טריגר היא מסעדת בשר חדשה דנדשה הנמצאת ברחוב מונטיפיורי בתל אביב במקום בו שכנה במשך יותר מעשור מסעדת דוד ויוסף. שמה הוא על שם אחד מבעליה, הקצב שגיא טריגר. הבעלים הם קבוצת מסעדנים שמפעילה את המבורגרית Fat Cow , מסעדת קוקו במבינו ועסקים נוספים.

בחזית של טריגר בולטת ויטרינה גדולה שהיא למעשה דופן של מקרר ובו תלויים נתחי בשר גדולים על אנקולים. הן השילוט (בעיקר הפונטים באנגלית), הן דלת הזכוכית בכניסה הנסגרת אוטומטית וכמובן המקרר שכל עובר אורח יכול לראות אינם שגרתיים ויש בהם משהו שמזכיר אטליזים בחו"ל. גם קיר האריחים הלבנים הניבט מבפנים החוצה עליו כתוב בגדול BUTCHERY באריחים שחורים מצטרף להצהרת הכוונות החדה והברורה של המקום, כאן מוכרים בשר.

טריגר (Triger)

ב-טריגר מספר אזורי ישיבה: מרפסת הפתוחה לרחוב, בר, מקומות ישיבה בפנים במפלס הרחוב ומקומות ישיבה במעין יציע. בעתיד, כך נכתב, יתווסף עוד בר בקומת המרתף.
בשל מזג האוויר הנוח בחרנו לשבת בחוץ. בדיעבד אולי טעינו. בפנים הייתה אווירה תוססת וחמימה יותר. בחוץ גם ניתן לעשן ומעת לעת חולפים אוטובוסים. מוזיקה קצבית התנגנה ברקע אך לא בעוצמה שהפריעה.
המסעדה לא הייתה מלאה אך התפוסה הייתה סבירה בקהל מגוון.
מספר מכובד של נותני שירות עמד לרשות הסועדים, רובם היו צעירים. לא הכול הלך חלק בהיבט זה. היו מעט בלבולים כמו שינוי בהוצאת מנה, אי ידיעת שנות הבציר של היינות שהזמנו ותקלה בחשבון (לרעת המקום) שסודרה. עם זאת כל אלה לא פגמו בהנאתי משום שניכר היה שמדובר בתקלות של תחילת הדרך שנפתרו בצורה חיננית.

טריגר (Triger)

על תפריט האוכל אחראי השף ניסן אלחסוב שעבד קודם ב-מנטנטן. התפריט אינו גדול והוא ברובו בשרי אך כולל גם ארבע מנות ירק, 4 תוספות ושני קינוחים. בנוסף לתפריט הקבוע מוצעים גם נתחים משתנים. בערב ביקורנו הוצעו דנבר קאט, ואסיו ו-דלמוניקו.

מהמידע שהתפרסם על המקום וממה שהוסבר לנו, הבשר ב-טריגר מתבסס על פרות הולשטיין חולבות בנות 5 עד 9 שנים שנולדו וגדלו בארץ במושב אביגדור. נאמר לנו שהנתחים מיושנים לפחות 30 יום. בראיון שערכה תיקי גולן עם שגיא טריגר ניתן ללמוד מעט על שיטות הפעולה של הקבוצה. לדוגמה, השימוש שהם עושים בכל חלקי הפרה המנותבים לעסקים השונים שלהם, אי התלות בייבוא ועלויות הובלה מוגבלות. בשורה התחתונה, דרכי הפעולה כגון אלה מאפשרות להם להציע תפריטי בשר עם מחירים אטרקטיביים.

התפריט ב-טריגר (Triger)

עוד יתרון שיש לקבוצה הוא השימוש בחקלאות קולינרית. בעסקים השונים של הקבוצה כולל ב-טריגר משתמשים בתוצרת "ירוק בכפר". מדובר בחווה בקיבוץ חוקוק שהחקלאים שלה מגדלים עבורם את הירקות בהתאם לצרכיהם.

היין הוא אלמנט נוסף ונוכח הן בשם המסעדה, הן בעיצובה (ארונות יין) והן בתפריט היין. התפריט מגיע כחוברת קטנה ובה כ- 60 יינות עולם ישן וחדש, מחציתם אדומים. יש גם תפריט קטן של יינות בכוסות. נראה כי תפריט היין מנסה לפנות לקהל רחב שאינו בהכרח בקיא בתחום. היינות מחולקים לקבוצות: מבעבע, לבן, רוזה, כתום ואדום. היינות הלבנים והאדומים מחולקים לתתי קבוצות הזוכות כל אחת לתואר קצר ומייצג כמו "קליל וכיפי", "אלגנטי ואצילי", "עגול ושמנמן" וכו'. תיאור היינות עצמם מפורט יותר, כאשר חלק מהתיאורים הם אסוציאטיביים ו/או הומוריסטים. טווח המחירים רחב וניתן למצוא בתפריט כוס יין החל מ-29 ₪ ובקבוק יין החל מ- 90 ₪. עם זאת רוב המחירים נעים בין 150 ל- 200 ₪ לבקבוק וכ-40 ₪ לכוס. פחות אהבתי את העדר ציון שנות הבציר אם כי ייתכן שגם מהלך זה נועד להקליל את התפריט וכמובן להקל על ניהול המלאי.
בבירור טלפוני מקדים נאמר לנו שלא ניתן להביא יין מהבית. במסעדה עצמה עדכנו שניתן להביא יין באישורם ודמי החליצה הם 70 ₪. הסומלייה לא היה בערב ביקורנו.

קולרבי צלוי (39 ₪)
שלוש פרוסות קולרבי שנחלטו ונצלו הגיעו ברוטב ביארנז ומעליהם שבבי כרישה צלויים.
פרוסות הקולרבי היו "בשרניות", לא קשות או רכות מידי. רוטב הביארנז היה עדין. הייתי שמח אם אלמנט הטרגון היה בולט בו יותר. למרות שברור לי שהוספת הכרישה מוסיפה טעם ומרקם, התחושה שלה הייתה מעט עצית. בסך הכול מנה עדינה וחביבה, לא יותר.

קולרבי צלוי ב-טריגר (Triger)

שפיץ שייטל בכבישה קרה (49 ₪)
מספר נתחים דקים של שפיץ שייטל, שעבר כבישה קרה, סודרו על צלחת. מעל יצקו שמן זית שמתובל במקום ומרחו מעט חרדל בר שהם מתסיסים ומצרפים לו מעט חרדל דיז'ון. לבסוף נבזק מלח מלדון.
הבשר היה עם טעמי בשר עמוקים, לחלוחי ולא יבש. שמן הזית המוצלח החמיא לו מאד. אהבתי גם את החרדל עם המרקם המתפצפץ שהוסיף אלמנט של מרירות עדינה וחמיצות מרעננת. הייתי מוריד מעט מהמליחות שבלטה מידי. מנה טעימה מאד וכיפית.

שפיץ שייטל בכבישה קרה ב-טריגר (Triger)

דנבר קאט (105 ₪)
220 גרם של הנתח פרוס הוגשו בצורה פשוטה על הצלחת עם מעט מלח גס מעל. לא נשאלנו למידת העשייה. הנתחים נעשו מדיום-מדיום רייר. בדיעבד יתברר שזו ברירת המחדל. לדעתי נכון לשאול את הלקוח מראש למרות שקל יותר לתקן מצב של עשיית חסר מאשר עשיית יתר. מידת העשייה הייתה מושלמת לי. הבשר היה צרוב נכון מבחוץ, עסיסי ולעיס מבפנים. גם כמות הבשר הייתה מדויקת בעיני. מנה מרשימה מאד.

את המנה ליווינו ב-פירה (19 ₪). בתפריט הוא מתואר כ- רובושון קלאסי והכוונה כמובן למרקם הקרמי והקטיפתי ולכמות החמאה המשולבת בו. ואכן הוא היה במרקם הנכון וטעים.
בשולחן התעורר דיון, האם כדאי ללוות נתח בשר שכזה בפירה או בצ'יפס ? לדעתי החמאתיות של הפירה מתאימה ללוות נתח בשרי ולעיס. מצד שני אני יכול להבין את הרצון לתת קונטרה בעזרת מרכיב פריך. פתרנו את המחלוקת בהזמנת שניהם.

דנבר קאט ופירה ב-טריגר (Triger)

T-Cut (89 ₪)
כאן הייתה תקלה קטנה. הזמנו ואסיו ובסוף הגיע דלמוניקו. הם התנצלו אבל באמת שלא הרגשתי שנגרם נזק. בפעם הבאה אנסה ואסיו.
קבלנו שוב 220 גרם של בשר פרוס עם מעט מלח גס מעל. שוב טיפלו בבשר היטב. בשני המקרים היה ברור שהיישון טוב והבשר לא ספג טעמי לוואי כלשהם. במקרה הזה הנתח נעשה יותר לכיוון מדיום. הוא נצרב כהלכה וחלקו הפנימי היה רך וטעים. אלמנט השומן התרכז בשוליים.
עם המנה ניתן לבחור צ'יפס או סלט ירוק ובחרנו ב- צ'יפס שהגיע מלווה באיולי חלפיניו טעים וממכר. הצ'יפס היה מוצלח מאד. פריך וללא עודפי שומן.

 דלמוניקו וצ'יפס ב-טריגר (Triger)

וויתרנו על קינוח.

ליווינו את הארוחה במי ברז שהוגשו בקנקן מיוחד וחמוד ובשתי כוסות יין.

לוריא, טרסה, גליל עליון  – היין, שהזן העיקרי בו הוא קברנה סוביניון, היה עשיר, קשוח וישראלי בגישה. התאים למנות הבשר (46 ₪).
Jermann Red Angel Friuli Italy – פינו נואר מאיטליה. נותן תחושה של מקום צפוני וקלאסי יותר בהשוואה ליין הישראלי (49 ₪).
בשני המקרים לא זכינו לקבל תשובה לגבי שנת הבציר. אני מניח שמדובר בבציר האחרון של שניהם שהוא ככל הנראה 2020. שני היינות הסתדרו היטב עם מנות הבשר.

לסיכום

למרות שפה ושם היו תקלות אותן ניתן לקשור לתחילת הדרך, ערב ביקורי היה מוצלח. ניכר הרצון וההשתדלות של אנשי המקום לייצר עבור הלקוח חוויה טובה. ראוי לציין שנוכח מחירי הבשר המאמירים, טריגר מציעה חווית בשר במחיר הוגן.

מסעדת טריגר פונה בבירור לקהל אוהבי הבשר, כל היתר הוא בונוס.

 

טריגר
רחוב מונטיפיורי 21 תל אביב
טלפון: 03-9151144

אתר המסעדה

דף הפייסבוק