* המסעדה נסגרה *

בתקופה האחרונה יבשת אסיה היא המובילה בדיווחים על המסעדות החדשות: אוכל גאורגי, תאילנדי, סיני, יפני, הודי שתופס תאוצה ועוד. פלורנטין האוס של השף שרון כהן ממסעדות שילה ו- קפה אירופה, שנפתחה בדרום תל אביב לפני כחודשיים, מצטרפת אל הגל הזה במלוא המרץ.

הכניסה ל- פלורנטין האוס

פלורנטין האוס ממוקמת בבית מלון/הוסטל עם אותו השם בשכונת פלורנטין. מראה חזית הבניין שונה מהבניינים הסמוכים לו ומזכיר מבנה מסחרי. על חזיתו כתובת המקום באנגלית באותיות גדולות ולבנות. המסעדה נמצאת בקומת הקרקע של המבנה. יש לה שני חלקים עיקריים: חלל כניסה צר וארוך שבתחילתו מטבח עם עמדה למכירת אוכל הפתוחה גם לרחוב וחלל נוסף הנמצא בהמשך ליד היציאה לחצר שגם בו יש מטבח. המלצרית ציינה שהמטבח הראשון הוא של המנות המאודות והשני של כל היתר. לצד כל מטבח יש כיסאות בר עליהם ניתן לשבת, לאכול וגם לצפות בפעילות המטבחים. עיצוב החלל הראשון שקירותיו מחופים במשטחי עץ צבועים הוא מינימליסטי עם אלמנטים תעשייתיים אפילו צבאיים. החלל השני צבעוני ומואר יותר. הגוונים בו אדומים חומים וחלק מהעיצוב מורכב ממדפים רבים עליהם מסודרים בקפידה פחיות ועציצים קטנים. החלל הזה מרווח יותר בעוד התחושה בחלל הכניסה מעט קלאוסטרופובית. אנחנו ישבנו בקצה חלל הכניסה בשולחן שמספרו 310 (על השולחנות רשומים מספרים). הבעיה העיקרית במקום בו ישבנו הייתה התאורה. היה לי מאד חשוך. בכלל, התאורה בחלק הזה של המסעדה הגיעה בעיקר מנורות כמו אלו הנתלות בסוכה. בשלב מסוים של הערב הגבירו מעט את התאורה וגם את עוצמת המוזיקה.

החלל השמח ב- פלורנטין האוס

נדמה כי המסעדה מתאימה לשכונה. היא נראית כמקום צעיר, אפנתי ועכשווי. אולי זה ההסבר לקושי להזמין בטלפון מקום לישיבה במסעדה עצמה. האפשרויות שניצבו בפנינו בשעה שרצינו, לשבת על אחד הברים או במרפסת בה ניתן לעשן, נדחו על הסף. לבסוף נמצא לנו מקום ב- 19:30 עם הגבלה לשעתיים. לא אידאלי אבל הסתדרנו. בתחילת הערב כמעט ולא היה קהל. בהמשך הקהל יגיע בטפטוף ויתפוס את רוב המקומות.

בתחילה השירות לא היה טוב. המלצרית שלנו, שהייתה מהסוג המלחיץ, לא טרחה להסביר או לעזור בהבנת התפריט שהונח על השולחן על ידי המארחת אלא נתנה לנו להבין שאנחנו לא עומדים בקצב הנדרש ("אתם עוד לא מוכנים להזמין?" ננזפנו או כאשר התמהמהנו "טוב, אתן לכם עוד כמה דקות"). לשמחתי די מהר היא עברה לאגף אחר וקיבלנו במקומה מלצרית תקשורתית יותר. לשירות או ליתר דיוק לסבלנות להסביר יש משמעות רבה. עם הישיבה התפריט מונח על השולחן לצד טופס עם עיפרון. על הטופס מסמנים את המנות שחפצים בהן. אם לא היינו שואלים ומקשים לא היינו יודעים, לדוגמה, מה ההבדל בין "לברק שלם בלי עצמות" לבין "פילה לברק". כמו כן לא היינו יודעים שהתפריט בנוי משלושה חלקים: מנות 1 עד 8 מוגדרות כראשונות, מנות 9 עד 14 מוגדרות כמנות אידוי ומנות 15 עד 23 מוגדרות כעיקריות. כמו כן שמחנו לגלות שאפשר לתזמן את הוצאות המנות, רק צריך לבקש. כמובן שביקשנו שהמנות תצאנה בצורה מדורגת ולא בבת אחת. למעט תקלה אחת, הבקשה נענתה. השירות יעמוד למבחן נוסף עם אחת המנות בהמשך. המנה תחזור למטבח והבעיה תיפתר לשביעות רצוני.

התפריט עדיין מוגדר כתפריט הרצה. בשלב זה מחירי המנות, לפחות על הנייר, נראים מתונים. עם זאת, קשה כמובן להתייחס למחיר מבלי שמתייחסים לתמורה. בתפריט יש מקרא לסימנים שיכולים להופיע ליד המנות ומעידים עליהן: צמחונית, טבעונית, חריפה או מנה עם כוסברה. התפריט מפורט כמתבקש מהצורך "להזמין" לבד. מצאתי מספר הבדלים בין הפירוט בתפריט המלא לפירוט בטופס ההזמנה, אם כי ההבדלים לא נראו מהותיים.

התפריט וטופס ההזמנה ב- פלורנטין האוס

לא ניתן להביא יין מהבית. תפריט היין של פלורנטין האוס כולל מספר יינות לבנים מזנים שונים הנחשבים למתאימים לאוכל אסייתי כמו יינות ריזלינג, שרדונה קלילים ומבעבעים. בנוסף יש יינות אדומים, רוזה וסאקה וייצוג ליבואני בוטיק קטנים. כמו כן מוצע יין הבית (לבן או אדום) בכוס או בקראף במחירים מתונים. אפשרויות נוספות לשתייה הן הקוקטיילים (35 ₪ לקוקטייל), בירות ושתייה קלה.

הזמנו :

טלה מפורק בבלינצ'ס סיני (45 ₪)
מנה קרה מקבוצת המנות הראשונה. המנה כללה שני חצאי בלינצ'ס מגולגלים ובתוכם מילוי המבוסס על בשר טלה בטמפרטורת חדר לצד פנכה עם סוג של רוטב בוטנים. הן במנה הזו והן באלה שבאו אחריה התאורה הקשתה על בחינה מדוקדקת של המרכיבים. בכל אופן לפי התפריט המילוי כלל בשר טלה מפורק, כרישה, בצל סגול, כוסברה, נענע וצ'ילי. הבשר המפורק הוגש במעין תערובת נדיבה שמילאה את הבלינצ'ס.
הכוסברה הייתה נוכחת מאד אבל יתר התבלינים קצת פחות. בסך הכול הטעמים היו טובים אבל מאד מתונים ועדינים. לטעמי רוטב הבוטנים החרפרף בהחלט הוסיף. לשמחתנו ביקשנו מבעוד מועד סויה וחריף שהוגשו לצד המנה והרחיבו את מנעד הטעמים. מבחינת נוחות האכילה והאלגנטיות של המנה היה עדיף אם היו מסירים את הגבעולים של הירק שהוכנס למילוי או לפחות קוצצים אותו.

טלה מפורק בבלינצ'ס סיני ב- פלורנטין האוס

במחצית המנה הראשונה הובא לשולחן כלי האידוי עם הדמפלינג (מקבוצת המנות השנייה בתפריט) שהיה אמור להגיע על פי בקשתנו רק בהמשך. ציינו זאת והמנה הוחזרה למטבח ללא כל טרוניה.

גיוזה קנלוני פרגית (38 ₪)
הגרסה המקומית לגיוזה מטוגנת הגיעה בצורה של קנלוני וכללה, בין היתר, פרגית וביצה. בתפריט יש פירוט של שלל המרכיבים כמו בצל ירוק, בזיליקום, ראשד, קריספי שום ופרחי ברוקולי אבל כאמור היה קשה להבחין בהם בחשכה. בצד הוגשו מחמצים ופנכה עם רוטב סויה וג'ינג'ר.
הבצק היה מעט עבה וטעם הטיגון הורגש בו היטב, אפילו סוג של חריכה נעימה. הטעמים של המילוי היו מאד עדינים.

גיוזה קנלוני פרגית ב- פלורנטין האוס

דמפלינג עוף ולמון גראס (38 ₪)
ארבעת הכיסונים הקטנים עם מילוי בשר עוף הגיעו בכלי אידוי לצד רוטב סויה כמו במנה הקודמת. הכיסונים נדבקו לנייר שהיה בבסיס הכלי ובקצוות הבצק היה לא עשוי.
בטעמי המנה בלטו למון גראס ומליחות. בהשוואה לגיוזה, כאן היה ריכוז טעמים נוכח ורב יותר. לדעתי המנה יקרה מידי.

דמפלינג עוף ולמון גראס ב- פלורנטין האוס

לביבות שרימפס וייטנאמיות (48 ₪)
שתי לביבות שנעשו על פי התפריט משרימפס קצוץ, בצל ירוק, שום וקייל בטמפורה וייטנאמית הגיעו לצד עלי חסה, בצל סגול, פרוסות צ'ילי וכוסברה. בנוסף הגיעה פנכה עם רוטב שכלל רוטב דגים, חומץ וצ'ילי.
הלביבות היו כהות. בתחילה סברנו שהן שרופות. ריח הלביבה היה מוזר והטעם מריר. קראנו לאחראית והיא ציינה שכך המנה אמורה להיות מוגשת. היא הציעה להביא לנו תפריטים בכדי שנבחר מנה אחרת. העדפנו להמשיך עם המנה הבאה. לא חויבנו על המנה שלא נאכלה.

לביבות שרימפס וייטנאמיות ב- פלורנטין האוס

פילה לברק בקארי צהוב תאילנדי (88 ₪)
המנה הוגשה בקערה נאה עם דופן עבה. בבסיסה עוגת סטיקי רייס גדולה כשמעליה מעין תבשיל קארי צהוב שכלל עגבניות שרי ושום אפוי. במנה היו נתחי לברק קטנים שפינקו אותנו בבשר עסיסי ובעור צרוב כהלכה ששמר על פריכותו גם במגע עם הרוטב. אגוזי קשיו, בצל סגול, עלי כוסברה וצ'ילי חתמו את ההגשה.
לטעמי זו הייתה המנה הטובה מבין כל המנות. ראשית, היא הייתה בגודל של מנה עיקרית. שנית, למרות שלא הייתה כמות גדולה של דג, הוא היה עשוי בצורה טובה מאד. בנוסף היא הייתה עתירה במרכיבים ולבסוף מעל לשלל הטעמים (הרגשתי גם טעם אניס) בלטה במנה מתיקות שהפכה אותה למנה מעט "מתחנפת". היא הזכירה לי את תבשילי חלב הקוקוס עם הקארי שמגישים בבית התאילנדי.

פילה לברק בקארי צהוב תאילנדי ב- פלורנטין האוס

לסכום

פלורנטין האוס מהווה אופציה עדכנית ואפנתית לסצנה הקולינרית האסייתית באזור פלורנטין המתפתח ובשלב זה הביקוש אליה רב.
תפריט המסעדה אינו גדול. הוא מציע מנות רבות הנחשבות כאוכל רחוב, מנות אותן ניתן להשיג במקומות אחרים במחיר מתון יותר. המנות מוגשות בצורה אסתטית אך הן נוטות למנעד טעמים עדין, אפילו מעט חששני.

 

 

אוכל:  

יין:  

אווירה:  

שירות

כללי:  

 

פלורנטין האוס
רחוב פלורנטין 6 תל אביב
טלפון : 03-6164449

דף הפייסבוק

עמוד האינסטגרם