אחמד חט'ב (זיזו) הוא הבעלים של אלקלחה (לשעבר "זיזו קפה"). ע"פ המידע שהתפרסם אודותיו הוא בן למשפחת אל קלחה שחיה ביפו לפני קום המדינה. סבו של אחמד הקים ב- 1920 מקום שמכר פול וחומוס וזכה להצלחה. לאחר הקמת המדינה חלקים מהמשפחה התפזרו והגיעו, בין היתר, לירדן ולכווית. המורשת הקולינרית נדדה איתם. בגיגול מהיר ניתן למצוא כיום מספר מקומות אוכל הנושאים את שם המשפחה בעמאן ובכווית סיטי .
אחמד, שהחל את דרכו ככדורגלן מקצועי, זנח את עולם הספורט ופתח את זיזו קפה. המקום הציע תפריט קטן ואקלקטי שכלל אוכל ערבי ביתי לצד כריכים, טוסטים, סלטים ופסטות (!). זיזו קפה לא צלח אך אחמד לא אמר נואש. לפני כשנה וקצת הוא פנה לכיוון האישי משפחתי. בגיבוש המקום והתפריט הוא הסתייע באמו סמירה ובבני משפחה שלהם יש מסעדות בחו"ל. התפריט החדש שם במרכז את החומוס והפלאפל. נראה שהמאמץ נשא פרי והכיוון החדש החל לצבור דיווחים חיוביים.

אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

אלקלחה שוכנת קרוב למתחם נוגה. בשל ההתחדשות העירונית ועבודות הרכבת הקלה, האזור נראה כמו אתר בנייה. לא מצב אידיאלי לבעלי העסקים הסמוכים או העוברים באזור.
הגענו ביום שישי בשעת צהריים מוקדמת. בתחילה המקום היה מנומנם. אט אט הוא התמלא בסועדים, רובם חבר'ה צעירים. במהלך שהותנו שליחים נכנסו ויצאו עם שקיות טייק אווי. בנוסף קבוצה של מטיילים עצרה בפתח המקום וחיכתה לצלחת פלאפלים שהוציא להם מדריך הקבוצה.

אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

אלקלחה אינו מקום גדול. כ- 30-40 מקומות ישיבה לכל היותר. רוב המקומות נמצאים בחלק הפנימי הממוזג שעיצובו פשוט ומינימליסטי. ברקע התנגנה מוזיקה ערבית בעוצמה נמוכה. השירות שקבלנו היה פונקציונאלי ולא אישי.

התפריט שהונח לפנינו היה קטן ומהודק. בתפריט נכתב: "אורחים יקרים שימו לב… המנות מוכנות בעת קבלת ההזמנה. אנא שמרו על סבלנות ואיפוק. עושים הכל על מנת להגיש את האוכל הכי טרי וטעים עבורכם". הזמנו מספר מנות. ביקשנו שלא יוציאו את כולן בבת אחת. הבקשה מולאה חלקית. מזל שהשולחן שלנו היה גדול ומרווח מאד.

התפריט ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

פתחנו ב- חומוס ביירותי – حمص بيروتي (28 ₪)
הגיעה צלחת עם חומוס שמ"ז, פטרוזיליה קצוצה וחריף. בצד שתי פיתות, בצל לבן חי, חמוצים ביתיים ורוטב חמצמץ.
החומוס מהסוג המשחתי נעדר ייחוד. הפיתה הטרייה הייתה שמנמנה אך רגילה. שמחתי שלפחות התוספות בצד הוסיפו מעט עניין וטעם.

חומוס ביירותי ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

עראייס (49 ₪)
בדף הפייסבוק של המסעדה נכתב: "ערוסה זה שמו האמיתי של המאכל שבנוי מפיתה וקופתא ,קיבל את השם הכלתי (ערוסה) שזה כלה מהצורה היפה והעגולה שלו!!! עם הזמן הוא הפך לעראיס… ויש שמועות שהוא הפך ממאכל ערבי למאכל ישראלי כמו החומוס והפלאפל…"
קבלנו 4 רבעים של פיתה שמולאו בבשר טחון (ע"פ התפריט תערובת של בקר וכבש) והוגשו עם טחינה.
מנה טובה: שמנונית במידה, עם טעם כבש מובחן, הבשר תובל היטב והמילוי אוורירי ולא יציקתי. הטחינה הייתה טעימה ותוספת מתאימה לעראייס.

עראייס ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

סלט ירקות קטן (15 ₪)
הסלט כלל עגבנייה, מלפפון, בצל ועלי רוקט. הוא תובל בשמן זית, לימון וסומק.
הירקות, שנחתכו גס, הקרינו טריות. הלימוניות והמרירות כנראה מהרוקט בלטו מאד.

סלט ירקות ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

פלאפל ממולא (20 ₪)
הגיעו 4 כדורי פלאפל עם מילוי של בצל וסומק ומעטה של סומסום. בצד קערית עם הטחינה שליוותה את העראייס.
הפלאפלים היו חמים, פריכים ועם הרבה עשבי תיבול. המילוי שלהם מועט, כמעט זניח. בתפריט צוין שהמילוי כולל צנוברים, לא הבחנתי בהם. יותר מהכול בלטה תפלות. התאכזבתי.

פלאפל ממולא ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

פאתה (فتة) בשרית (60 ₪)
ה-פאתה (Fa-tte) מוגדרת כמנת הדגל של אלקלחה. מהמידע שהתפרסם עליה זו בעצם מנה הנפוצה בלבנט ומורכבת משכבות. השכבות משתנות ממקום למקום אך בעיקרון יש במנה פיסות לחם (זה גם המקור לשמה) ורצוי שאריות שמטגנים או משקים במי בישול. במקרה של אלקלחה, בסיס המנה ע"פ התפריט מורכב מקרעי לחם שהושרו קודם במי חומוס, גרגירים, חומוס, יוגורט, שקדים קלויים וסמנה (חמאה מזוקקת).  בתפריט מוצעות שלוש אפשרויות גרסה בשרית, צמחונית (עם יוגורט) או טבעונית (ללא יוגורט). אפשר לבקש לא להוסיף יוגורט לגרסה הבשרית.
בחרנו בגרסה הבשרית. לבסיס המנה נוספו קוביות בשר שייטל, גרעיני רימונים ועשבי תיבול. אעיר שבדיעבד ראיתי במקומות שונים שלפאתה מצרפים גם כדורי פלאפל רגילים. במקרה שלנו הם לא צורפו. לעיתים הם משנים ומגישים את המנה עם צנוברים במקום שקדים קלויים.
מבחינת הגודל, זו מנה מכובדת שיכולה להשביע. מבחינת המרכיבים הבשר, היה עשוי מידי ודי קשה. באופן מפתיע החומוס פה היה טוב יותר מזה שהוגש לנו קודם. היוגורט העניק גוון חמצמץ טוב. עניין השכבות בהחלט בלט והשפיע על שילובי הטעמים בהתאם למה שהכף העלתה בכל פעם. עם זאת המכלול לא שכנע אותי. המנה הייתה עדינה מידי שלא לומר תפלה.

ב- אלקלחה יפו (Al kalha jaffa)

ביקשנו ללוות את הארוחה עם מים וקבלנו אותם בכוסות.
עם החשבון הגיע המלצר ומזג קפה לכוסות קרטון מיניאטוריות קפה עם הל. הקפה היה חלש וחסר חיוניות.

לסיכום

על בסיס התנסותי אלקלחה היא חומוסייה מגניבה אך לאור הדיווחים החיוביים עליה הגעתי עם ציפייה למנות קצת יותר מיוחדות או כאלו שלא נתקלתי בהן בעבר. למעט העראייס הטעים, יתר המנות כולל מנת הדגל המפורסמת לא הרשימו.

אלקלחה
דרך שלמה 3 יפו
טלפון: 077-7010240

דף פייסבוק