פורסם במקור בינואר 2015

בילדותי פחדתי להגיע ל-שוק הכרמל. הוא היה רועש, מלוכלך ועם ריחות לא נעימים. אני גם זוכר אירוע טראומטי בו בשל הדוחק איבדתי את אבי. עד שהוא מצא אותי חוויתי התקף של חרדת נטישה. לא מפתיע, אם כן, שהייתי ממציא כל תירוץ אפשרי בכדי להימנע מלהגיע אתו אל השוק.

מאז גם אני וגם שוק הכרמל השתנינו. כיום השוק נקי, מסודר ופחות רועש. עבורי המסלול של כ- 700 המטרים לאורך רחוב הכרמל תמיד מסקרן, מלא גירויים ומהנה.

דוכנים ב- שוק הכרמל

עם השנים התמקמו לאורך שוק הכרמל ובקרבתו דוכני אוכל ומקומות הסעדה שונים. בזמנו כתבתי על בר אוכל. להלן עוד מספר נציגים שנבדקו לאחרונה :

השומר 1

בתחילת רחוב השומר המתחבר לרחוב הכרמל ממוקם דוכן קטן וצבעוני שמסביבו מספר מקומות ישיבה. אנשי המקום טורחים על הכנת המנות בתוך החלל הצר. בתפריט ניתן למצוא, בין היתר, שקשוקות, סלטים, מספר מנות כמו שניצל, קבב או מעורב ירושלמי בחלה פריכה, בחצי כיכר לחם או בצלחת, שני קינוחים ועוד. המושבים הלא יציבים מאפשרים להתנועע לקול המוסיקה הקצבית הבוקעת מהרמקולים במקום. אותנו כיבדו, בין היתר, צלילי הלהיט התורן "דרך השלום" של פאר טסי וגם אחת הגרסאות של rocket man.

השומר 1 ב- שוק הככרמל

התחלופה של הסועדים רבה. זו אולי הסיבה שאזור הישיבה שלנו בעת שהתיישבנו לא היה נקי. שתי צנצנות גדולות של מחמצים ביתיים "הביטו" בי במהלך הארוחה. הבטתי בהן בחזרה וחשבתי לעצמי שהן למעשה תמצית הפעילות במקום: הדברים מוכנים כאן מול העיניים והגישה מאד ביתית.

ב- שוק הכרמל

החמוצים הביתיים וקציצות ערוק

הזמנו :

שקשוקה חציל  (30 ₪)
החצילים שעברו אש חזקה חוברו בשלב האחרון לביצים ולבסוף לעשבי התיבול. הם הוגשו במחבת לוהטת לצד לחמנייה מתוקה (הנקראת במקום "חלה פריכה") ופנכת טחינה עם רוטב חריף.
מנה נפלאה. החצילים היו ללא שמץ של מרירות. החלה הפריכה העניקה את הגוון המתקתק ולטעמי איזנה בצורה מדויקת את כל הטעמים. מאד נהניתי.

שקשוקה חציל

רוסטביף של פרה שמנה בצלחת (41 ₪)
הגרסה המקומית לרוסטביף שונה מזו המוכרת והמקובלת. הבשר נעשה כרוסטביף אך לפני ההגשה הוא עובר תהליך נוסף של צלייה עם בצל ותבלינים. הבשר הוגש יחד עם תפוח אדמה "מדורה", שעועית ירוקה, בצל סגול, עשבי תיבול ורוטב הבית (סוג של איולי עם חרדל ועשבי תיבול).
המנה הייתה מלוחה אבל טעימה. השעועית שהוגשה הייתה רכה לטעמי ולא פריכה כפי שאני אוהב.

רוסטביף של פרה שמנה בצלחת

מעורב פועלים ירושלמי בצלחת (38 ₪)
המעורב שכלל לבבות, כבדים ובצל הוגש על עמבה עם תפוח אדמה "מדורה" עם מעט רוטב הבית, שעועית ירוקה, פרוסת עגבנייה על הגריל, בצל סגול ועשבי תיבול. הצלחת עוטרה בטחינה.
המנה שפחות הרשימה אותי במקבץ הקטן.

מעורב פועלים ירושלמי בצלחת

אתר המסעדה ב- 2eat

דף העסק ב-פייסבוק

Arepa's – מהמטבח הונצואלי

אנשי הדוכן הפצפון מציעים לעוברים ולשבים "פיתות" ונצואליות העשויות מ- 100% קמח תירס לבן ללא גלוטן. את ה- arepa המחוממות על פלנצ'ה ניתן היה להזמין ביום ביקורנו עם עוף ואבוקדו (Reina), רצועות בקר (Mechada), שעועית שחורה וגבינה (Domino) או עגבניות, בזיליקום וגבינה (Capresse). כל "פיתה" ב- 25 ₪.

דוכן Arepa's ב- שוק הכרמל

הזמנו:

Reina  – הגיעה עם גוואקמולי וגבינת צ'דר. מבחינת טמפרטורת ההגשה המנה הייתה פושרת כנראה בשל השפעת המילוי הקריר. לשילוב הייתה נטייה למליחות.
Mechada  – הגיעה עם תבשיל חמים של פלפלים ובצל וגבינה לבנה קשה מגורדת.  המנה הזו הייתה חמימה. לשילוב הייתה נטייה לחמצמצות נעימה. לטעמי מבין שתי האפשרויות שבדקנו זו הייתה עדיפה.

בצד קבלנו שתי קעריות, אחת עם רוטב צ'ימיצ'ורי והשנייה עם רוטב חריף.

9

הארפאס הגיעו בתוך שתי עטיפות אחת בתוך השנייה והונחו בקערית. טוב שכך, היות והפיתה לא הצליחה להחזיק את הנוזלים שניגרו לתחתית.
לדעתי ארפה אחת לסועד לא ממש תספק ארוחת צהריים שלמה.

דף העסק ב-פייסבוק

Reina

Reina

Mechada

Mechada

קבה – מטעמים בעבודת יד

לא רחוק מהחיבור של רחוב הכרמל עם רחוב שפ"ר ניצב דוכן קטן שהציע : סיגרים, קובה, בורקס, בוריק ומלבי. כל אחד מהם ב- 5 ₪.  לקחנו קובה וסיגר.

הקובה היה סתמי והסיגר טעים אך חריף מאד.

בדוכן היה שלט עם סלוגן "לא טעים? לא משלמים!". אנחנו כבר שילמנו וגם כבר התרחקנו מהדוכן

קבה - דוכן ב- שוק הכרמל

חומוס הכרמל 11

ברחוב הכרמל בקרבת רחוב רמב"ם ישנה חומוסיה שמוצהר שהחומוס בה הוא תוצרת עצמית וללא חומר משמר. חזית המקום נראית כמו כניסה לבית כנסת עם ויטראז'ים ומגיני דוד.

קנינו חצי קילו של חומוס לקחת הביתה אם זיכרוני אינו מטעה אותי מחירו 10 ₪.

החומוס היה מהסוג המשחתי, העדין. לטעמי ביום-יומיים הראשונים משהו לא עבד בו והוא היה תפל. בהמשך כשהוא התקשה מעט הרגשתי שינוי חיובי. יחד עם זאת, למרות מחירו הזול אין זה חומוס שאגיע במיוחד לקנותו.

חומוס הכרמל 11 ב- שוק הכרמל