* הקונספט שונה *

"שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָֹח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ…"
מתוך אֲנִי מַאֲמִין – שאול טשרניחובסקי – אודסה 1892

בר האוכל שחקי שחקי נפתח לפני כארבעה חודשים בחלקו המערבי של רחוב טשרניחובסקי בת"א בואכה שוק הכרמל. להקמת המקום חברו המסעדן ואיש חיי הלילה שמעון משל והשפית האוטודידקטית יהלומה לוי.

למרות הזמן שעבר מהפתיחה, התקשינו להזמין מקום. סביר להניח שהקושי נבע מהתעקשותנו לשבת בפנים (מזגן), לא על הבר ובשעת ערב נוחה. לאחר מספר בירורים הזמנו ליום שני בערב. ביום הארוחה קיבלנו לנייד שתי הודעות מהמערכת האוטומטית המבקשות אישור להגעתנו. למרות שענינו בחיוב, זכינו גם לשיחת טלפון אנושית לאשרר את האישור. מההתנהלות הזו ניתן היה לקבל את הרושם שהביקוש אליהם גדול.
בבואנו התפוסה אכן הייתה מרשימה בוודאי לתחילת שבוע. הקהל היה מגוון. המארחת ש-"דחסה" אותנו בשולחן קטן הדגישה שעומדות לרשותנו שעתיים. היות שמבחינתנו מדובר ביציאה לארוחה ולא בילוי ב-בר, הזמן הספיק לנו ועזבנו לפני הדד-ליין ברגע שסיימנו לאכול. יש לציין שגם בעת עזיבתנו התפוסה הייתה נאה.

שחקי שחקי - sahki sahki

החלל של שחקי שחקי מוארך ולא גדול. קראתי שהרעיון העיצובי היה ליצור מקום "שנשפך" אל הרחוב. נראה שהצליחו בכך. יש מקומות ישיבה על המדרכה או בפנים לצד בר ארוך או בקצה החלל ליד שולחנות קטנים הסמוכים זה לזה בצפיפות. המבנה, הסגנון העיצובי והישיבה הזכירו לי ביסטרו צרפתי. עם זאת היו בעיצוב גם אלמנטים אורבניים תעשייתיים כמו קירות חשופים, מוטיבים של ברזל ותעלות מיזוג מאלומיניום. התאורה הייתה חמה ונעימה. מבחינתי מה שפגם באווירה היו תנאי האקוסטיקה. המקום היה רועש מאד הן מבחינת רעש המבלים והן מבחינת רעשי המוזיקה.

שחקי שחקי - sahki sahki

השירות שקיבלנו היה נעים ואדיב. המלצר שלנו לא לחץ שנזמין יותר מידי אלא הציע שנזמין בצורה מדורגת בהתאם למידת הרעב. הוא גם איפשר לתזמן את הוצאת המנות בקצב המתאים לנו, שמר על קשר עין והיה עם יד על הדופק, הביא צלחות חלוקה, מילא את כוסות המים שהתרוקנו, דאג להחליף צלחות וסכו"ם ובירר עבורנו מידע כשעלו שאלות שלא ידע לתת להן מענה בעצמו. עם זאת יש לי שתי הערות ביקורת: האחת, בשום שלב לא נשאלנו למידת שביעות רצוננו מהמנות והשנייה, למנת הסרטנים התגנבו חלקי שריון. הצגתי בפני המלצר את הממצאים והוא מצדו הציגם לאחראי. הצלחת נלקחה למטבח ואודותיה נעלמו.

התפריט הקבוע ב- שחקי שחקי אינו גדול. יש בו כאחת עשרה מנות (22-88 ₪) ושלושה קינוחים (28-42 ₪). כמחצית מהמנות מוגדרות כ-קרות וכמחציתן חמות. כמו כן מוצעים מספר ספיישלים. בפרסומים נאמר שהתפריט אקלקטי, שהוא מבוסס על חומרי גלם זמינים ושהוא נוח לתפעול במטבח. כמו כן נכתב שהמאפים ב- שחקי שחקי מגיעים ממאפיית שרויטמן. ראוי לציין שבחלק מהמנות שהזמנו ראיתי הבדל בין החשבון לתפריט. היו מספר שקלים הבדל לטובת הסועד.
תפריט האלכוהול יחסית נרחב וכולל מגוון משקאות אלכוהוליים כולל בירות, קוקטיילים מגוון גדול של משקאות ויסקי ועוד. תפריט היין מורכב ברובו מיינות לבנים (11) אך יש בו גם ארבעה יינות אדומים , אחד רוזה ואחד מבעבע. כל היינות מוצעים גם בכוסות והתפריט מתאים לימי הקיץ. בכתבות התדמית הראשונות יהלומה הדגישה שאין מדובר במסעדה אלא בבר אוכל. תפריט האלכוהול לצד תפריט האוכל אכן מחזקים את הצהרתה.

התפריט של שחקי שחקי - sahki sahki

סלט יהלומה (49 ₪)
פתחנו בסלט שהורכב מכמות נדיבה מאד של עלי רוקט, חתיכות אבוקדו, חצאי עגבניות שרי מנומרות וקרעי מוצרלה בפאלו. בפירוט המנה בתפריט מופיע גם פול ירוק אבל הוא נעדר מהמנה. הסלט תובל ברוטב לימוני ובפלפל שחור גרוס.
סלט גס. עלי הרוקט היו מאד דומיננטיים בכמות ובטעם. המרכיבים האחרים היו אנמיים: המוצרלה סתמית, האבוקדו לא בעונתו ואפילו מעט העגבניות נעלמו במכלול. הרוטב הלימוני היה אגרסיבי מידי. קבלנו למעשה סלט רוקט לימוני.
אני מבין שהסלט הזה נחשב למנה ותיקה של יהלומה שנתנה לו את שמה אבל משהו בו לא עבד לי. היה חסר אלמנט שיאזן את החמיצות הרבה אולי פרוסות אגס, אפרסק או תאנה. גם את המוצרלה ניתן לדעתי להחליף בגבינה בולטת יותר בטעמה.

סלט יהלומה ב- שחקי שחקי - sahki sahki

טרטר לבנטיני (52 ₪)
הגרסה המקומית של הטרטר כוללת "סלט ערבי" עם מוסר ים. הסלט הונח על יוגורט ועוטר בסומק, בפירורי חזרת ובשמן זית.
בניגוד למנה הקודמת, מרכיבי המנה, כולל הדג, נחתכו לחתיכות קטנטנות. צורת החיתוך גרמה לדג פשוט להיעלם במכלול. גם את טעם החזרת לא כל כך הרגשתי. לעומתם היוגורט הסמיך הציל את המנה. הוא היה בעל מרקם נעים, העשיר את הטעמים והעניק מרכיב של רעננות.

טרטר לבנטיני ב- שחקי שחקי - sahki sahki

* שתי המנות הראשונות שהזמנו היו פשוטות מאד ונראו כמנות שניתן להכינן בקלות בבית. חבל שהביצוע לא הצדיק את הזמנתן.

ברוסקטה סרטנים (56 ₪)
ממיוחדי הערב. תערובת שכללה, בין היתר, בשר סרטנים כחולים, תירס גילי ועשבי תיבול הונחה על ברוסקטה.
למרות שהמנה לא גדולה והוגשה על פרוסת לחם קלויה אחת נראה שכמות הסרטנים בה נדיבה (כולל שתי חתיכות סוררות של שריון). בטעמים הורגשו היטב החמאה וחמיצות נעימה מ-ליים. התירס הוסיף כמובן מתיקות ומרקם. בסך הכול ברוסקטה טעימה.

ברוסקטה סרטנים ב- שחקי שחקי - sahki sahki

לחם בשר מפורק (58 ₪)
שתי פרוסות לחם שאור קלויות נמרחו בנדיבות באיולי צ'יפוטלה ומעליהם הונח תבשיל עם בשר שפונדרה וירקות שורש. לבסוף הניחו פרוסות מלפפונים כבושים בתחמיץ ועלי מיקרו רשאד.
כמות הבשר הייתה מכובדת. ניכר שהתבשיל עבר בישול ארוך. הוא היה סמיך, טעמיו עמוקים והבשר רך. מבחינת קשת הטעמים בלטו מאד חריפות, טעמים מעושנים וחמיצות. עם זאת היו גם מתיקות מהתבשיל, חמצמצות-מתקתקות מהמלפפונים ואיזה שהוא קיק חמצמץ-חרפרף מעלי הרשאד. מה שכן, זו מנה מעט כבדה.

לחם בשר מפורק ב- שחקי שחקי - sahki sahki

הואיל ולא מצאנו בתפריט הקינוחים כולל הקינוח המיוחד באותו ערב (טארט נקטרינות עם אגוזי מקדמיה וקצפת) משהו שימשוך את תשומת הלב ובשולחן לידנו ראיתי שהחזירו קינוח, החלטנו לוותר על הזמנת קינוח.

ליווינו את הארוחה במים רגילים שנמזגו בשולחן לכוסות על ידי המלצר ובשמפניה שהבאנו מהבית  Bereche Champagne Brut Reserve שהייתה מינרלית, לימונית ויבשה מאד. לא היו בה ריחות או טעמי שמרים ובריוש. שמפניה קלה שמתאימה ללוות אוכל. ניתן שירות יין ראוי כולל שמפניירה שהובאה ביוזמתם. נגבו 40 ₪ דמי חליצה.

Bereche Champagne Brut Reserve ששתינו ב- שחקי שחקי - sahki sahki

לסיכום

למרות שהיה ברור לי שמדובר בבר אוכל ולא במסעדה, האוכל ב- שחקי שחקי לא הלהיב אותי. אמנם לא הזמנו הרבה מנות אבל מה שהזמנו היה פשוט יחסית ובחלק מהמנות חסר איזון טעמים.

תמיד טוב לראות מקום שצולח את הבאז הראשוני ונראה ש- שחקי שחקי שיחקו אותה. לאחר מספר חודשי פעילות המקום תוסס, רועש ומלא פעילות. אני פחות מצאתי את עצמי שם. כנראה שאינני נמנה על קהל היעד.

שחקי שחקי
טשרניחובסקי 4 תל אביב
טלפון: 03-7744511
שעות פעילות: ו' – סגור ,יתר ימי השבוע 18:00-חצות.

עמוד הפייסבוק