* המסעדה נסגרה *

מסעדת כולא של עודד חצבני נפתחה בתחילת אפריל השנה באזור הנמל של חיפה. המסעדה הממוקמת באזור מסחרי צופה אל רחבה קטנה ומקסימה שיש בה בריכת מים זעירה, עצי דקל וקוביות אבן בהירות במעין קומפוזיציה אמנותית.
עודד חצבני היה הבעלים של ה- wine bar בת"א שזכה לשם טוב. לצערי לא ביקרתי ב- wine bar בתקופתו אלא רק לאחר שעזב ושב לעיר הולדתו חיפה. בכתבות התדמית של כולא הוא מבטא את רצונו להגיע אל הקהל החיפאי הנוסע לתל אביב בשביל אוכל טוב. מבחינתו יש לעיר פוטנציאל לא רק מבחינת הלקוחות אלא גם מבחינת חומרי הגלם הטובים לדוגמה אלה הנמצאים בשוק בואדי ניסנאס. יחד עם זאת הוא מבקש להנמיך ציפיות ואומר "זה כולא אוכל וכולא מסעדה".

Untitledהרחבה לפני כולא

הגענו אל כולא לארוחת צהריים. בפנים הייתה לי תחושה של רוגע ושלווה, מעין נווה מדבר. ייתכן שהמיקום הצדדי הוא שגרם לתחושה הזו ואולי היו אלו הצבעים הבהירים של המסעדה והמיזוג הנעים. ל-כולא שני חלקים. חלל פנימי קטן המעוצב בקווים נקיים ומספר מקומות ישיבה תחת שמשיות לבנות ברחבה בחוץ. למקום חלונות ראווה גדולים ותקרה גבוהה וממנה משתלשל מעין "עכביש" מנורות. העיצוב פשוט ומינימליסטי. שולחנות מעץ בהיר עם מסגרת שחורה וכיסאות שחורים. במטבח הפתוח עמלו על ההכנות. במרכז המטבח ניצב לו טאבון. בהמשך יסבירו לנו שהוא שחקן מרכזי במסעדה היות וכל המנות החמות יוצאות ממנו. הגענו מוקדם וכמעט ולא היו סועדים. בהמשך המקום הקטן התמלא אף יותר מפעם אחת. רוב הסועדים העדיפו כמונו לשבת במיזוג ומקומות הישיבה ברחבה שבחוץ נשארו מיותמים.

המטבח ב- כולאמבט מ- כולא החוצה

השירות היה נעים וענייני. עם הנחת התפריטים על השולחן המלצרית הסבירה על מבנה עסקית הצהריים. למרות ההסבר שלה, היינו צריכים להתעמק עוד קצת בכדי להבין טוב יותר מה מוצע בכל אחת מהאפשרויות (המידע מעט מבלבל). התפריט הרגיל מורכב ממספר קטגוריות: "ראשונות", "חיות אחרות" (להלן עיקריות), "קטנות ותוספות" (להלן תוספות) ו-"קינוחים של טבחים". בעסקית הצהריים של כולא יש שלוש אופציות: 1. מנה ראשונה ושתייה במחיר הראשונה, 2. מנה עיקרית עם תוספת ושתייה במחיר המנה העיקרית ו-3. כל כולא" אופציה הכוללת לחם מחמצת, ראשונה, עיקרית, תוספת מוקטנת ושתייה ב- 120 ₪. האופציה הזו, כך מסבירים מראש, נמשכת על פני פרק זמן ארוך יחסית ואם מישהו מחפש עסקית זריזה מוטב לו לבחור באופציות האחרות.
ניתן להוסיף לשתייה המוצעת במסגרת העסקה (גזוז, בירה, יין הבית לבן/אדום, שפריץ לבן/אדום) גם כוס יין מתפריט היין ב- 10 ₪. תפריט המשקאות של כולא מאד מצומצם. יחד עם זאת הוא כולל שני יקבים שהם בעיני בחירה טובה מאד למסעדה: אקר האוסטרי וכרם שבו הישראלי. בנוסף יש בירה צ'כית, אפרול, קמפרי וכהילי יוליוס הנפלאים של יובל ג'וב הרגיל שאף זכינו לטעום מאחד מהם על חשבון הבית בסוף הארוחה. ניסיתי לברר בנוגע למדיניות הבאת היין למסעדה ונאמר לי שבעיקרון הם אינם גובים דמי חליצה אך מצפים מהלקוחות להביא יין ראוי. יש לציין לטובה שסודה מוגשת ללקוחות ללא כל חיוב. דבר שאינו שכיח במקומותינו.

לבסוף בחרנו להזמין את האפשרות השנייה (75 ₪), השלישית (120 ₪), להוסיף קינוח (27 ₪) ולשדרג את השתייה באמצעות כוס גרונר ולטלינר של יקב אקר (10 ₪). אל השולחן החלו להגיע מרכיבי הארוחה השונים: פרוסות לחם מחמצת בטס מתכת לצד פנכה עם זיתים מצוינים. קערית עם טחינה סמיכה, ממרח לימונים ממכר, שמנת חמוצה ופלפלים חריפים.

מנת לחם ב- כולא

סשימי לוקוס
מנה אסתטית שכללה בנוסף לנתחי הדג גם מערומים קטנים של פסטו אגוזים וכוסברה, "נגיעות" יוגורט, זרעי עגבנייה, פרוסות פלפל חריף ושמן זית. מוטיב שמן הזית יופיע במנות רבות. המנה הייתה עדינה, מעודנת ולמרות פרוסות הפלפל החריף ללא אגרסיביות. הדג היה טעים והשילוב עם יתר המרכיבים היה מוצלח.

סשימי לוקוס ב- כולא

פילה מוסר ים
על נתח הדג הונחו זיתים, עגבניות, לימון כבוש ובזיליקום. לדג היה עור פריך והוא היה עשוי נכון. המנה שידרה קיץ.

פילה מוסר ים ב- כולא

כוסא בטחיגורט
פורסות הקישוא נצרבו קלות והוגשו עם מתבל שכלל על פי התפריט טחינה ויוגורט. בטעם, הטחינה הייתה דומיננטית. בצבע הבהיר היוגורט היה נוכח. מעל פוזרו בנדיבות זעתר, ושומשום. כמו כן שולבו בתוספת פטרוזיליה, מלח גס ושמן זית. אהבנו מאד. מידת העשייה של הקישואים והמתבל היו מדויקים. שילוב מעניין ומוצלח.

כוסא בטחיגורט ב- כולא

שרימפס
המנה כללה שרימפס בכמות לא גדולה, עגבניות שרי, עלי תבלין, שום ושמן זית. השרימפס נעשו בצורה מדויקת (au point). הם היו מאיכות טובה והייתה להם אף מתיקות נעימה. התיבול של המנה היה מלווה נעים ולא ממסך.

שרימפס ב- כולא

תפוח אדמה שרוף
תפוחי האדמה הגיעו חמים מאד עם שמנת חמוצה, בוטרגו ושמן זית. הבוטרגו הוסיף עניין ופריכות אבל בסך הכול מבחינת הטעמים המנה הזו הייתה קצת נייטרלית. למרות שאני לא נוהג להוסיף מלח כאן הוא היה מתבקש.

תפוח אדמה שרוף ב- כולא

לילות ביירות (27 ₪)
על בסיס של עוגת סולת לחה הייתה קציפת שמנת מתוקה וגרידת לימון ומעל הונחו שברי פיסטוקים ואגוזים וסירופ. הקינוח לא סטה מהקו הכללי של רוב המנות: לא מתחכם ועשוי ביד טובה. לטעמי הקינוח היה במידה הנכונה של מתיקות וטמפרטורה. המרקם היה נעים ומלטף.

לילות ביירות ב- כולא

לסיכום

כשיצאתי מ- כולא הרגשתי מצוין. האוכל היה טעים והחוויה הייתה טובה ומדויקת הן מבחינת הכמויות והן מבחינת הכבדות (כל המנות אינן גדולות). במהלך הארוחה חשבתי לעצמי שמול הפשטות שהמקום מנסה לשדר ישנה יד טובה המטפלת בחומרי הגלם בכבוד הראוי. לטעמי שילוב מצוין.
האמרה "לא צריך לצעוק בכדי שישמעו אותך" יכולה לסכם את תחושותיי.

אני משוכנע שאחזור שוב.

 

אוכל:  

תפריט יין:   .

שירות:   .

אווירה:  

כללי:  

כולא
הנמל 33 חיפה
שעות פעילות: שני – חמישי: 12:00-00:00, שישי: 12:00-17:00. שבת-ראשון: סגור
טלפון : 04-602-2337

דף הפייסבוק