פורסם במקור באפריל 2012

במסגרת הניסיונות הקולינאריים תכננו באחד מן הימים לבדוק פיצרייה רומאית. סימנו על המפה את שלוש הפיצריות שרצינו לבדוק: Pizzeria Alle Carrette, Pizzeria Il Leoncino ו- Ciccia Bomba ויצאנו לדרך. רצה הגורל והשתיים הראשונות היו סגורות (היה זה היום שלמחרת הפסחא). כך מצאנו את עצמנו בסוג של מרדף הזוי ברומא אחרי פיצה. בשורה התחתונה לא הצטערנו.

מעט אחרי שעברנו את פיאצה נבונה המלאה באנשים לכיוון הטיבר, הגענו אל הפיצרייה Ciccia Bomba בעלת השם המשונה. ניתן היה לפספס את הכניסה הקטנה היות ולא היו שולחנות בחוץ כפי שראיתי באתר הבית שהיו יכולים לסמן את דבר קיומה. החלל של Ciccia Bomba פשוט למראה. המקום היה מלא אך נמצאו לנו שני מקומות בשולחן זוגי שמימינו ומשמאלו שולחנות עם משפחות. תכונה רבה, אנשי שירות אצים רצים, מנות "מתעופפות" מהמטבח אל השולחנות והצלחות חוזרות ריקות, כל אלה יכולים לתרום להרגשה שהגענו למקום אותנטי בו מבלים ונהנים.

קיבלנו את התפריטים שבהם יש תיאור של כל מנה באיטלקית ובאנגלית. הפיצה היקרה ביותר עולה 10 € בעוד מחיר רוב הפיצות נע סביב ה- 8 €. בעת ההזמנה ולמרות הלחץ ששרר ב- Ciccia Bomba, המלצר היה סבלני, אדיב ונכון לסייע. הוא דיבר באנגלית ולא ניסה "לדחוף" יין או להשפיע עלינו להזמין ארוחה מלאה. למרות שהתפריט כלל מנות מסוגים שונים והיה אף תפריט מיוחד לאותו יום חגיגי, דבקנו במטרה שלשמה התכנסנו והזמנו שתי פיצות כל אחת על בסיס שונה.

לקח זמן רב עד שהפיצות הגיעו אל השולחן. בזמן ההמתנה ניסיתי לחוות את המקום. הסועדים ששמעתי דברו איטלקית. ליד השולחנות ניתן היה לראות ילדים שהתעסקו בתשומת לב רבה בצלחות שלהם ולא במריבות אחד עם השני –  מראה חביב. המלצר שלקח מאיתנו את ההזמנה וכנראה קשור למקום מצא את הזמן להסתובב בין השולחנות לברר לגבי מידת שביעות הרצון ולשעשע את הילדים. היה לו אף של ליצן שהונח על חוטמו ברגע שהוא החל להשתעשע עם הילדים הקטנים.

Rome - Ciccia Bomba

הפיצות שהגיעו היו גדולות מאד ומרשימות במראה (לצערי, התמונה של Ciccia Bomba נמרחה). הפיצה בומבה העמוסה אף משכה את תשומת לב הסועדים בשני השולחנות שלידנו.

Fiori di zucca e speck ב- 8.5 €

פיצה לבנה עם גבינת מוצרלה, פרחי קישואים וירך מעושן (Smoked ham).
הבצק החזיק יפה מאד את התוספות. ה- ham משך את מירב תשומת הלב. פרחי הקישואים היו מעטים ונע(א)למו.

Fiori di zucca e speck - פיצה לבנה עם גבינת מוצרלה, פרחי קישואים וירך מעושן ב- Ciccia Bomba

Ciccia Bomba ב- 10 €

בתפריט אין פירוט אלא שורה המציינת שפיצה היא על בסיס עגבניות ושמכין הפיצות יכין אותה כיד הדמיון הטובה עליו. בפועל הגיעה פיצה עמוסה כל טוב: פרוסות סלמי, נתחי פרושוטו, מערומי סלסיצה, חצילים, פטריות, זוקיני, גמבה, עגבניות, מוצרלה, זיתים שחורים ורוקט.
החצילים והזוקיני נעטפו במעטפת עדינה ופריכה של פרורי לחם. השומן ששימש לעשייתם כמעט ולא הורגש. הירקות "החיים" נוספו בשלב הסופי ושמרו על רעננות מרשימה. כך גם הבשרים והביצה שנוספו רק לאחר הוצאת הפיצה מהתנור. למרות שהבצק לא היה רטוב ולא הפך לסמרטוטי הוא בקושי יכול היה לשאת את המשקל בשל כמות התוספות.

Ciccia Bomba  - פיצה עם כל טוב

בדרך חזרה למלון החלטנו לבדוק מגדנייה ספציפית שאיתרתי באינטרנט. אם כבר צעדנו כל כך הרבה בעבור פיצה, אין סיבה שלא להמשיך במסע עבור קינוח שווה. כל הדרך הארוכה קיוויתי שהמקום יהיה פתוח גם ביום חופש זה. לשמחתנו הוא היה פתוח. כל מה שמסביב לו (המקום שוכן בתוך פסז' אפרורי) היה סגור.

מגדניית Dagnino היא למעשה שלוש חנויות הצמודות זו לזו. בפעם הקודמת שביקרנו כאן, זה היה בערב ה- Pasqua. אנשים רבים הסתערו על דברי המתיקה לקראת החג (שקיות ממתקים, ביצי שוקולד ועוד). הבלגאן היה עד השמים ואנחנו וויתרנו. הפעם הכל היה רגוע ושלוו. יכולתי לצלם בנחת את כל היצירות הצבעוניות שניבטו מבעד לויטרינות.

לטעמי יש משהו מעט משונה במקום. הוא נראה שייך לא שייך. מחד הצבעוניות שבו מנוגדת לאפרוריות של הפסז', מאידך הוא בעצמו די מיושן. החלק העליון שלו הוא מעין בית קפה המביט על המתרחש מלמעלה. ניתן גם לשבת בחוץ בין חנויות של נעלים או ארנקים. כמובן שגם ניתן היה ליהנות מקינוח ו/או קפה בעמידה ליד הדלפק. לטענת נותנת השירות ששירתה אותנו המקום הוא העתק של המקור בפלרמו. במילים הספורות שהחלפנו עם הבחורה החייכנית ומסבירת הפנים התברר שהסניף הזה נפתח כשהקימו את הפסז' בשנות ה- 50.

Rome - Dagnino - Galleria Esedra

הקנולי היו אלו שתפסו את עינינו. התייעצנו איתה באיזה מהם כדאי לבחור. היו לנו שתי בקשות: קינוח אחד ושיהיה הכי פחות מתוק. היא הסבירה על כל אחד מהם וציינה שהקנולו סיציליאני שמכיל ריקוטה, שוקולד לבן ופצפוצי שוקולד הוא הפחות מתוק מכולם. הזמנו אותו וקפוצ'ינו. בעמידה הקנולו עולה 2.60 € , בישיבה יתווסף 1 € לחשבון.

הקנולו היה טעים מאד. הבצק קשה ומתפצפץ. מאד מאוזן מבחינת המתיקות. הקפה היה בסדר.

Cannollo Siciliano -  קנולו סיציליאני עם ריקוטה, שוקולד לבן ופצפוצי שוקולד

בזמן שהתענגנו על הקינוח ראיתי את התפריט שהיה מונח על השולחן. היו בו מגוון אפשרויות לארוחה של ממש: ארנצ'יני למיניהם, פניני, טרמיצ'יני, טוסטים, אנטיפסטי, פיצות, ריזוטו, פסטות ואף מנות בשריות.

מקבץ תמונות מעוררות זכרון וחשק:

במדף העליון בוויטרינה פירות מסוכרים אופייניים551021_1897

551021_1895551021_1893

עוד מבט אחרון

551021_1899
לסיכום

שני המקומות שביקרנו בהם בסמיכות היו אותנטיים בגישתם ובקהלם.
היה נחמד לגלותם ונחמד להתענג על מעשי ידיהם.
בשני המקרים גם נוצר רצון לשוב ולחזור אליהם באחד מן הימים.

Dagnino
Galleria Esedra
Via V. Emanuele Orlando, 75
06-4818660
אתר הבית

Ciccia Bomba
Via deI Governo Vecchio, 76
06-68802108
אתר הבית