* המסעדה נסגרה *

מסעדת שיפודי אירופה היא הבייבי החדש של אנשי קפה אירופה והשף שרון כהן (שילה, קפה אירופה, פלורנטין האוס).

בכניסה ל- שיפודי אירופה (בסמוך לקפה אירופה) בתחילת שדרות רוטשילד יש מספר מדרגות. באמצעותן מגיעים למרפסת רחבה הצופה אל השדרה והצומת השוקק. את פני הנכנסים פנימה מקבלת ויטרינה מבריקה עמוסה בשיפודים מגוונים. מאחוריה ניצב הגריל.
למרות שלא הייתי כאן בגלגולים הקודמים של המקום, עושה רושם שלא השקיעו בעיצובו יותר מידי. ייתכן שהדבר נעשה בכוונת מכוון בכדי לתת את ההרגשה של שיפודיה שגרתית וייתכן שיש רצון לתת תחושה שהמקום קיים מזה זמן. כך או כך, העיצוב קז'ואל עם תקרת בטון חשופה וברזלים חלודים, לבנים ואריחי חרסינה בסגנון האמבטיות של פעם שחלקם היו מבוקעים (!), רצפת סומסום אפורה-חומה, טפט פרחוני בכניסה לשירותים ועוד כל מיני אלמנטים שהיה לי קשה למצוא את הקשר ביניהם.
המוזיקה שהתנגנה ברקע הייתה בסגנון אוריינטלי ובעוצמה גבוהה למדי. יחד עם הקולות של אנשי השירות הרבים והנמרצים וכמובן קולות הסועדים קבלתי תחושה קדחתנית. בשלב מסוים המוזיקה פסקה למספר רגעים. ניכר שהפער בין שני המצבים גדול.
בשל הרצון ליהנות מהמזגן היעיל וגם בשל החשש להיתקל בסועדים מעשנים (מותר לעשן במרפסת) העדפנו לשבת בפנים. לצערי באזור הממוזג ביותר היו לזוגות רק שולחנות עגולים גבוהים שיתבררו בהמשך כצרים מלהכיל. בסופו של דבר המזגן הוא שהכריע. על השולחנות חיכו תפריטי נייר בדומה לשיפודיות רבות אחרות, צלחות וסכו"ם.

הכניסה והמרפסת של שיפודי אירופה

בתפריט, שבראשו מודפס בס"ד, יש שיפודים בשלוש קטגוריות: יבשה, ים וירקות. מחיריהם נעים בין 18 ₪ לשיפודי ירקות או לבבות ועד לשיפוד של לברק שלם ב- 65 ₪ או שיפוד לובסטר ב- 89 ₪. ניתן להזמין את השיפודים בלבד אולם אם מזמינים שני שיפודים ניתן לקבל ערכת סלטים ב- 28 ₪ לסועד. עבור ערכת הסלטים בלבד יש לשלם 48 ₪ לסועד. ניתן לקבל מילוי חוזר חופשי ככל שחפצים. בתפריט מוצעות גם פיתה מקמח מלא או פיתה ללא גלוטן ב- 1 ₪ ומספר קינוחים. מבחינת אלכוהול שיפודי אירופה מציעים קוקטיילם ובירות.
ראוי להדגיש שבתפריט יש סוג של אמירה שכן אין בו תוספות פחמימתיות נפוצות כמו אורז, צ'יפס או תפוחי אדמה לסוגיהם.

הויטרינה של שיפודי אירופה

במהלך הערב בו ביקרתי היו לא מעט בעיות: מנות שהתעכבו, מנה שהגיעה בטעות לשולחן, בשולחן שכן הודיעו לסועדים שמנה שכבר הזמינו חסרה, פיתות שאזלו וריח גריל חזק שהתפשט בשלב מסוים בחלל. מחד אי אפשר להתעלם מאוסף כזה של תקלות, מאידך אנשי השירות עשו כל שביכולתם להתמודד עם התקלות בין אם בהגשת מנות פיצוי או במנות על חשבון הבית ובין אם בהתנצלות חוזרת ונשנית שנראתה אמיתית וכנה. לא תמיד אני סלחן לרצף כזה של תקלות אך במקרה הזה הרגשתי שאנשי המקום לוקחים אחריות מלאה על המתרחש. אני גם לוקח בחשבון שמדובר בחבורת מסעדנים ותיקה עם קבלות שישתדלו למנוע את הישנות התקלות בעתיד. ימים יגידו האם היה זה עניין נקודתי או כשל מובנה.

ליווינו את הארוחה ב- מים מינרליים בלבד (18 ₪)

פתיחת שולחן (28 ₪ לסועד)
לאחר הזמנת השיפודים, הוגשו הסלטים לשולחננו שכאמור היה קטן, על חלק מהם ציין המלצר שהם חריפים. יחד עם זאת כשנתקלתי בחריפות היא לא הייתה מוגזמת. נראה שהסלטים לא נעשו כלאחר יד. אהבתי במיוחד את הטחינה (בתפריט מופיעה כטחינה הר ברכה) שהייתה סמיכה ועשירה, את סלט הירקות וסלט עשבי התיבול הטריים והמרעננים שטעם לימוני הוסיף להם מאד. הציזיקי היה מרענן אף הוא אבל משהו במרקם שלו הפריע לי. המטבוחה, סלט גזר וכרוב (מעין סלט מרוקאי), סלט שעועית (בובס) ופלפלים חריפים היו בסדר גמור. הם היו נוכחים ולא הקרינו עייפות. התאכזבתי מהחומוס שנראה טוב אבל היה פחות מוצלח ותפל. כמו כן התאכזבתי מסלט החצילים שהיה אמנם פיקנטי אך סתמי. בנוסף הוגשו פנכות עם עמבה, חילבה, סחוג ומלח גס. הזיתים והמלפפונים לא היו ביתיים. הפיתות והלחוח (במקום לאפה) לא חוממו לפני הגשתם. ייתכן שכך נמנעים מלייבשם אבל כך גם נוצרת תחושה שהם עמדו וחיכו לסועד .

ערכת הסלטים ב- שיפודי אירופה

בשל גודל השולחן ביקשנו להוציא את השיפודים לאט ולא בבת אחת. בהמשך יתברר שהבקשה הייתה מיותרת היות והשיפודים התמהמהו מאד והגיעו בטפטופים. לשמחתי היה מזגן ולא מיהרנו. כאמור גם שורת ההתנצלויות לא איחרה להגיע. אינני יודע אם הייתה בעיה בגריל או בארגון של המטבח אבל ברור לי שארוחה מהסוג הזה ובכמות המתונה שאכלנו לא אמורה להימשך יותר משעתיים.

הערה נוספת קשורה לגודל השיפודים. אני מניח שלכל שיפוד יש משקל שונה (לא שאלתי) אבל בסופו של דבר השיפודים קטנים. יחד עם זאת המחירים בסך הכול אף הם מתונים. כדאי לקחת בחשבון שאדם ממוצע לא ישבע משני שיפודים. ערכת הסלטים חשובה, אם כן, בכדי למלא את הבטן.

שיפוד קלמארי (28 ₪)
השיפוד הגיע מלווה בחתיכת לימון ופנכה עם גרסה מקומית לרוטב רומסקו (פלפלים קלויים, עגבניות קלויות ושקדים טחונים). על השיפוד הייתה כמות נאה של קלמארי סגול (ראשים וזרועות) שנעשה כהלכה. טעמי הגריל השתלבו היטב עם טעמי הקלמארי. שיפוד מוצלח. 

שיפוד קלמארי ב- שיפודי אירופה

שיפוד הבית – לובסטר, קוקי סאן ז'אק, כבד אווז (69 ₪)
על השיפוד שהגיע שוב בליווי חתיכת לימון ורוטב רומסקו היו שני "נציגים" מכל חומר גלם. הקוקי סאן ז'אק היו שמנמנים ועשויים מצוין. בשר הלובסטר היה טוב מאד. הכבד אווז היה לטעמי עשוי מעט under אבל הוא היה טעים. התיבול והטיפול בחומרי הגלם היו טובים. גם חומרי הגלם עצמם הקרינו רמה טובה. בסה"כ שיפוד מוצלח שמשקף לא מעט את רוח המקום.
המתנו לשיפוד למעלה מחצי שעה. שוב ושוב חזרו אלינו והתנצלו. לבסוף הודיעו לנו שהוא כבר מגיע ויהיה על חשבון הבית וכך היה.

שיפוד הבית - לובסטר, קוקי סאן ז'אק, כבד אווז ב- שיפודי אירופה

שיפוד פרגית בחלב קוקוס, פלפל חריף ואננס (28 ₪)
באופן לא מפתיע גם לשיפוד הקטן הזה לקח זמן רב להגיע לשולחננו. נתחי הפרגית במשרה חלב קוקוס, פלפל חריף ואננס היו עסיסיים. לא הרגשתי בנוכחות האננס בטעם. שיפוד סביר אבל לא מעניין או מיוחד מבחינת טעמיו.

שיפוד פרגית בחלב קוקוס, פלפל חריף ואננס ב- שיפודי אירופה

קבב טלה ופיסטוקים (29 ₪)
השיפוד המאכזב ביותר. קבב קטן שנעשה קצת יותר מידי. מול מרקם אוורירי וטעם פיסטוקים מורגש עמדה מליחות רבה, רבה מידי. השארנו חלק גדול ממנו על הצלחת וביקשנו חשבון.

קבב טלה ופיסטוקים ב- שיפודי אירופה

עם החשבון הגיעה כוסית קרטון ובה שני כדורי גלידה על חשבון הבית. מתברר שלמקום יש מכונת גלידה והם מכינים גלידות שונות אותן הם מתכננים למכור הן במסעדה והן לעוברים ושבים ברחוב. שני הטעמים שקיבלנו היו גלידה שהזכירה צ'אי עם אלמנטים של וניל שפחות אהבתי וגלידת פיסטוק שהייתה מתוקה אבל טעימה מאד.

לסיכום:

יצאתי מ- שיפודי אירופה בתחושה אמביוולנטית.
מצד אחד ערב ביקורי היה רווי תקלות שחלקן כנראה קשור לקשיי תחילת הדרך. בנוסף הרגשתי שלמרות שהמחירים נראו על הנייר מתונים, התמורה בסופו של דבר הייתה מעט יקרה ביחס לגודל המנות ולביצועם.
מצד שני מדובר במקום צעיר, חיוני, תוסס הנמצא במיקום טוב ויש לו מרפסת מקסימה. תפריטו מנסה להתרחק מהדימוי המקובל של שיפודיות חומוס-צ'יפס-סלט והוא מציע שיפודים שחלקם לא סטנדרטיים (במיוחד בגזרת הים והירקות). הייתה גם הקפדה על סלטים טריים ומיוחדים.

בפרפרזה לשירו של רבי יהודה הלוי ניתן לומר ש- שיפודי אירופה נמצאים במזרח אבל ליבם במערב. נראה כי אנשי המקום, ושמו יכול לרמוז על כך, מנסים לקחת חוויה מזרח תיכונית פופולרית ולתת לה כיוון מערבי עדכני. סוג של שיפודיית שף.

אוכל:  
יין:
אווירה:  
שירות:  
כללי:  

 

שיפודי אירופה
שדרות רוטשילד 9ב' תל אביב
טלפון : 03-6565692