זה אך טבעי ששליטת האימפריה הבריטית בהודו יצרה גם חיבורים תרבותיים, בין היתר, בתחום הקולינרי. ואכן במשך השנים התהווה לו מטבח אנגלי-הודי שכולל מנות כמו מוליגטוני ועוף טיקה מאסאלה, צ'אטני או בישול בקדירות. אינדיקציה נוספת לאינטגרציה כזו היא הטענה שבאנגליה הוקמו המסעדות ההודיות הראשונות מחוץ להודו. בין אם זה נכון ובין אם לא, ניתן למצוא כיום בלונדון מאות מסעדות הודיות.

Gymkhana היא אחת מהן, מסעדה הודית לונדונית בעלת כוכב ושני מזלגות ממישלן. היא חלק מקבוצת JKS אותה הקים Karam Sethi אשר כוללת מספר מסעדות בולטות ומוערכות כמו Trishna, Hoppers ו- Motu. ב- Gymkhana ניתן דגש למטבח מצפון הודו.

במקור משמעות המונח Gymkhana היה 'מקום מפגש'. Gymkhana clubs בקולוניה הבריטית בהודו היו מועדוני ספורט לגברים מהחברה הגבוהה. על פי אתר המסעדה המועדונים הללו הם שהיוו את ההשראה עבורם.

Gymkhana

המסעדה, שאינה גדולה, כוללת בעיצובה אלמנטים קולוניאליים. העיצוב נוטה לפשוט וללא מהודר, סגנון של פאב עם הרבה עץ, מראות, מנורות קיר ישנות, מספר מאווררי תקרה, תמונות בשחור לבן של חיילים הודיים וקבוצות קריקט הודיות ובנוסף ראש מפוחלץ של חזיר בר. יש לציין שהמרחק בין השולחנות באזור שבו ישבנו היה קטן מידי.

Gymkhana

הגענו בשעת צהריים מאוחרת. למרות שלא היה קהל רב, היו לא מעט אנשי שירות, החל מהמארחות בכניסה, דרך המלצרים, סומלייה, ומספר אחראים ואחראים על האחראים. רוב אנשי השירות נראו הודיים. הסומלייה, לעומת זאת, היה צרפתי. אפרופו, תפריט היין של Gymkhana ענק ומצריך זמן קריאה רב. אני יודע שמקובל לשלב אוכל מתובל עם שמפניה, ריזלינג, פינו גרי ו-גרונר ולטלינר אבל בתפריט היין שלהם יש ייצוג ליינות מזנים שונים של עשרות יצרני יין מהעולם בבקבוקים, בחצאי בקבוקים ובכוסות.

Gymkhana

הונחו בפנינו מספר תפריטים: תפריט א- לה קרט ; תפריט צהריים המאפשר לבחור שתי מנות ב- 25 £ או שלוש מנות ב- 30 £ ; תפריט טעימות של 6 מנות ב- 70 £ ; תפריט צמחוני של 6 מנות ב- 65 £ ותפריט ב- 80 £ המחייב מינימום של שני סועדים. לתפריטים המובנים ניתן היה לצרף "עסקת" יין.  מגוון כזה של תפריטים יכול להלחיץ. לשמחתי, המלצר שלנו היה ידידותי, סבלני ועם אנגלית טובה. הוא לא דחף אלא הסביר, סייע והמליץ. הוא אמנם כיוון לתפריט הצהריים אבל בהחלט שמח שבחרנו מנות מהתפריט הרגיל. מלצר היין היה קצת יותר 'פושר'. הוא דחף אותנו להזמין בקבוק יין אבל לבסוף בחרנו בכוס יין לבן Grüner Veltliner, ‘Renner’ Erste Lage, Schloss Gobelsburg, Kamptal, Austria 2015 ב- 26 £ לכוס (זה המחיר הממוצע לצרכן בחנות יין של בקבוק שלם). היין היה עדין, קצר ועם נוכחות של פרי הדר.

Venison Keema Naan
(9 £)
מעטפת הבצק שנאפתה בתנור יחד עם עשבי תיבול הכילה בשר צבי טחון והרבה תבלינים. בצד הוגשה פנכה עם ראיטה מעוטרת בכמון.
המלצר הזהיר מראש לגבי כל המנות ואמר שהן מתובלות מאד ואף חריפות. הוא צדק. התבלינים כולל החריפות היו נוכחים. מטבל היוגורט היה במקום וסייע להקל על החריפות. הבשר היה מעט יבש אבל טעים. עבור סועד בודד זו מנה שיכולה להיות מונוטונית אבל עבורנו זו הייתה מנת פתיחה טובה.

Venison Keema Naan ב- Gymkhana

Kid Goat Methi Keema
(12.5 £)
התבשיל שבבסיסו בשר גדי טחון תובל כדבעי. מעליו הונחו מעין קיסמי תפוחי אדמה מטוגנים ופריכים (בתפריט salli). בצד הוגשו שתי לחמניות (בתפריט pao) שנחצו ועברו קלייה. לצד הלחמניות היו בצל סגול קצוץ, פלפל חריף חרוך קלות ופלח ליים.
מנה עשירה וטעימה מאד. המרקם של הבשר היה מעט גרגירי עם זאת המכלול שהיה גדוש בטעמים וחריף למדי בהחלט שכנע. במארג הטעמים היה גם אניס שאני מאד אוהב. בדומה לראיטה, הלחמניות המוצלחות בעלות המעטה הפריך והפנים הרך הקלו מעט על החריפות.

Kid Goat Methi Keema ב- Gymkhana

Chicken Butter Masala
(20 £)
התבשיל הוגש בקלחת מתכת. בצד בחרנו לצרף אורז בסמטי מאודה (5 £).
הבשר היה רך ועסיסי והרוטב עשיר וחלק. בעושר הטעמים ניתן היה להבחין בטעמי תנור (סביר להניח טנדור) ובג'ינג'ר שהונח מעל בחיתוך לרצועות דקיקות (ז'וליינים). נראה שהלכנו על בטוח. התבשיל והאורז היו שילוב מוצלח וטעים.

Chicken Butter Masala ב- Gymkhana

Tandoori Mixed Grill Of The Day
(42.5 £)
המלצר ציין שניתן לקחת את הגריל המעורב כמנת חלוקה לזוג. כל המרכיבים נעטפו במעטפות תבלינים שונות ונעשו בתנור. המלצר שידך כל מרכיב לפנכה מלווה אולם כמובן שניתן היה "לשחק" ביניהם בהתאם לטעמנו.
– שני נתחי העוף הוגשו עם מעין סלט ירקות טריים שכלל גם אבוקדו.
– שני נתחי פילה בס ולצדם רוטב צהוב עם מעט ירקות ושמיר.
– שני חסילונים עם רוטב פלפלים.
– שני קבבים עם רוטב מנטה.
לצד המנה הזמנו סלסלת לחמים (7.5 £) שכללה חתיכות נאן שמנוני עם עשבי תיבול.
אהבתי את העוף. הדג היה מעט מלוח אך טעים. פחות אהבתי את החסילונים שהיו פיקנטיים ומעט מרירים כנראה בשל המעטפת שלהם. הקבב נטה ליובש והתפורר. רוטב המנטה "החייה" אותו.

Tandoori Mixed Grill Of The Day ב- Gymkhana   naan ב- Gymkhana

בארוחה שתינו בקבוק מים מינרליים (4 £) וכאמור יין.

קבלנו על חשבון הבית מספר עוגיות יבשות יחד עם החשבון.

עוגיות ב- Gymkhana

לסיכום

בדיעבד המנות שהזמנו ב- Gymkhana נטו לכיוון הלא מאתגר, עם זאת הן בוצעו לרוב בצורה נאה, טעימה ומוצלחת.

Gymkhana היא מסעדה עם כוכב מישלן שמשדרת פשטות ועממיות יחד עם שירות מקצועי ותפריט עשיר. מבחינתי היא המסעדה ההודית הטובה ביותר שאני מכיר.

 

Gymkhana
42 .Albemarle St
London

אתר המסעדה