פורסם במקור ביוני 2010

תופעת השווקים בפרובאנס נפוצה מאד. בכל יום ניתן למצוא לפחות שוק אחד באחד מן הכפרים / עיירות / ערים בחבל ארץ נפלא זה.

דוכן באחד השווקים בפרובאנסהשווקים בד"כ ממוקמים בכיכר המרכזית. יש הנמצאים בשטח פתוח, חלק תחת קורת גג מאולתרת ויש גם כאלה הנמצאים במעין מבנים גדולים ומיוחדים שכנראה נועדו להגן בימים גשומים. לא אחת החנויות בקרבת מקום משתתפות אף הן בחגיגה ומציגות את מרכולתן על שולחנות שהוצאו החוצה.

באופן כללי השווקים די דומים האחד לשני אם כי יש הבדלים בגודלם, במידת האטרקטיביות שלהם ובאווירה הכללית של המקום בו הם נמצאים. המוכרים על דוכניהם נודדים בכל יום ולכן יש סיכוי טוב למצוא חלק מאותם האנשים והסחורות במקומות השונים. כך שאם מפספסים שוק במקום אחד אין כל בעיה למצוא לו מחליף במקום אחר. יש גם לקחת בחשבון ששעות הפעילות הן בערך מ- 09:00 ועד שעות הצהריים.

בשווקים בפרובאנס ניתן למצוא הכול מהכול: פירות וירקות, תבלינים, זיתים, לחמים ומיני מאפים, גבינות בשרים ונקניקים מעשרות סוגים, דגים ותוצרת הים, יינות מקומיים, ריבות, שמנים, סבונים המיוחדים לאזור (מלבנדר, דבש או שמן זית), פרחים, קרמיקות, חפצי בית, ביגוד, בדים, בעלי חיים, לעיתים גם עתיקות ועוד. לרוב הסחורה מסודרת בצורה אסתטית ומזמינה. במקומות שונים יש גם מזון שניתן לקנות ולאכול במקום: רוטיסרי, פאייה, אוכל אסיאתי וכו'.

רוטיסרי באחד מה-שווקים בפרובאנסדוכן גבינות באחד ה-שווקים בפרובאנסנדוכן קניקים ובשרים באחד מ-השווקים בפרובאס

בשווקים הקטנים תהיה נוכחות בולטת יותר למוצרי המזון. בשווקים הגדולים ניתן יהיה למצוא הרבה מעבר לכך. למרות שאישית לא נתקלתי, ידוע לי שיש גם שווקים בפרובאנס שהם מתמחים (לדוגמה: פטריות או פרחים ).

אם חפצה נפשכם לברר מה טעמו של מוצר זה או אחר, אין כל בעיה לבקש מן המוכר והוא יפרוס פרוסת גבינה או נקניק, יכבד בדבש המקומי (מאד אהבתי דבש לבנדר) ייתן דבלה מעניינת או זית אחד או שניים להשוואה. ניתן למשש כל דבר ואיש לא מאיץ בך לפנות את מקומך. עם השנים הפכו השווקים גם למוקד משיכה תיירותי ויש טענה שהם הלכו ואיבדו מן הקסם שלהם. יחד עם זאת השווקים עדיין משקפים את אורח החיים המקומי הפשוט, החם והמחבק.

עמדת גבינות מקורה באחד ה-שווקים בפרובאנסעמדת בשרים מקורה באחד ה- שווקים בפרובאנס

השווקים הצבעוניים והססגוניים הם גם מלאי קולות של הסוחרים המציעים את מרכולתם. בשוק ב- Riez תזמורת כלי הנשיפה המקומית נגנה ברקע והנעימה את האווירה.

תזמורת כלי נשיפה באחד ה- שווקים בפרובאנס

אחד מהדברים שניתן להיתקל בהם שוב ושוב ובצורות שונות (כלי חרס, סבונים, פסלי עץ וכדומה) הוא הציקאדה (Cicada/ Cigale/צרצר). הצרצר מסמל זמן, אושר ואף מביא מזל.

ברור שכיום תפקידם של השווקים בפרובאנס שונה מתפקידם בעבר. סביר להניח שאז תפקידם היה מהותי יותר. יחד עם זאת הם עדין מקום מפגש חברתי, הזדמנות לקניות ולהשלמת חסרים מבלי שיש צורך להרחיק למרכז קניות וכמובן שימור של מסורת רבת שנים.

שווה להגיע לאירוע חי וססגוני שכזה לפחות פעם אחת. אנחנו היינו ב- Riez, Forcalquier ועברנו (לא עצרנו) בעוד כמה מקומות. גם אם לא מצאתם את שחפצה נפשכם, אין כמו לשבת בבית קפה המשקיף אל ההמולה וליהנות ממנה תוך כדי שתיית משקה, במיוחד אם השוק נמצא בכיכר המרכזית.

Gilbert Becaud בשיר "les marchés de provence" שר על ה-שווקים בפרובאנס.