מסעדה גווידו נפתחה בשקט בשקט לפני מספר ימים בשדרות בן גוריון בת"א. המסעדה מצהירה שתגיש אוכל איטלקי אמריקאי כמו שהיה נפוץ בקרב מהגרים איטלקיים בארצות הברית במיוחד בארוחות משפחתיות. רשת כרמיינ'ס האמריקאית שמגישה אוכל כזה מהווה השראה למסעדה.
בנוסף גווידו בסלנג האמריקאי, כך הוסבר לנו, הוא כינוי מזלזל שהופנה לצעירים ממוצא איטלקי.

את המידע על גווידו ראיתי בפייסבוק. משהו בגישה נעדרת היומרה שהוצגה משכה את תשומת ליבי. נכתב שם בין היתר שהם לא מסעדת שף, שהאוכל ביתי ופשוט, שהמנות נדיבות ושהמחירים נגישים. למרות שפרופיל המסעדה לא מאפיין את המסעדות אותן אני פוקד בדרך כלל, חשבתי שיהיה מעניין לבקר ולדווח עליה לא רק משום שמדובר במקום חדש אלא גם בשל גישתם יוצאת הדופן בתל אביב של 2023.

גווידו (Guido)

הגענו אל גווידו ביום חמישי בשעת ערב. המקום שאכלס בעבר כמה וכמה מסעדות ידוע בגזע עץ הפיקוס שהמסעדות נבנו סביבו. בתחילה היינו רק אנחנו ושולחן נוסף, בהמשך יצטרפו לקוחות נוספים. עם זאת התפוסה במהלך שהותנו תהיה חלקית, נתון שניתן להבינו לאור תחילת הדרך והעדר יחסי הציבור.

גווידו (Guido)

המסעדה מרווחת, ממוזגת היטב ומעוצבת בפשטות. גווניה בהירים וחלונותיה הגדולים פונים אל השדרה ואל רחוב אמיל זולא. בעיני למרות הפשטות התוצאה הסופית נעימה. מוזיקה לא רועשת התנגנה ברקע.

גווידו (Guido)

את השירות קבלנו בעיקר משתי מלצריות, אחת מהן מתלמדת. הן היו חביבות ונעימות. הארוחה התנהלה לאט והמנות יצאו בקצב שהתאים לנו.

התפריט בשלב זה כולל: 8 ראשונות על תקן אנטי פסטי, 7 מנות פסטה, 2 מנות פסטה אפויה (נקראות כאן זיטי), 8 עיקריות שמוגשות לצד או על פסטה ו- 3 קינוחים. הפסטות של המקום הן או ספגטי או ריגטוני. לשאלתנו, נאמר שהפסטות יבשות ושפירות הים משקית. עוד נאמר שרוב המנות מלוות בשני סוגי רוטבי עגבניות , רוטב מרינרה למנות הצמחוניות (יש היצע נאה של אופציות צמחוניות) ורוטב Sunday Gravy המיועד למנות הבשריות ונעשה במשך מספר שעות עם מרכיבים בשריים (עצמות, ציר בקר, ציר עוף וכו).
חובבי הסדרה סופרנוס יוכלו למצוא בתפריט אזכורים למנות שהופיעו בסדרה.

התפריט ב-גווידו (Guido)

תפריט השתייה מינימלי. גם בו, כך מוצהר, נעשה ניסיון, להביא בירות, משקאות אלכוהול , אפריטיף, דיז'סטיף ויינות במחירים סבירים. ניתן להביא יין מהבית בתיאום, 45 ₪ דמי חליצה.

פתחנו ב- סלט סיזר (48 ₪)
כמובטח סלט גדול שליווה אותנו לכל אורך הארוחה. בסלט קרעי חסה פריכה, קרוטונים גדולים, רוטב שמוטמע בו אנשובי טחון ומעל פרמזן מגורד.
הסלט היה מתובל היטב עם חמיצות נעימה, מליחות מדויקת וטעמי שום. פשוט ולעניין.

סלט סיזר ב-גווידו (Guido)

קלמרי מטוגן  (52 ₪)
טבעות קלמרי ופרוסות חלפיניו מקומחות ומטוגנות לוו בקערית מיונז. פלח לימון חתם את ההגשה.
הציפוי שבסך הכול היה אחיד, לא גס ולא שמנוני, היה טוב והוסיף פריכות. פרוסות החלפיניו היו חריפות ובעטו. המנה הייתה מעט מלוחה אם כי חמיצות שהרגשתי הן מהקלמרי והן מהמיונז ריככו אותה מעט.

קלמרי מטוגן ב-גווידו (Guido)

חציל פרמזן (38 ₪)
שכבות חציל נחו ברוטב עגבניות (הגרסה הצמחונית) ומעליהן גבינת מוצרלה מותכת ופטרוזיליה.
החצילים היו מצוינים. הפרוסות היו דקות והונחו בצורה מהודקת אחת על השנייה. מאפה החציל נעדר מרירות ושמנוניות. רוטב העגבניות עם סמיכות טובה היה לטעמי עדין מידי שלא לומר אנמי. הוא נטה לחמיצות אבל היה חסר בו תיבול. מתיקות ו/או בזיליקום היו יכולים לסייע. לזכות המנה יש לציין שהיא נותנת תחושה של מנה בשרית.

חציל פרמזן ב-גווידו (Guido)

זיטי כדורי בשר (56 ₪)
הפסטה האפויה המקומית נעשית עם ריגטוני ולא עם פסטה זיטי. כלי האפייה הגיע חם מאד לשולחן. הרבה פסטה לוותה בכמות נאה של כדורי בשר קטנים וברוטב עגבניות, מוצרלה ופרמזן. לבסוף פטרוזיליה קצוצה.
כדורי הבשר שנעשו מבשר בקר ועוף טחונים עם שום ופרמזן היו פשוט נפלאים. הם היו רכים, אווריריים ומלאי טעם. הפסטה נטתה לכיוון אל דנטה. מבחינת הטעמים היה חסר לי משהו. בקשנו תוספת פרמזן בצד. באופן מפתיע הגבינה יצרה איזון חדש ומוצלח מקודמו גם במרקם וגם בטעם.

זיטי כדורי בשר ב-גווידו (Guido)

שניצל עוף ברוטב עגבניות ומוצרלה (68 ₪)
את הגרסה המקומית ל- Chicken Parmigiana בחרנו ללוות בספגטי.
השניצל היה גדול, עבה ועסיסי מאד. לא זכור לי שנתקלתי בצורת חיתוך וטיפול כאלה בשניצל. מעל לשניצל היו רוטב העגבניות הבשרי, מוצרלה מותכת ופטרוזיליה. למרות שהרוטב ריכך את מעטפת השניצל נהניתי ממנו מאד. הפסטה שנעשתה אל דנטה לא הרשימה אותי במיוחד. עם זאת היא בהחלט ענתה על הציפייה לספגטי ביתי עם רוטב עגבניות.  

שניצל עוף ברוטב עגבניות ומוצרלה ב-גווידו (Guido)

העדפנו לא לסיים את שתי המנות העיקריות לטובת קינוח. ביקשנו לארוז את מה שנותר.

פנקוטה לימון (38 ₪)
לצערי המנה חטאה בג'לטיניות רבה מידי ובטעם חמוץ מלאכותי. אחרי טעימה היא הושארה על השולחן והופיעה בחשבון. לא נשאלנו מדוע היא נותרה כמעט בשלמותה על הצלחת.

פנקוטה לימון ב-גווידו (Guido)

ליווינו את הארוחה במי ברז שהגיעו בקנקן וביין שהבאנו.
Le Macchiole Paleo 2013 – יקב לה מקיולה נוסד בתקופה שבה האזור בו הוא נמצא (בולגרי) החל לזכות בהכרה. היין 100% קברנה פרנק הוא אחד מעמודי התווך של היקב. 2013 נחשבת לשנה טובה. צבע היין כהה. יין מלא, עשיר, 15% אלכוהול. בפה נהדר, באף רמזים לקורקיות שהעיבו על ההנאה מהיין.

Le Macchiole Paleo 2013 ששתינו ב-גווידו (Guido)

לסיכום

המנות שקיבלנו בגווידו היו גדולות, משביעות ובמחירים מתונים. לטעמי יש עוד מה לשפר ולדייק אבל יצאתי עם תחושה שבגווידו עומדים בתנאי העסקה שהם מציעים ומדובר בעסקה טובה.

לא פשוט היום ללכת נגד הזרם ונראה כי אנשי גווידו בחרו במודע לעשות זאת. כולי תקווה שהם יצליחו.

גווידו
שדרות בן גוריון 34 פינת רחוב אמיל זולא תל אביב
טלפון: 077-9800455

פייסבוק