פורסם במקור ביוני 2013.

הר אטנה הוא לדעתי אחד מהאתרים החשובים שיש לבקרם כשנמצאים בסיציליה.

להרי געש יש כוח מסתורי. למרות הסכנות הרבות הטמונות בהם, בני האדם נמשכים אליהם ואף חיים לצידם. אחד מההסברים המקובלים נעוץ בקרקע הוולקנית הפורייה הנמצאת בקרבתם אשר בזכותה אנשים לקחו ולוקחים את הסיכון. כיום הרי געש הם גם מקור הכנסה בזכות התיירות המתפתחת לצידם.

את הר אטנה ניתן לראות ממקומות רבים בסיציליה במיוחד בחלקה המזרחי

את הר אטנה ניתן לראות ממקומות רבים בסיציליה במיוחד בחלקה המזרחי

הר אטנה המצוי בחלקו הצפון מזרחי של האי סיציליה הוא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר ביבשת אירופה ואחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. הוא מסוג Stratovolcano כלומר בעל מבנה של חרוט ומורכב משכבות של לבה ואפר לסירוגין. גובהו כ- 3,300 מטר והוא מכסה שטח של כ- 1190 קמ"ר. ההתפרצויות והתהליכים הטבעיים (אפילו בשנים האחרונות) גורמים לשינויים במידותיו. יש לו ארבעה מכתשי פסגה ומאות בקיעים. הוא אחד מעשרה הרי געש בעולם שנבחרו למיזם Decade Volcanoes (הרי הגעש של העשור) כדי לבחון את התנהגותם, את השיטות לנבא התפרצויות וכמובן הדרכים להתמודד איתן. ב-מאי 2013 הוכר ההר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

במשך השנים ההתפרצויות של הר אטנה גרמו לנזק בנפש וברכוש. בעידן המודרני קיימות דרכים המאפשרות לצמצם את הנזקים: בניית מחסומים, חפירת אגני קליטה ללבה, ערוצי הסחה מלאכותיים, פיצוצים מבוקרים להסטת הזרימה וכדומה. יחד עם זאת לא ניתן למנוע את כל הסכנות הטמונות בו: רעידות אדמה המתלוות לעתים להתפרצויות, פגיעה אקולוגית, פגיעה בתחבורה ובתחבורה האווירית, פגיעה במערכות חשמל ועוד. בעת ביקורנו בהר, האזור היה מכוסה באפר שחור. השילוב של השלג, הקרח והאפר יצר מראה דרמטי. נאמר לנו שזוהי תוצאה להתפרצות קטנה שהתרחשה כשבועיים לפני ביקורנו. שובלי המכנסיים והנעליים כוסו באפר וליוו אותנו כמזכרת גם אחרי שעזבנו את ההר.

על הר אטנהעל הר אטנה

ישנן דרכים שונות לחוות את Mungibeddu (ההר היפה בסיציליאנית) כפי שמכנים אותו המקומיים: טיולי הליכה, נסיעה ברכב, סקי בעונה והגעה לאתר ההר הנקרא Rifugio Sapienza ממנו יש רכבל המביא את המבקרים למקום הגבוה ביותר שבו ניתן לבקר.

ל- Rifugio Sapienza ניתן להגיע או מהישוב Nicoloso או מהישוב Zafferana Etnea, ממנו אנחנו הגענו. הדרך במעלה ההר בטור המכוניות הייתה מפותלת אך יפה.

במתחם מספר מגרשי חנייה, בתי קפה, בארים, בית מלון ותחנת היציאה של הרכבל. תאורטית החנייה כאן היא בחינם אבל האיש שכיוון אותנו למקום החנייה (לא שהיינו זקוקים להדרכתו) ביקש תרומה (!).

551021_2595Rifugio Sapienza ב-הר אטנה

מהנקודה הזו בגובה 1910 מטר ניתן לעלות גבוה יותר באמצעות רכבל ל- Montagnola הנמצא בגובה 2920 מטר. הנסיעה ברכבל היא איטית ואורכת כ- 20 דקות. מידי פעם הרכבל מקפץ או נעצר. בתחילה כאשר תלויים ככה בגובה רב התחושה לא נעימה. לאחר שהבנתי שהשד אינו נורא, יכולתי ליהנות מהנופים הניבטים מבעד לחלונות השרוטים. אוושת הרוח הוסיפה ממד דרמטי לנסיעה.

Etna Montagnola

הגענו למתחם נוסף קטן בהרבה מקודמו עם חנות מזכרות ובית קפה. הקפה ששתיתי שם היה הגרוע ever. מזל שהשוקו החם והסמיך שהוזמן בנוסף שיפר מעט את הטעם הרע. ג'יפ-אוטובוס מיוחד הוביל אותנו בדרך קופצנית ל- Torre deI Filosofo הגבוהה מעט יותר מהתחנה הקודמת. למרות שיכולנו להיעזר במדריך, העדפנו להסתובב לבד. יש לציין שהאוויר דליל וההליכה לא קלה. נאבקנו גם ברוחות ובקור.

הר אטנה

 

כדאי לקחת בחשבון שקר שם למעלה, קר מאד. מומלץ להתלבש היטב ולהגן גם על האוזניים והאף בצעיף או בכובע. גם כפפות יכולות להיות לעזר. למרות שחשבנו שאנחנו מוכנים לקור, מצאנו את עצמנו משתוקקים להוסיף עוד שכבת הגנה. לעומתנו היו מספר משוגעים, שיהיו בריאים, אשר לבשו חולצה ומכנסים קצרים.

מקבץ תמונות שצילמתי עם ידיים קפואות:

Torre deI Filosofo  ב- הר אטנהTorre deI Filosofo  ב- הר אטנה

Torre deI Filosofo  ב- הר אטנהTorre deI Filosofo  ב- הר אטנה

Torre deI Filosofo  ב- הר אטנהTorre deI Filosofo  ב- הר אטנה

כרטיס מלא לכל המסלול יעלה 57.5 יורו והוא כולל גם מדריך המתלווה אל הג'יפ-אוטובוס. הרכבל בלבד יעלה 29.5 יורו.

כאמור יש דרכים שונות לטייל בהר אטנה ובסביבותיו. שווה לקבוע מראש מה רוצים ומה יכולים לבצע. לדוגמה ניתן לעלות אל ההר ברכבל ולרדת ברגל.

למרות שלא חזינו באף התפרצות אלא במעט עשן שנפלט מחריצי ההר, הביקור השאיר את חותמו.
ההר הוא עדות לעצמתו של הטבע.

הר אטנה

 

סרטון מ- youtube המציג את ההתפרצויות המרהיבות (6:47)