"היווני" בשוק בצלאל הקיים מזה חצי שנה הוא האח הצעיר של "היווניה" הנמצאת בשוק הכרמל ועובדת למעלה מעשור. שניהם קשורים לשף אשר חביבי ושניהם פועלים מתחת לרדאר בלי הרבה טָרָרָם.

הגענו אל היווני בשעת ערב מוקדמת. כיום האזור הזה של השוק הוא חלק מפרויקט המגורים והעסקים "שוק בצלאל". המקום מואר היטב באור לבן. האווירה בערב הייתה שלווה ורגועה. מוזיקה יוונית בעוצמה סבירה התנגנה בפנים אך נשמעה גם בחוץ. בשל מזג האוויר הנעים, העדפנו לשבת בחוץ שם נמצאים רוב מקומות הישיבה. הישיבה בחוץ היא לצד שולחנות קטנים עטויים בנייר דמוי מפה משובצת ועליהם מתקני מתכת עם סכו"ם ומפיות. בחלל הפנימי, שאינו גדול, נמצא המטבח הפתוח. הקהל נראה ברובו מבוגר אם כי היו גם מספר זוגות צעירים.

היווני (the greek)

מלצרית אחת עמדה לרשות כל הסועדים. ברגעי לחץ בעל הבית סייע לה. היא הייתה חביבה עם גישה לא פורמלית. לדוגמה, התעקשותה שנעצור כשחשבה שהזמנו יותר מידי. היא גם נענתה לבקשתנו לא להוציא את המנות בבת אחת. בשלב מסוים הבעלים יצא עם מגש ועליו צ'ייסרים עם אוזו וחילק לכל הסועדים. טעמתי. אני אוהב אניס אבל האוזו לא היה לטעמי. הוא היה אלכוהולי מידי ועם סוג של שמנוניות.

השלט מעל דלת הכניסה עליו כתוב "היווני מאזטים ואלכוהול" מרמז שהמקום הוא טברנה. התפריט מאשר זאת. ניתן למצוא בתפריט שני סלטים כולל סלט יווני קלאסי, מרק שעועית אדומה, מאזטים ומנות עם דגים ופירות ים. נאמר לנו שתוצרת הים שלהם היא טרייה. אין בתפריט מנות עם בשר.
בתפריט מוצעים גם שתייה קלה וכמובן משקאות חריפים הכוללים, בין היתר, אוזו, סנגרייה, אפרול שפריץ ובירות. למעט שולחן אחד שהזמין בקבוק יין, מי ששתה הסתפק בבירה או באפרול שפריץ או כמונו במים רגילים שהוגשו בקנקן גדול. בבירור טלפוני נאמר לנו שלא ניתן להביא יין מהבית.

היווני (the greek) - התפריט

פתחנו ב- פלטת סלטים של היווני (55 ₪)
קבלנו מגש מתכת גדול מכוסה בנייר דמוי עיתון ועליו מספר צלוחיות מאורכות ולצדן קערה עם חתיכות חלה וקערית עם מטבל חריף שהכיל לא מעט שום והיה טוב מאד. חתיכות החלה הגסות, שהוגשו לא מחוממות, הקרינו טריות.
סלט הסלקים עוטר בחתיכות בצל ירוק. הוא היה טעים מאד, שילוב מוצלח של חמצמצות ומתיקות. אהבתי.
ה-סלט הטורקי היה חרפרף וקלאסי בגישתו. מצא חן בעיני שהוא היה עדין ולא תוקפני.
ה- איקרה לוותה בחתיכות בצל סגול ושמ"ז. הממרח הלבן היה חלק וללא תחושת פצפוץ של ביצי דגים שלא נטחנו. לאיקרה היה טעם דגי עדין והיא לא הייתה מלוחה מידי.
ה-צזיקי לווה בשני זיתים ושמ"ז. הוא היה קרמי וחמצמץ. בתפריט מפורט שיש בצזיקי יוגורט, מלפפונים, שמיר ונענע יבשה. הרגשנו שיש עוד מרכיב טעם ושאלנו. מתברר ששמו גם אורגנו.
קרם הפאבה המכונה גם "החומוס של היוונים" הוגש עם מעט שקדים קלויים מעל ושמ"ז. המרקם היה רך וחלק. בטעם בלטה חמיצות לימונית.

* פלטת הסלטים הייתה כייפית ומהנה.

היווני (the greek) - פלטת סלטים של היווני

סלט יווני קלאסי (48 ₪)
בסלט היו עגבנייה, מלפפון, פלפל ירוק ובצל סגול חתוכים גס. בנוסף נתח נאה של גבינת פטה, זיתי קלמטה ושני צלפים כבושים. התיבול כלל זעתר, שמן זית ולימון. הסלט היה פשוט וטוב. הירקות היו "נגיסים" ולא הפגינו עייפות. הגבינה הייתה טובה, חמצמצה וקטיפתית. הסלט ליווה אותנו לאורך כל הארוחה.

היווני (the greek) - סלט יווני קלאסי

סיגר לוקוס (50 ₪)
שני סיגרים ממולאים במעט תערובת ע"ב לוקוס הוגשו עם קערית טחינה והמטבל החרפרף שהגיע בפלטת הסלטים. מעל מעט פטרוזיליה קצוצה.
הסיגר היה נאה בגודלו וטעים. השמן שבו הוכן נספג בקפדנות. המילוי היה עדין. הטחינה הייתה מעט מלוחה אבל המליחות הייתה בדיוק במידה בכדי לתבל את הסיגר שנטבל בה.

היווני (the greek) - סיגר לוקוס

ברוסקטה קלמארי (75 ₪)
מנה ממיוחדי היום. שתי פרוסות חלה קלויות נמרחו בסלט טורקי ועליהן הונחה כמות לא גדולה של קלמארי (ראשים וגוף) שנעשו על הפלאנצ'ה ומעט בצל ירוק.
פרוסות החלה היו בעובי טוב שהחזיק יפה את הכבודה. האכזבה הגדולה הייתה מהקלמארי שלא רוככו נכון. ייתכן שחומר הגלם לא היה מוצלח או שהיד שהכינה אותם לא הייתה מיומנת. מנה יקרה ומאכזבת.

היווני (the greek) - ברוסקטה קלמארי

פרליני אנשובי (55 ₪ – לא חויבנו)
הוגשה מנה גדולה של אנשובי קטנים עטופים בבלילה ומטוגנים. לידם הוגשו מטבל מיונזי מתובל ופלח לימון.
ניתן היה לאכול את הדגיגים כפי שהם. בעוד המעטפת הייתה פריכה, הדגים היו מרים מאד. מתברר לפי הבעלים שככה הם אמורים להיות בעונה הזו של השנה. אם כך, מדוע לא מתריעים על כך בעת ההזמנה ומשאירים את ההחלטה לסועד (!). הבעלים הציע להחליף את המנה ואכן המנה לא נאכלה והוחזרה למטבח.

היווני (the greek) - פרליני אנשובי

קלמארי פריך (75 ₪)
לאחר התלבטות קצרה בחרנו בקלמארי פריך. קבלנו צלחת מלבנית עם כמות קטנה של קלאמרי מטוגנים עם חתיכות בצל ירוק. המנה לוותה כמו במנה הקודמת במטבל המיונזי המתובל ובפלח לימון.
הקלמארי היו מצד אחד פריכים ומצד שני הורגשה שמנוניות. הייתה בהם מליחות קלה. גם כאן היד שהכינה את הקלמארי לא התמודדה איתם בצורה טובה. הם שוב יצאו צמיגיים. פעם נוספת מנה לא מתגמלת.

היווני (the greek) - קלמארי פריך

לסיכום

על סמך ערב ביקורי, "היווני" הוא מקום קטן, שכונתי, לא יומרני ועם אווירה נעימה. גם השירות היה קשוב ומשתדל. האוכל, לעומת זאת, פחות הרשים. אמנם החלק הראשון של הארוחה שלנו, שהתבססה על המאזטים, היה מוצלח אבל המעבר למנות הגדולות יותר או לאלו המבוססות על הדגה ופירות הים לא עורר התפעלות. הן חומרי הגלם והן הטיפול בהם לא היו משכנעים.

למי שיגיע ל-היווני אמליץ להתרכז בחלק הראשון של התפריט (הסלטים והמאזטים). יש סיכוי שחלק זה יסב יותר הנאה מהשאר.

 

היווני
רחוב בית לחם 3 (שוק בצלאל) תל אביב
טלפון: 0504429816
שעות פתיחה: שני-חמישי 18:00-24:00, שישי 09:20-16:00