בית איטלקי הוא מעין שילוב של טרטוריה ובית קפה. הוא נמצא בפינה שקטה ופסטורלית בנווה צדק מול שרידיו של קולנוע עדן ההיסטורי. למרות שהמקום חי וקיים מזה מספר שנים, לא הכרתי אותו. במקרה נתקלתי בכתבה מפרגנת ותמהתי כיצד קרה שפסחתי עליו.

Untitled

ל- בית איטלקי שני אזורי ישיבה: האחד בחוץ בין צמחייה עשירה לצד שולחנות קטנים עם מפות משובצות והשני בפנים על הבר או ליד שולחנות בחלל שמתאפיין בסגנון שאבי-שיק ומקרין חמימות. היות והיה מותר לעשן בחוץ, בחרנו לשבת בפנים, ליהנות מהאווירה הרומנטית ומהמוזיקה שהתנגנה בעצמה סבירה. ציפינו גם לקרירות מהמזגן.
העיצוב השרה עלי נינוחות: רצפת פרקט שחוקה שהחמיאה למראה הכללי, שולחנות וכיסאות אקלקטיים, כורסה ארוכה ומזמינה לאורך הקיר שכוסה במעין טפט גובלן, ארון ויטרינה ובו כלים מסוגים שונים, מכונית צעצוע גדולה שנתלתה על הקיר, מראה אליפטית, שעון בסגנון ארט דקו, מנורות בצורות שונות ועוד אלמנטים בצבעים ובחומרים "חמים".
אפרופו חמימות, המיזוג עבד באופן משונה. מידי פעם נזרק אל החלל משב רוח קריר ונעים אבל רוב הזמן היה לי חם. עם התקדמותנו באכילה יחד עם אגלי הזיעה המתגברים, פניתי בבקשה להגביר את המיזוג. נאמר לי שהמזגן עובד במלוא כוחו.

Untitled

למרות הריחוק המסוים ממרכזי הבילוי של העיר היה נחמד לראות בערב ביקורנו מספר סועדים לא מבוטל. בין הסועדים שנראו בגילאים שונים הייתה גם אמא עם שני ילדיה הקטנים ותינוק בעגלה. מעת לעת הופרה השלווה בשל בכיו של העולל.

השירות היה מאד משתדל ולא מלחיץ. כל שאלה או בקשה זכו למענה, הצלחות והסכו"ם הוחלפו בכל מנה ובאופן מפתיע לכל מנה הייתה סכין אחרת (שלושה סכינים שונים), המנות יצאו בקצב ובסדר שביקשנו ולבסוף לאור ההערות שלנו שעוד מעט אגיע אליהם, אותם ביקש אחראי המשמרת לשמוע, נהגו בנו בהגינות רבה ויוצאת דופן.

התפריט גדול ומגוון. המבנה וכמות פרטי המידע שבו עלולים ליצור תחושה של בלבול. התפריט מכיל אפשרויות שונות לארוחת בוקר, תפריט עסקי, מספר מנות לילדים וכמובן תפריט ערב. בתפריט הערב ניתן למצוא בחלק של הראשונות: אנטיפסטי, קרפצ'יו, סביצ'ה, מרק ומגוון של סלטים. בחלק של הפסטות היו כעשרים מנות פסטה שמוצהר לגביהן שהן עבודת יד. ניתן לבקש במקומן פסטה טבעונית או פסטה ללא גלוטן. כמו כן היו שלוש מנות ריזוטו ושמונה פיצות שנכתב שהן נעשות בתנור אבן. מחירי הראשונות נעו בין 32 ל- 63 ₪, מחירי הפסטות בין 61 ל- 72 ₪, מנות הריזוטו בין 72 ל- 78 ₪ והפיצות בין 53 ל- 72 ₪. בנוסף היו מנות בשר ודגים שמחירן נע בין 78 ל- 129 ₪. ייאמר לזכות המלצרית שמיד עם הגשת התפריטים היא פירטה את מיוחדי היום, את המנות שחסרות ונתנה לנו שהות לעיין בתפריט.

גם תפריט האלכוהול רחב. עם זאת תפריט היין ממוקד יותר. יתרונו העיקרי הוא במספר האפשרויות הגדול ליין בכוסות. יש לציין שהבאנו יין מהבית. בעת הזמנת המקום ציינו שדמי החליצה הם 40 ₪. לא ראיתי מקרר יין ונראה כי רוב היינות אוחסנו במקום גבוה על דלפקים לצד הבר. אני לא בטוח עד כמה הטמפרטורה של החדר מתאימה למטרה זו. בנוסף, הכוסות שקיבלנו היו כוסות זכוכית עבות. שמחנו שהיו לנו במכונית כוסות יין ראויות שהשתמשנו בהן.

לבקשתנו, כל מנה הגיעה בנפרד וכאמור עבור כל מנה ערכו את שולחננו מחדש.

פיצה ירוקה אדומה לבנה (65 ₪)
פיצה לבנה דקה שבבסיסה תערובת תרד, גבינת מוצרלה ועגבניות מיובשות שהוגשו בנדיבות ומעל מספר חצאי עגבניות שרי ומעט עלים ירוקים.
באופן לא ברור הפיצה הייתה חמימה אבל לא חמה כפי שמצפים מפיצה היוצאת מתנור. לא היה לכך הסבר הגיוני. יחד עם זאת היא הייתה טעימה. הבצק הזכיר בטעמו טעם של פרעצל. ה- topping היה עדין וטעים. סיכמנו שזו פיצה החורגת לחיוב מן הסטנדרט.

פיצה ירוקה אדומה לבנה ב- בית איטלקי

ספגטי קון קרנה (89 ₪)
ממיוחדי היום. הפסטה בכמות מכובדת הגיעה עם הרבה רוטב שמנתי סמיך. המנה כללה פטריות, אפונה, בצל, שום (הרבה), שמן כמהין ונתחי בקר. ליד השולחן המלצרית גרדה במרץ פרמיג'אנו רג'אנו על המנה. הפסטה הייתה במידת עשייה נכונה. היה ברור מנתחי הבשר שלא מדובר בבשר של צלי או גולש אלא בבשר איכותי יותר. הימרנו על פילה. ביקשנו מהמלצרית לברר והתשובה שקיבלנו אישרה שהימרנו נכון. המנה שהגיעה הייתה שונה ממה שדמיינו אבל זה לא הפריע לנו "לצלול" לתוכה. למנה היה טעם אוממי (הטעם החמישי) בולט. למרות שהיחס בין הבשר לפסטה היה לטובת הפסטה ולמרות הכבדות והתחושה שזו מנה בסגנון של פעם, רשמנו אותה כמנה טובה ושמחנו על ההצלחה בבחירת המנות עד כה.

ספגטי קון קרנה ב- בית איטלקי

כשהתקדמנו למנה השלישית החלו לצוץ בעיות. המנה העיקרית שהגיעה לשולחן לא הייתה מה שהזמנו אלא מה שמכונה בתפריט סקלופיני די פולו (חזה עוף במרינדת עשבי תיבול). היא לוותה בתוספת שכן הוזמנה, גרטן תפוחי אדמה שהיו במקרה זה פרוסות תפוחי אדמה אפויות בחמאה עם קצת שמנת ושבבי גבינה צהובה. הערנו את תשומת ליבה של המלצרית והיא הזדרזה לבדוק. במהירות היא חזרה לשולחננו וציינה שחלה טעות בהקלדה במחשב. "לא נורא", ניסינו להקל על מצוקתה, "נמתין למנה שהזמנו". ביקשנו שתיקח את המנה והתוספת וכך עשתה. לא חלפה דקה ומי שנראה כמנהל המקום שב אל שולחננו אוחז במנה ובתוספת. הוא אמר שכואב לו שהמנה תיזרק לפח. הוא הפציר בנו שננסה אותה בזמן שהם מכינים לנו את המנה הנכונה. ניסינו להניאו מכך אבל הוא התעקש והמנה נשארה על השולחן. בזמן שחיכינו, טעמתי מהגרטן הלא קלאסי שהיה חביב ותו לא ושותפי לארוחה טעם מהחזה עוף והרוטב שלצידו וציין שהבשר יבש ולא לטעמו.
לאחר זמן מה הגיעה הסקלופיני מרסלה ללא התוספת. הדבר היה תמוה אבל בשל אי הנעימות שקדמה העדפנו להבליג.

סקלופיני די פולו ב- בית איטלקי

סקלופיני מרסלה (85 ₪)
הגיעו שני נתחים של בשר עגל משוטח ברוטב כהה (חמאה ויין מרסלה). לדאבוננו הרוטב לא היה מוצלח. ייתכן שהוכן בחופזה. נדמה שגם מעטפת הקמח או הקורנפלור העבה של הבשר לא הצליחה להחזיק מעמד וחלק ממנה נפרד ממנו והפך לגושים בתוך הרוטב. מאוכזבים הותרנו את רוב המנה על השולחן.

סקלופיני מרסלה ב- בית איטלקי

ליווינו את הארוחה ב-סן פלגרינו גדול (25 ₪) וביין שהבאנו מהבית. לאור התקלות, היה מי שהחליט לבסוף לא לגבות מאיתנו את דמי החליצה.

Giuseppe Cortese Rabaja Riserva Barbaresco 1999
ליין היה שפע ניחוחות. בפה סיגליות, חמיצות טובה, מפולפל ועם טעם שיורי ארוך.

Giuseppe Cortese Rabaja Riserva Barbaresco 1999

ביקשנו חשבון. אחד מאנשי המקום ראה את המנות שנותרו על השולחן והבין את הפיאסקו. הוא התנצל, ציין שהיו מספר בעיות במטבח באותו ערב, פינה את הצלחות ושב בכדי לקבל מאיתנו משוב. פרטנו בפניו את כל הדברים שנכתבו כאן. הוא הקשיב, התנצל שוב, לא האשים ולא התעמת. לאחר מכן הוא הביא את החשבון ובו היה זיכוי של כ- 50% ממחיר הארוחה, לא נגבו דמי חליצה ועם החשבון הגיעה גם פרוסת טירמיסו. הובכתי מהתגובה אבל ניכר שהוא ניסה לפצות בכל דרך שיכול היה או לפחות ניסה לתת לנו תחושה שהדברים לא נפלו על אוזניים ערלות ושנצא בהרגשה טובה יותר.

Untitled

לסכום

למרות ניסיונות ההחייאה של האחראי במקום, הערב שלי ב- בית איטלקי הסתיים בקול ענות חלושה. בחלק הראשון של הארוחה היו לי מספר הערות אך בדיעבד הן היו שוליות למול חלקה השני שם תקלה רדפה תקלה. בסופו של דבר החוויה לא הייתה מוצלחת.

אין לי יומרה, בוודאי לא על סמך מספר כל כך קטן של מנות וחוויה של שעתיים, להיות גורדון רמזי ולייעץ מה ראוי לשנות ב- בית איטלקי. מצד שני המקום קיים מזה מספר שנים אז אולי אין כל צורך בעצותיי. ייתכן שכביסטרו שכונתי בסגנון של פעם הוא עושה את עבודתו.

אם בסופו של דבר יהיה מי שיקשיב לי, אמליץ ל-בית איטלקי להתרכז במנות הפיצה והפסטות. התוצאה הסופית שלהן הייתה קוהרנטית וטובה יותר מיתר המנות שניסיתי ברצוני או שלא ברצוני.

 

אוכל :  

שתייה :  

אווירה :  

שירות : 

כללי :  

 

בית איטלקי 1887
רחוב פינס 27 (פינת לילינבלום) נווה צדק תל אביב
טלפון: ‏073-7822496‏

אתר הבית

דף הפייסבוק