מסעדת משייה שייכת לקבוצת בארכה האוס (Baraka House) שבין פעילותיה הקולינריות כיום ניתן למנות את הפעלת מסעדת אונזה ומתחם מגרב שבו מסעדה, מעדנייה ומטבח רפאים. מסעדת קיטשן מרקט שהייתה אחת מהמסעדות הבולטות של הקבוצה נסגרה במהלך הסגרים.

הכניסה למלון ולמסעדה

הכניסה למלון ולמסעדה. בצד שמאל החלק החיצוני של המסעדה.

אנשי משייה הקיימת כשש שנים התמודדו בשנים האחרונות עם מספר אירועים: שריפה שפרצה בשיאו של סרוויס והסתיימה במזל רק בפגיעה ברכוש; עזיבתו הלא ברורה של השף סלב יוסי שטרית שהקים את המסעדה ושמו נקשר בשמה; מינוי של השף ניר מסיקה, שהיה אמור להחליפו ושלא צלח בשל הקורונה; וכמובן הסגרים וחוסר הוודאות שבאו אחר כך. למרות שרוב תקופת הסגרים משייה לא פעלה, מובילי הקבוצה לא ויתרו עליה. משלוחי אוכל מהתפריט שלה יצאו ממטבח הרפאים במתחם מגרב שברחוב יגאל אלון וזכו לשבחים. לאחר החזרה לשגרת חיים לצד הנגיף, גם משייה חזרה לפעול כאשר השף גיא אריש בן ה- 33 הוא שהופקד להוביל את מטבחה.

על סמך קורות החיים של גיא אריש ברשת ניתן להגדירו כטבח/שף מהאסכולה הישנה. איש של עבודה קשה שהתרחק מאור הזרקורים. אוטודידקט החוקר ומתמחה בהתססות ובתהליכים כימיים. את דרכו החל במסעדת חדר האוכל של עומר מילר ומשם עבר למסעדת פרונטו של דיוויד פרנקל והפך במהרה לסו שף ואח"כ לשף בפועל. במשך השנים הוא אף עשה סטאז'ים קצרים במסעדות מישלן נחשבות נוגריץ הספרדית ו-נומה הדנית. בכתבות התדמית נכתב שהתפריט החדש שלו במשייה מבטא את הידע וההשפעות שצבר ומתרחק מהקו המרוקאי שאפיין את המסעדה בתקופת השף יוסי שטרית.

היה קשה להזמין מקום למשייה. לאחר מספר לא מבוטל של ניסיונות הצלחנו להשיג את מבוקשנו, שני מקומות  בפנים ולא על הבר. ניתן היה לקבל את הרושם, שיתברר בדיעבד כמוצדק, שהמקום מבוקש מאד. המארחות ביקשו בכניסה לראות תו ירוק.

הבר ב- מסעדת משייה (Mashya)

העיצוב במשייה נשאר כשהיה. התיאור בדיווחי הראשון על המקום מאוגוסט 2015 עדיין תקף: המלון, הכניסה, בר נעים, הצמחייה הירוקה המטפסת, סבכת מתכת עם דוגמה מזרחית על חלק מהתקרה, מטבח פתוח ומצוחצח וטאבון פעיל. ההבדל העיקרי הוא שישנם מספר מקומות ישיבה גם בחוץ.
האווירה והאנרגיות אף הם הבהירו שהעסקים כרגיל. הקהל היה מגוון ונראה שהוא מבלה ונהנה. מוזיקה אוריינטאלית התנגנה ברקע והייתה נוכחת אך לא מפריעה.
אנשי השירות עשו רושם טוב מאד. הם הפגינו רצינות אך לא נוקשות. מין שילוב בין מקצועיות לנחמדות וחינניות.

החלל המרכזי ב- מסעדת משייה (Mashya)

בנוסף לתפריט הרגיל הוצעו תפריט של ספיישלים ובסוף תפריט קינוחים. על פי המלצרית, בתפריט מספר חלקים. הוא מתחיל במספר מנות ביס, עובר למנות ביניים, ממשיך במנות העיקריות ומסתיים במאפים שלהם. דרך הקפיצה במחיר המנות ניתן להבחין בנקודת השינוי. נאמר לנו שהם מכינים את רוב מרכיבי המנות החל מהמאפים והפסטה וכלה בקרם פרש והחמאה. כמובן שגם ההתססות ותוצרי המחקר של השף באים לידי ביטוי במנות.

התפריט ב- מסעדת משייה (Mashya)

תפריט המיוחדים ב- מסעדת משייה (Mashya)

תפריט המיוחדים

תפריט האלכוהול ובמיוחד תפריט היין נראים טוב מאד. מוצעים 5 קוקטיילים 54 ₪ לכל אחד, 5 בירות אחת מחבית ו- 4 מבקבוק ושלל אפשרויות יין בין אם בבקבוקים כולל מגנומים (1.5 ליטר) ובין אם בכוסות. היינות המגיעים ממגוון מדינות מחולקים לפי קטגוריות המקלות על הבחירה. לדוגמה ביינות הלבנים יש קטגוריה של "לבן קליל ומרענן" או "לבן יבש, מורכב ואלגנטי". כך גם באדומים יש "אדום קליל, בהיר ועדין" או "אדום עצמתי, עשיר ובשרני" וכדומה. בסך הכול למעלה מ- 120 פריטים. ניכר שיש יד מקצועית מאחורי התפריט. דמי החליצה הם 65 ₪.

לאחר שהזמנו הגיע אל השולחן פתיח קטן ע"ח הבית – קציפת יוגורט עם שום על סבלה. בסבלה בלט הקימל. הקציפה הייתה אוורירית וטעימה. במשעשע החך הצליחו לשלב בצורה עדינה פיקנטיות, חמיצות ומרירות. מחווה קטנה וטעימה. אקדים ואומר ששילוב עדין ומדויק של טעמים יאפיין את רוב המנות.

קציפת יוגורט עם שום על סבלה ב- מסעדת משייה (Mashya)

החלטנו לבחור מהתפריט הרגיל ותפריט המיוחדים בשלוש מנות ביס. בדיעבד הן המשיכו את קו ה- Amuse-bouche שקיבלנו בתחילה.

פסטרמה לוקוס (38 ₪) – 4 צנימי לחם מחמצת עם קרם פרש וחתיכת פסטרמה לוקוס מעושן. דוגמיות טעימות.

מחמצת ומולים (36 ₪)
על 5 פרוסות קטנות (בתפריט בייגל) מרחו איולי זעפרן. על שתים מהן היו מולים מעושנים ועל שלוש מהן מולים בסגנון אסקבצ'ה (מולים ששהו במשרה ואח"כ נשלקו וקוררו). בתנאי התאורה ובאופן ההגשה היה קשה להבחין מהו מה. עם זאת בטעם הייתה מעט שונות. ביסים ממש מהנים. אמרתי למלצרית שכדאי שיבחנו הגשה שממנה יהיה ברור יותר איזה טיפול המולים עברו.

* צירפתי לתמונות סכו"ם בכדי לתת קנה מידה *

פסטרמה לוקוס מעושן ומחמצת מולים ב- מסעדת משייה (Mashya)

מתפריט המיוחדים שיפון טרטר (21 ₪ ליחידה) – טרטר בקר הונח על פרוסת שיפון עם חזרת ומעל גבינת מעיין חרוד מגורדת ,גבינת כבשים קשה בסגנון tomme של מחלבת שירת רועים. קצת קשה להעריך מנה כל כך קטנה. הטרטר היה בכמות של קצת יותר מכף מלאה. עם זאת הבשר הקרין איכות והיה בטרטר טעם לימוני נעים. הלימוניות העדינה תעבור כחוט השני בין שלושת הפתיחים.

שיפון טרטר ב- מסעדת משייה (Mashya)

למרות שמדובר במנות ביס מעודנות, ניכר שהושקעה בהן מחשבה והביצוע נעשה כהלכה.

סרטנים כחולים וארטישוק (86 ₪) – מתפריט המיוחדים
בשר סרטנים כחולים עם חתיכות ארטישוק ירושלמי הוגשו על שמנת בחמאה חומה עם גארום כנפי עוף ומעל קרמבל מיסו שכלל שקדים ופלפל אורפה (פלפל שחור חרפרף ומעושן). המליצו לנו להעמיס כף ולטעום מכל המרכיבים יחד.
מנה קטנה יחסית אך עמוסה בטעמים. לדוגמה הגארום שהוא ציר/רוטב שמקורותיו בתקופה הרומית מבוסס על התססת עצמות דגים. כאן התסיסו עוף והתקבל מרכיב נוכח של מליחות. הארטישוק הירושלמי העניק את הגוון האדמתי והמעט חורפי. הפלפל אורפה הוסיף פיקנטיות. ההערה היחידה שלי היא שטעם הסרטנים נבלע במכלול. מנה מעניינת מאד ומוצלחת שפונה לא רק לטעם אלא גם לראש.

סרטנים כחולים וארטישוק ב- מסעדת משייה (Mashya)

קלמארי צרוב בגלייז פורצ'יני (76 ₪)
על "לב" חסה ערבית צלויה הונחו קלמארי שנמשחו בגלייז שכלל, בין היתר, פורצ'יני, פפריקה מתוקה ורוטב חריף מעשה בית בסגנון טבסקו. הקלמארי נעשו על גריל פחמים. מעליהם הונחו מספר עלי חזרת. המליצו לנו לאכול את המנה בידיים.
הקלמארי הבשרניים הקרינו איכויות. מעטפת התיבול שלהם הייתה טעימה מאד. היא החמיאה לקלמארי ולא השתלטה. גם טעמי הגריל היו נוכחים והשתלבו נהדר במכלול הטעמים. החסה הצרובה והחמימה הייתה כייפית. לבסוף החרפרפות הקלילה אפילו מרומזת של עלי החזרת חתמה את מארג הטעמים המוצלח. לכאורה מנה פשוטה ולא חריגה אבל ביצועה היה מוצלח ביותר.

קלמארי צרוב בגלייז פורצ'יני ב- מסעדת משייה (Mashya)

שיפוד לוקוס ושומן ליה (118 ₪)
שיפוד לוקוס במשקל של כ- 120 גרם לווה במעט יוגורט כבשים שמעליו זילופי שמן זית, סומק וקונפי עגבניות. בצד צורפו מספר עלים ירוקים.
הדג נצלה עם שומן כבש. הוא היה בשרני אך מעט יבש. נראה שהליה לא הצליחה להוסיף לו עסיסיות. גם טעמה לא בלט. אפילו תערובת התבלינים שפוזרה מעל לעור הפריך הייתה עדינה מידי. את היוגורט האנמי הציל הקונפי שהייתה בו חמצמצות נעימה. בסך הכול מרכיבים נהדרים אבל משהו חסר בטעם. הייתה תחושה כאילו המנה רדומה.

שיפוד לוקוס ושומן ליה ב- מסעדת משייה (Mashya)

סקירט ופיצ'י (88 ₪) – מתפריט המיוחדים
פרוסות סקירט (Skirt) סטייק במידת עשייה מדיום וברוטב בשרי הגיעו יחד עם פסטה פיצ'י וחלמון נא על קרם שום.
נתח הבשר הידוע גם כ-רוטפלייש או אנטרנייה או נתח קצבים דק היה לעיס וטעים. הפסטה נעשתה אל דנטה והייתה טובה. הייתי מוסיף עוד קצת ממנה לעבות את המנה ולתת פרופורציה טובה יותר בין המרכיבים. הקרם, הרוטב ובכלל הקומבינציה היו עשירים מאד בטעמים. אני אהבתי. אחד המלצרים אמר שהמנה היא מעין פרשנות מקומית לקרבונרה. אני לא יודע עד כמה המנה מזכירה קרבונרה אבל היא הייתה בהחלט טעימה.

סקירט ופיצ'י ב- מסעדת משייה (Mashya)

קינוח דלעת (48 ₪)
הקינוח הומלץ על ידי המלצרית וקלע בול. פרוסות דקות של דלעת כנראה ללא כל מניפולציה עטפו בצורה אסתטית קרם מלבי שהונח על מאפה פיסטוק. בצד הוגשה גלידת זרעי כוסברה על קרמבל עדין. המנה עוטרה בקינמון. היו עוד מרכיבים אבל הקינוח חוסל לפני שהצלחנו לברר לגביהם. קינוח לא שגרתי, לא מתחנף, קליל ועדין. לדעתי מתאים מאד לאחר ארוחה דשנה.

קינוח דלעת ב- מסעדת משייה (Mashya)

ליווינו את הארוחה בקנקן מים רגילים וביין שהבאנו אתנו
Domaine Ramonet Chassagne Montrachet 1er "Les Ruchottes" 2010
הביטוי  class in a glass הולם אותו. יין מלא ועשיר עם טיפה מרירות וטיפה חמאתיות, טעם שיורי ארוך.

Domaine Ramonet Chassagne Montrachet 1er "Les Ruchottes" 2010 ב- מסעדת משייה (Mashya)

 

לסיכום

ערב ביקורנו ב-משייה היה מוצלח הן מבחינת האירוח והשירות והן מבחינת האוכל.

נדמה כי המנות שהזמנו דברו באותה שפה. הפרזנטציה לא חשפה את מורכבותן, סוג של מינימליזם. כמו רקדנית שריקודה על הבמה נראה אלגנטי ולא מתאמץ אבל עומדים מאחוריה שעות רבות של אימונים מפרכים, כך המנות נראו אלגנטיות ולא מתאמצות אבל היה ברור מהביצועים ובמיוחד מהטעמים שהשקיעו בהן לא מעט מחשבה וטכניקה. היד המתבלת עשתה עבודה נפלאה ברוב המנות.
יש להדגיש שהמנות קטנות ויקרות אבל נראה לי שחובבי העניין והאיכויות ולאו דווקא הכמויות ימצאו את התוצאה הסופית מוצלחת.

במידה ותהליך הזמנת מקום יהיה פשוט וזמין יותר בעתיד, אשמח לחזור.

 

משייה
רחוב מנדלי מוכר ספרים 5 (המלון ברחוב מנדלי)
טלפון : 03-7500999

אתר המסעדה

דף הפייסבוק