פורסם במקור במאי 2012.

מרחק רב עברו פולי הקפה מאתיופיה אל מכונות האספרסו באיטליה. הקפה שליווה את (ולעתים אף השפיע על) ההיסטוריה האנושית המודרנית הוא נושא מעניין כמו גם הדיון הער על יתרונותיו וחסרונותיו המופיע מעת לעת. אף על פי כן זוטות כגון אלו נשכחות ממני ברגע שאני לוגם קפה ברומא או בכל מקום אחר באיטליה .

האיטלקים כאומה נהנתנית לא רק תרמו לעולם את מכונת האספרסו אלא אף שיכללו את שתיית הקפה. אמנם אין מדובר בטקס התה היפני אולם ניתן לחוש במקומות רבים ברחבי איטליה בחשיבותו של הנושא וביחס הרציני אליו. לפני מספר שנים עברנו במקרה באיזו עיירה איטלקית ששמה פרח מזיכרוני. בטבורה היה רחוב ראשי אחד. לאורכו היו ממוקמים מספר בתי קפה. בגחמה של רגע החלטנו לעבור מבית קפה אחד למשנהו. להפתעתי הרבה ההנאה הייתה גדולה מכל אחד מהם בנפרד ומכולם יחדיו. ארבע או חמש כוסות הקפוצ'ינו המוצלחות הפכו אותנו למלאי מרץ בסופו של הניסוי הקטן.

למרות שיהיה מי שיראה בהעדפת הקפוצ'ינו על פני האספרסו כפירה בעיקר, אני מעדיף את המשקה הזה עם השפעות החלב, הקצף והממתיק. מבחינתי יש משמעות למארג הטעמים ולא רק לטעם חזק אחד ומובחן. שתיית קפוצ'ינו בקרב האיטלקים הוא מנהג של בוקר בד"כ לצד מאפה. רבים מהם יסתכלו על מי שמבקש קפוצ'ינו לאחר ארוחה כבדה במבט משתומם, אני, בכל אופן, התרגלתי.

השיטה בבתי קפה רבים באיטליה דומה. לרוב ניתן יהיה למצוא בבית הקפה עמדת תשלום עם איש שירות בה בוחרים את המשקה המועדף ומשלמים עליו. עם הפתקית ניגשים אל ה- Barista (מכין המשקאות החמים). הקפה מוכן במהירות ואם רוצים להמתיקו, משתמשים בממתיקים השונים הנמצאים על הדלפק. לעיתים, וזאת רצוי לברר מראש, הסוכר כבר נמצא בתוך המשקה. על בסיס ניסיוני זה אינו המקרה השכיח. העדר כלי לממתיקים על הדלפק יכול אולי להוות סימן לנוהל המקומי.

ניתן להוסיף עוד מספר הערות:

– המקומות שבהם ניתן לשתות קפה הם רבים ומגוונים : בתי קפה ייעודיים לרוב מושקעים מבחינת העיצוב ובחלקם אף ניתן לרכוש את הקפה המקומי; בתי קפה שכונתיים; רשתות או חנויות המוכרות בנוסף מאפים ודברי מתיקה; רשתות או מעדניות המוכרות מגוון מוצרים (גבינות, משקאות אלכוהוליים, בשרים) בנוסף לקפה ובתי אוכל שיגישו גם קפה.

– נוכחות איטלקית ערה הייתה גם במוסדות המפורסמים והתיירותיים שבהם ביקרתי.

– יש הבדל משמעותי במחיר הקפה בין שתייה על הבר/דלפק (banco) לבין שתייה לצד שולחן (tavolo). הבנתי שעל פי חוק, המקומות מחויבים להציג את שתי רשימות המחירים בצורה ברורה.

הדיאגרמה הבאה מציגה מספר סוגי קפה נפוצים. רשימת הסוגים ארוכה למדי:

דיאגרמה של מספר סוגי קפה נפוצים

דיאגרמה של מספר סוגי קפה נפוצים

המקור Lokesh Dhakar

בביקור האחרון היינו במספר בתי קפה ברומא. חלקם מתוך מטרה לשחזר חוויות עבר ולחלקם נכנסנו על הדרך. חשבתי שיהיה נחמד לבצע סיכום קצר של הביקורים הללו מבלי להיכנס יותר מידי לעובי הקורה של הקפה בכל הקשור לרקע, להיסטוריה, לסוגים, למקורות, לצורות קלייה והכנה וכדומה.

Sant'Eustachio
Piazza S. Eustachio 82 06-68802048
אתר הבית

זיכרון העבר החיובי הוביל אותנו לחפש שוב את בית הקפה המפורסם הזה הנמצא לא רחוק מהפנתאון. הוא מעט נחבא אל הכלים אך שמו יצא לפניו. מקום קטן עם מספר מצומצם של מקומות ישיבה. בביקור הנוכחי האכזבה הייתה גדולה. היה זה הקפוצ'ינו הגרוע ביותר ששתיתי בביקור האחרון בהשוואה לכל בית קפה ברומא. לא זכרתי שהם שמים את הסוכר בתוך הקפה (!) והקפה עצמו היה דליל ולא חם. בשלב מסוים ראיתי את הבריסטה מרוקן קרטון חלב אל הכיור. באינסטינקט מיידי הרחתי את הקפה שלי. לפחות החלב בקפה שקבלתי לא היה מקולקל. קפוצ'ינו 1.4 €

Sant`Eustachio סניף של קפה ברומא

 

La Casa DeI Caffe – Tazza D'Oro
Via Degli Orfani 84
06-6792768
אתר הבית

בבית הקפה הזה ביקרנו פעמיים. הפעם הראשונה הייתה מוצלחת יותר מהפעם השנייה. בפעם הראשונה הקפוצ'ינו היה מצוין. קפה חזק, נוכח, טעים ומדויק. בפעם השנייה היה זה ביום חופשה בו צבאו מאות אנשים ברחבת הפנתאון הנמצא בסמוך. גם התור לקופה היה ארוך מאד. היה צורך להידחק בכדי לתת את הפתקית והופעל לחץ בכדי שנסיים את הקפה וניתן לבאים בתור את האפשרות לממש את הפתקית שלהם. יש מעט מאד מקומות ישיבה שהם למעשה תחנות ישיבה (כיסאות בלבד).  קפוצ'ינו 1.2 €

La Casa DeI Caffe - Tazza D`Oro - סניף של קפה ברומא

Castroni
Via Nazionale 71 06-48906894
אתר הרשת

לרשת וותיקה זו (הקיימת 80 שנה) סניפים רבים. בסניף שבו היינו היו מעבר לקפה ולדברי מתיקה, גם משקאות אלכוהוליים, גבינות ובשרים באגפים נפרדים. המקום היה עמוס ולחוץ לאור חג הפסחא שהתקרב והצורך של לקוחות רבים לקנות דברים מתוקים לקראת החג. יחד עם זאת הקפוצ'ינו היה טעים ומשביע רצון.  קפוצ'ינו 1.1 €

Castroni - רשת קפה ברומא

 

Dagnino
Via V.E Orlando ,Galleria Esedra
06-4818660
אתר הבית

הקפה היה בסדר, לא יותר ולא פחות. בית קפה ברומא שכדאי להגיע בשבילו יותר בשביל המתוקים הסיציליאניים. קפוצ'ינו בישיבה 3.6 € בעמידה 1.8 €

Dagnino - בית קפה ברומא בהשפעה סציליאנית

 

Café Giuliani
Via volturno 60-62, Via Solferino 8 06-4453546

בית הקפה הפינתי הזה מציע גם תפריט אוכל והוא נמצא לא רחוק מתחנת הרכבת. הגענו אליו ביום הראשון בזמן שהמתנו שיפתחו את Trattoria dell'OMO. המקום נראה מזמין עם ויטרינה עמוסה בכל טוב כולל קינוחים סיציליאניים. הקפה, לעומת זאת, סתמי למדי. גם השירות לא הצטיין. קפוצ'ינו 1.4 €.

Casina delle Rose
Viale della Pineta

נמצא בתוך בית הקולנוע המקומי בפארק בורגזה, מרחק מספר דקות הליכה מגלריית בורגזה. לאחר שהתאכזבנו מאי יכולתנו להיכנס לגלריה בשל העדר כרטיסים, התנחמנו בקפה. הקפוצ'ינו היה חם והתאים ליום הסגרירי. להפתעתי הרבה הוא גם היה קפה טוב.  קפוצ'ינו 1.3 €.

 

לשימוש ביתי קנינו כמה קופסאות קפה מ- Tazza D'Oro ומ- Castroni על מנת לשמר את החוויה גם בבית.

רכישה של קפה ברומא מהסניף La Casa DeI Caffe - Tazza D`Oro

רכישה של קפה ברומא מאחד הסניפים של Castroni

לסיכום

רומא היא בהחלט עיר מזמינה גם לחובבי הקפה. ברבים מבין מאות בתי הקפה ברומא ניתן לשתות קפה משובח.

אני מניח שיש לכך הסברים כגון : מסורת שהתפתחה עם השנים, ציוד, "היד" המיוחדת של מכיני הקפה, הסודות הקטנים של התערובת, הקלייה ואיכות המים. ואולי… גם החופשה בחו"ל בעיר כמו רומא היא שמשפיעה על האדרת החוויה הכוללת.