* המקום נסגר *

בר-מסעדה "רמלה" החל לפעול במתחם שבו פעלה במשך כ- 18 שנים מסעדת "סטפן בראון".

הכניסה אל החצר של "רמלה" היא דרך חדר מדרגות של בניין עם אריחים ישנים. אריחים כאלה יכולים לתת אישיות שובה לב גם לחלל סתמי.
בערב ביקורנו ניתן היה לשבת בחצר הקטנה שנוצרה בין הבתים אבל אנחנו העדפנו לשבת בפנים. החלל של "רמלה" היה אפלולי, נוגה אפילו מעט משעמם. תחושתי זו נבעה ממספר סיבות: המבנה הארוך והצר של המקום, השימוש בעץ בריהוט ובבמה שישבנו עליה והצבעים שנטו לכיוון החום הכהה והירוק הכהה (ירוק זית). התאורה של המקום ושל הבר ואפילו התקליט הצבעוני הגדול שצויר על הקיר בכניסה ועליו הופיע התפריט לא הצליחו להחיות את המקום הן מבחינת הצבעים והן מבחינת הרגשתי. כשנכסנו הקהל היה דליל ביותר. בהמשך יצטרפו עוד שני זוגות אל הבר, שולחן בנות בחצר ועוד רביעייה. אני בטוח שקהל גדול יותר ישנה את האווירה.

הכניסה ל- רמלה

 

מוזיקת הרקע הייתה נוכחת, לפעמים אף חזקה מידי. בכתבות התדמית הוסבר שהשם רמלה שנבחר למקום הוא מחווה לעיר שממנה צמח הרוק בארץ ולתקופת עבר (שנות ה-60) בה התרבות הגיעה למרכז גם מהפריפריה. לטענת הבעלים שמים ב-"רמלה" דגש על פליי-ליסט של מוסיקת רוק.

רמלה מבפנים

 

המלצרית ששירתה אותנו במהלך הערב הייתה חביבה וידידותית להפליא. בתחילה שאלתי אותה אם המקום בהרצה והיא השיבה מיד שלא. קבלנו ממנה את התפריטים ובהמשך היא העניקה הסברים והמלצות. היה לה אף חשוב לקבל מאיתנו משוב. אני מאמין שהערותינו הועברו הלאה.

החלק הבולט של התפריט מורכב ממגוון שיפודים, כ- 50 גרם כל שיפוד. השיפודים בסגנון יקיטורי נעשים על גריל פחמים. מחיר השיפודים הצמחוניים נע סביב 10 ₪, שיפודי הדגים 13 ₪ ושיפודי הבשר 16 ₪ או 25 ₪. כמו כן ניתן למצוא בתפריט סלטים קטנים (16 ₪) או גדולים (34 ₪), פיצות אישיות (34 ₪ או 39 ₪) ומספר מנות כולל צמחוניות היכולות להתאים לליווי אלכוהול כמו המבורגר, סיגרים או פסטל תפוחי אדמה בסגנון סמוסה. ניתן לומר שהחיבור בין בר ושיפודיה הופך את "רמלה" ל-'שיבוריה'.

היינו שלושה. הבנו שכדאי לנו לבחור מגוון מנות גם בשל הרצון להתנסות וגם בשל העובדה שרוב המנות הן קטנות. כשהתחלנו ללקט את המנות שנרצה, הפריטים החלו להצטבר וחששנו לשכוח. החלטתי לשמש כעוזר מלצרית וריכזתי את הפריטים ברשימה. ארוחתנו חולקה באופן כללי לשלושה חלקים: סלטים קרים בתחילה, שיפודי ירקות בהמשך ולבסוף מנות בשר.

סלט חציל בטחינה (16 ₪) –  הממרח כלל הרבה שום ושמן זית והיה חביב.

סלט טבולה וסלק (16 ₪)- הסלט היה נעים לאכילה אם כי הרגשתי שהוא קצת אנמי. הוספת לימון ו/או נענע היו מעניקים לו מעט יותר רעננות.

לבנה וקייל מוקפץ (16 ₪) – הלבנה לא הייתה בולטת במיוחד אבל השילוב בין הקייל לבצל היה מוצלח וטעים מאד. המרירות הנעימה הוסיפה עניין.

פוקאצ'ה (9 ₪) – לדברי המלצרית הבצק נעשה במקום. הפוקאצ'ה, שנראתה כמעין בגט, הייתה טובה, לא מתוקה מידי והתאימה כבסיס ניטרלי לסלטים.

סלטים קרים ב- רמלה

 

פלמידה אדומה כבושה על לבנה (45 ₪) – ממיוחדי היום.
נתחי הדג שהונחו על לבנה יחד עם פרוסות פלפל חריף, זרעי עגבנייה ושמן זית היו בשרניים אבל צורת הכבישה שלהם הפכה אותם לנוקשים והם הזכירו בטעמם בשר מיושן ומיובש.
לא אהבנו את המנה. כאשר המלצרית באה לברר בקשר למידת ההנאה מהמנות, ציינו את חוסר חיבתנו למנה הזו והיא לקחה אותה חזרה למטבח. המנה הורדה מהחשבון הסופי.

פלמידה אדומה כבושה על לבנה. המנה הוחזרה למטבח של רמלה.

 

שיפוד פורטובלו (11 ₪), שיפוד קישוא חריף (9 ₪), שיפוד אספרגוס (11 ₪), שיפוד אננס (12 ₪).
השיפודים לוו בשני מטבלים: צ'אטני ירוק שבלטה בו הכוסברה ו-צזיקי.
להזמנות של השיפודים צורף שיפוד נוסף של עגבניות שרי ובצל ירוק. גודל עגבניות השרי יכול לתת פרופורציה לגודל השיפודים.
כל אחד מהשיפודים הציג טעמים שונים ומוצלחים. הבעיה שלנו הייתה לחלק שיפוד קטן כל כך לשלושה אנשים. אפשר לדמות את הסיטואציה לחידון תו השעה. על פי שנים- שלושה צלילים יש לזהות את השיר. את המקצה הזה כינינו "פינגר פודיס".

שיפודי ירק ב- רמלה

 

פסטל תפוחי אדמה ותרד בתיבול הודי (33 ₪)
קבלנו שלושה פסטלים שהזכירו סמוסה לצד שני המטבלים מהמערכה הקודמת: הצ'אטני והצזיקי. אהבתי את עשייתם וטעמם. השמן נספג מהם היטב והם היו פריכים ומתובלים ללא הגזמה.

פסטל ב- רמלה

 

פיצה עם קבב טלה (39 ₪)
אמנם אני מחובבי הפיצות הדקות אך לא התרשמתי מהפיצה הזו. כמות הבשר הייתה מועטה והבשר מעט קשה. בשל חום התנור, הטחינה התפרקה וקיבלה מרקם משונה ולא מוצלח.

פיצה עם קבב ב- רמלה

המבורגר (65 ₪)
ההמבורגר (כ- 200 גרם) במידת עשייה מדיום הגיע מלווה בירקות, יתדות צ'יפס, קטשופ ומיונז. ההמבורגר היה טעים אך לדעתי יקר לגודלו. יתר המרכיבים היו רגילים.

המבורגר ב- רמלה

 

שיפוד שייטל (16 ₪)
הבשר היה רך והשיפוד מוצלח.

שני שיפודי פרגית טנדורי (16 ₪ לכל שיפוד)
למרות שהבשר על השיפוד היה מעט מלוח (מוטיב שחזר על עצמו במספר מנות) השיפוד היה טעים. גם כאן צורף שיפוד של עגבניות שרי ובצל ירוק ושני מטבלים האחד צ'אטני ירוק והשני הטחינה מהפיצה.

שיפודי בשר ב- רמלה

 

ליווינו את הארוחה בספרייט (13 ₪) ובשני חצאי בירה טובורג מהחבית (29 ₪ לכל כוס)

 

לסכום

הכוונה המוצהרת של אנשי "רמלה" היא להגיש מנות קטנות ולא יקרות. נדמה כי התפריט עונה על כוונה זו ועושה זאת עם חומרי גלם טובים. עם זאת יש לקחת בחשבון שהמנות קטנות, אפילו קטנות מאד. נראה שהן נועדו ללוות שתייה יותר מאשר לעמוד בזכות עצמן.

להערכתי סועד שיגיע רעב ל"רמלה" לא יוכל להסתפק בשנים-שלושה שיפודים אלא ביותר, הרבה יותר.
ארוחה סבירה עם שתייה אחת עלתה לנו כ- 120 ₪ לאדם לפני שירות.

בסיום הערב הרגשתי שעל בסיס מגוון המנות שהזמנו מיציתי את המקום.

 

אוכל

תפריט יין: לא ראיתי תפריט אלכוהול. מספר הבירות שהוצעו היה מצומצם.

שירות

אווירה

כללי:  

 

רמלה
רחוב אלנבי 97 תל אביב
5604725־03