ר ולימון הייתה חמיצות נעימה. לטעמי הקרפלך קצת מפוספס משום שהמילוי היה דומה מידי למעטפת והם התמזגו והפכו לכיסון עבה וחד גוני. הקוויאר הוסיף מבחינת מרקם ופחות מבחינת טעם.

קרפלך לחם אבוד עם קוויאר ב-בר היין תרצה (Tirza)

בסוף החשבון נכתב "אין צורך להשאיר שירות. תודה"

 

לסיכום

תרצה היא בר יין שסגנונה מתאים לקונספט האיטלקי המכונה אפריטיבו (Aperitivo) בדמותו העכשווית, כלומר בילוי לא פורמאלי בשעות אחר הצהריים המאוחרות או הערב המוקדמות (לאחר העבודה) בבר או במסעדה עם אווירה צעירה וקלילה הכולל שתיית דרינק וארוחה קלה במחירים נוחים.

חשוב להדגיש, למרות שאנשי תרצה הם אנשי OCD והמקום משווק כקשור ל-OCD ולשף רז רהב, שזכה לתשומת לב רבה בזמן האחרון ויזכה לעוד גם בעתיד לאור הצטרפותו לצוות שופטי משחקי השף, האוכל בתרצה הוא כינור שני ליין. רוב המנות שאכלנו מבוססות על הרכבה/חיבור של מעט מרכיבים ופחות בישול מתוחכם. עוד חשוב להדגיש שהמחירים מתונים במיוחד אם לוקחים בחשבון שמים מינראליים או מוגזים נמזגים לכל דורש ללא עלות ואין צורך להשאיר שירות.

בשלב זה קשה להשיג מקום. הרעיון של "תקפוץ פנימה לדרינק ונשנוש" יצטרך לחכות שה-הייפ בקשר אליהם מעט יירגע.

 

תרצה
רחוב החלוצים 3 תל אביב
טלפון: 03-5566774
הזמנת מקום רק לשעות שבין 17:00-18:00 דרך ontoopo בלבד

דף פייסבוק