מסעדת לונא של לונא זרייק נפתחה בתחילת 2019 בקומת הגג של קניון ביג פאשן הנמצא מחוץ למרכז הסואן של העיר. המסעדה, המוצגת בכרטיס הביקור שלה כ- ביסטרו ערבי – מטבח נצרתי אותנטי חדש, זכתה תוך זמן קצר לחיבוק חם ומפרגן מצד הסועדים ומבקרי המסעדות כאחד.

P1250334

הגענו אל המסעדה באחד מערבי השבוע. אמנם המעלית מהחניון הובילה ישר אל פתח המסעדה אבל החלטנו להסתובב קצת בקניון לפני הכניסה למסעדה. האווירה הכללית בקניון וגם במסעדה לא הייתה מלהיבה. ציפיתי שתהיה תכונה תוססת יותר המאפיינת מרכזי קניות הומים או מסעדות מצליחות אבל זה לא היה המקרה. גם השילוב של האור החזק והבהיר במסעדה ומיעוט הסועדים לא תרמו להצהלת האווירה. אפילו המוזיקה הערבית השמחה שהתנגנה ברקע לא ממש שינתה.

במועד ביקורנו הסועדים התרכזו בחלל הכניסה של לונא. החלק בו נמצא הטאבון היה שומם והמרפסת לא פעילה. בשעות החשכה ניתן היה לראות רק מספר בניינים מוארים בנצרת. אני מניח שבשעות אור ובהנחה שמתעלמים מהמכוניות בחניון, המראה הניבט מבעד לחלונות הגדולים יפה ומרשים יותר.

מודה שלא ממש הבנתי את הקונספט העיצובי בחלק בו ישבנו. למרות מגוון האלמנטים הוא נראה בעיני גנרי. בלטה בו סבכה ממתכת הצבועה באדום שיצרה עיטורים אוריינטליים ונתלתה מהתקרה. הארונות בעמדות המלצרים נצבעו בצבע אדום דומה. העיצוב כלל גם רצפת אריחי קרמיקה בצבע חום-בז', מנורות זכוכית ירוקות וכחולות ובר מחופה באריחים בצבע כחול-טורקיז. שולחנות בכל מיני גדלים פוזרו בחלל. לצדם ניצבו כסאות מסוגים שונים. השולחנות היו ערוכים בצלחות מעוטרות בנקודות, כוסות יין, מפיות וסכו"ם.
על השולחנות היו עציצים קטנים עם פרח הכריסמס (כנראה חלבלוב הדור). אלה יחד עם עץ האשוח המקושט שעמד בכניסה רמזו על חג המולד המתקרב.

P1250331

השירות בערב ביקורי לא התאפיין בקו אחיד. כאשר הגענו, חיכינו בכניסה שמישהו יקבל ויושיב אותנו. בתחילה נתקלנו בהתעלמות ונשארנו לעמוד בפתח. אחרי מספר רגעים הגיעה מלצרית שאמרה שאנחנו יכולים לשבת היכן שנרצה. התיישבנו אבל התפריטים בוששו להגיע. לאחר זמן מה אותה מלצרית שאלה אם קיבלנו תפריטים, ענינו שלא. היא התנצלה והביאה אותם. תקלה שירותית נוספת הייתה בסוף הארוחה כאשר נוספה לחשבוננו מנה שבוטלה בדרך. הערנו והמנה הוסרה מהחשבון. יחד עם זאת המלצריות היו נחמדות ונעימות מאד. הרגשתי מצדן רצון טוב, השתדלות ונכונות לסייע ולענות על כל שאלה ששאלנו אפילו שהיו רגעים שהן לא ממש הבינו אותנו ו/או אנחנו אותן.

מהמידע שהתפרסם על המסעדה למדתי שלונא, שהשכלתה הוא בתחום החינוך המיוחד, הפעילה במשך מספר שנים סניף קפה קפה במקום שבו פועלת כיום המסעדה. לאחר שהזיכיון הסתיים היא החליטה לפתוח מקום משלה ופנתה בפייסבוק לנשים מקומיות להצטרף לצוות המטבח שלה. ההיענות הייתה רבה. כיום אנשי המסעדה גאים בצוות המטבח הנשי שגיבשו. המנות היוצאות תחת ידיהן משלבות את העבר וההווה, את המסורתי והמודרני.
התפריט הכתוב בעברית ובערבית מחולק למספר חלקים: 10 מנות ראשונות המכונות "טועמים את נצרת" (17-32 ₪), 12 מנות ביניים (26-49 ₪), 5 מנות מהטאבון (39-58 ₪), 9 מנות עיקריות (52-130 ₪), 3 מנות לילדים (16-28 ₪) ו- 12 קינוחים (9-42 ₪). ישנן גם מספר אופציות לטבעונים (מצוין בתפריט).
בנוסף לחומוס או לסיגרים ניתן למצוא בתפריט מספר מנות שבשנים האחרונות קיבלו הכרה ואומצו בחום גם בציבוריות הישראלית כמו עראייס, שושברק, מקלובה וספיחה. במקביל יש מספר לא מבוטל של מנות ייחודיות.

בתפריט השתייה מוצעים שתייה קלה ושתייה חמה, 4 קוקטיילים (39-45 ₪), מספר מכובד של משקאות אלכוהול כמו וודקה, וויסקי, בירה ו- 7 סוגים של ערק. ביינות יש 3 לבנים, 5 אדומים ו-2 רוזה. היינות כולם ישראלים ומהצפון (היקבים: ג'וליה, אשקר ו-וורטמן) ורובם מוצעים גם בכוסות.

פתחנו ב- עולש (19 ₪)
העלים הוקפצו עם בצל, שום ולימון והוגשו עם צנונית טרייה ופלח לימון. מעל הונח מערום של בצל מטוגן פריך.
עומק הטעמים של המנה דמה בעיני לתבשיל והיה בו שילוב מוצלח של חמצמצות, מתיקות ומרירות עדינה. הבצל המטוגן והצנונית הוסיפו לא רק טעם אלא גם מרקם. מנה לא גדולה אבל טעימה מאד.

עולש ב- לונא (Luna)

חומוס גרגירים (25 ₪)
משחת החומוס הוגשה עם גרגירי חומוס, פרוסות שקדים קלופים, עשבי תיבול ושמן זית שהוסיפו לו פפריקה וצבעו הפך לכתום. בצד צורפו שלוש פיתות קטנות תפוחות, חמות וטריות.
הטחינה בחומוס הייתה בולטת. היא לקחה את החומוס לכיוון הקרמי ונתנה לו טעם עדין ומעודן. גרגירי החומוס החצי נוקשים והשקדים הוסיפו למשחק המרקמים. שמן הזית בלט לא רק בצבעו אלא גם בטעמו והוסיף נוכחות לטעמים העדינים. החומוס היה טוב מאד.

חומוס גרגירים ופיתות קטנות ב- לונא (Luna)

שושברק ביוגורט (29 ₪)
קיבלנו 16 כיסונים קטנים שמולאו בתערובת שעיקרה בשר כבש. אלה הוגשו ברוטב יוגורט חמים שמעליו נמזג שמן זית. בנוסף הונחו מעל מספר עלי מנטה ופוזרו חתיכות שום מטוגן ותערובת תבלינים שבה הבחנתי בסומק ובזעתר.
הכיסונים היו ממש קטנים ובצקם דק. ניכר שיד אמונה הכינה אותם. רוטב היוגורט נטה לכיוון הסמיך. המילוי בכיסונים היה עדין. בכלל, נראה שבמנות שטעמנו עד כה התרחקו מהטעמים העזים ופנו לאיזון ולעידון.

שושברק ביוגורט ב- לונא (Luna)

ספיחה (54 ₪)
מאפה בצורת סירה ועליו שכבה לא עבה של תערובת שכללה בשר כבש ובשר עגל טחונים, בצל, פלפל ועשבי תיבול. בצד הוגשה קערית עם טחינה וסומק.
המנה הזכירה לחמעג'ון. למאפה שנאפה בטאבון הייתה נוקשות מסוימת. המאפה היה הדומיננטי במכלול. מבחינת הטעמים בתערובת הבשרים הייתה חריפות מתונה וטובה.

ספיחה ב- לונא (Luna)

בתחילה הזמנו גם סונייה של קבב. אחרי הספיחה הרגשנו שכדאי להסתפק במה שהזמנו ולשמור מקום לקינוח. היות שביקשנו שהמנות יוגשו לנו אחת אחר השנייה, לא הייתה בעיה לבטל את המנה שהוזמנה. עברנו לקינוח.

אושטה שלנו (42 ₪)
אושטה (ushta או ashta) הוא קרם סמיך מאד כמעט חמאתי הנעשה מחלב, שמנת, עמילן, סוכר ומי ורדים. מעין שילוב של סחלב ופנקוטה. משתמשים בו בכל רחבי המזרח התיכון בכל מיני אופנים כמילוי לקטאיף, כגלידה, בכנאפה ועוד.
במקרה שלנו ההגשה כללה את הקרם עצמו עם ריבת תאנים ומעל אגוזי מלך קצוצים ופיסטוקים גרוסים. עלי ורדים מיובשים חתמו את ההגשה.
האושטה עצמה לא הייתה מתוקה כלל אלא שימשה כבסיס קרמי לריבה המוצלחת שנתנה את הטון מבחינת הטעמים. קינוח לא שגרתי ומעניין. ככל שאכלתי ממנו יותר, אהבתי אותו יותר.

אושטה שלנו ב- לונא (Luna)

לסיכום

לונא לוקחת את המטבח הערבי המוכר לכיוון מודרני, אלגנטי ועדין.

יכולתי להבין מה גרם לרבים כל כך להתחבר אל לונא. האוכל שאכלנו היה טעים, נעשה בהקפדה ונתן תמורה טובה לכסף.

לונא
רחוב זיאד תופיק 53, קניון ביג פאשן, נצרת
טלפון: 04-8888626
שעות פעילות: 12:00-23:00

אתר האינטרנט

דף הפייסבוק