סביר שכל מי שצפה באח הגדול בעונה בה השתתף השף אורן אסידו, התרגש יחד אתו כאשר ניתנה לו ההזדמנות לבשל בתוכנית כאילו הוא עובד במסעדה שלו. אורן לא הסתיר את התרגשותו והסביר שהוא לאחר כשנה של סגרים וישיבה בבית. כל העת הוא לא הפסיק להסתכל על ידיו המלוכלכות. כשנשאל על כך הסביר בדמעות עד כמה החזרה לבישול היא חזרה לחיים ותחושה של שפיות.
אורן אמנם לא זכה באותה תכנית ראליטי כמו שזכה ב-משחקי השף אך בסיומה ובסיום הסגרים הוא חזר לבשל ב- פופה, המסעדה בה עבד לפני הקורונה. זמן לא רב אחר כך הוא עזב את המסעדה.
לפני כחודש הוא פתח את אולה (Olé). השם, כך נכתב, הוא קריאת עידוד וחיזוק בספרדית. בחירת השם מכוונת להשראה ספרדית (אנדלוסית) בתפריט וגם מתקשרת לכדורגל, תחביב של אורן ושותפיו למסעדה.

מסעדת אולה (Olé) לצד פארק המסילה

מסעדת אולה שוכנת בנווה צדק במבנה טמפלרי ליד מגדל נווה צדק (מגדל נחושתן). למעשה המסעדה היא חלק ממלון של רשת המלונות הבינלאומית סלינה. ניכר שהאזור כולו מתחדש ומתפתח. בסמוך למסעדה נמצא גשר נחושתן ממנו ניתן להשקיף על פארק המסילה שהוקם על חלק מהתוואי של הרכבת העות'מאנית שחיברה בין יפו לירושלים. עוד יש לציין שהקו האדום (פתח תקווה – בת-ים) של הרכבת הקלה עתיד לעבור מתחת לפארק.

מסעדת אולה (Olé) לצד מגדל נווה צדק

תהליך ההזמנה נעשה באמצעות תוכנת Tabit. צריך למלא פרטי כרטיס אשראי תוך זמן קצוב. נכתב שאם לא מבטלים עד 6 שעות לפני מועד ההזמנה ולא מגיעים, הכרטיס שנמסר כפיקדון יחויב ב- 100 ₪ לאדם. כמו כן נאמר שאזור הישיבה שהלקוח בוחר יכול להשתנות ע"פ החלטת המסעדה.

הכניסה למסעדת אולה (Olé)

הגענו למסעדה בערב קריר. שתי מארחות קיבלנו אותנו בכניסה ובדקו תווים ירוקים. במועד ביקורנו פעלו שני אזורים: מרפסת מקורה וחלל פנימי לא גדול עם תקרה גבוהה. בחלק הפנימי היו שני ברים, האחד צפה אל המטבח הפתוח והשני אל מדפי המשקאות. רצפת אריחים מעניינת הקרינה עיצוב של פעם אבל היא העצימה את יתר מרכיבי העיצוב שיצרו אצלי תחושה מבלבלת. מצד אחד הקו העיצובי היה מאופק ואלגנטי, מצד שני היו בו אלמנטים תעשייתיים ואיזו שהיא תחושה של חוסר אחידות, לדוגמה מִישְׁמָשׁ של גופי תאורה.
פס הקול ברקע נע בין מוזיקת ספרדית למוזיקה ערבית אבל משום מה האווירה הכללית הייתה אווירת נכאים. אולי מיעוט הלקוחות הוא שתרם לאווירה המדכדכת.
מספר אנשי השירות היה יחסית גדול. עם זאת, אלה ששירתו אותנו לא עשו עלי רושם רב. "קוטל המסעדות" מהעיתון לאנשים חושבים היה "חוגג" עליהם. התנחמדות יתר וחוסר מקצועיות היו התכונות הבולטות שלהם. לא אחת הרגשתי מבוכה וחוסר נוחות.

החלק הפנימי של מסעדת אולה (Olé)

מספר לא מבוטל של כתבות תדמית/יח"צ התפרסמו על המקום. ניתן למצוא בהן חזרה על לא מעט קלישאות כמו 'תהליך ההתבגרות של השף', 'התחברות לשורשים', 'חזרה לבישול', 'אמונה בדרך', 'אירוח חם כמו בבית' וכדומה. ייתכן שהכול נכון אבל האמירות הללו מעוררות הרמת גבה וציניות בדיוק כמו הדרך בה התפריט מוצג בכתבות בין אם כתפריט ים תיכוני עונתי השואב השראה מהמורשת הקולינארית שבה גדל השף או תפריט המתחיל בחבל אנדלוסיה בספרד, עובר דרך מרוקו ומסתיים בתל אביב. נדמה שהערבוביה תקפה לא רק בענייני העיצוב.

התפריט של אולה אינו גדול: 14 מנות ראשונות וביניים (חלקן פשוט מנות לחם או פתיחים), 5 מנות עיקריות ו-5 קינוחים. כששאלתי את המלצרית שלנו, האם לכיתוב "תפריט הרצה" בראש התפריט יש משמעות עבורי כסועד, היא ענתה בכנות מפתיעה שלא.

התפריט במסעדת אולה (Olé)

תפריט האלכוהול שקיבלנו כלל 5 קוקטיילים ותפריט יין חובבני ומשמים. כמו תמיד ביררנו מראש האם ניתן להביא יין ומהם דמי החליצה. נענינו שניתן ודמי החליצה הם בסך 65 ₪. במסעדה הגיעה המלצרית וביקשה לוודא שאנחנו יודעים שדמי החליצה הם 80 ₪. התרעמנו. הגיעה אחראית. אמרנו שהפער בין מה שנאמר לנו בטלפון לבין מה שהם אומרים כעת אינו תקין ולא מקובל. היא ביקשה לדעת עם מי דברנו. בעיני הסיטואציה הזו הזויה ולא מכבדת. הלקוח, שלא מנסה להתחמק מדמי החליצה, נוקב בסכום סביר ביותר שנאמר לו אבל זה לא מספיק לכם והוא נדרש להביא הוכחה. זו כנראה החמימות הביתית שדובר בה בכתבות היח"צ. בחשבון הופיעו 65 ₪ כדמי חליצה.

פתחנו ב- שופלור (57 ₪)
סלט קר שהוגש על בסיס יוגורט. בסלט היו פרחי כרובית מפורקים, גרגירי חומוס, רימונים, שקדים, סלרי ועשבי תיבול.
איך לומר בעדינות, מנה אנמית וחסרת ייחוד. צבר של מרכיבים, שאמנם מבחינה מרקמית טופלו כהלכה כמו החומוס, השקדים ופרחי הכרובית הפריכים, אבל מבחינת הטעם תפלות. ביקשנו מלח ופלפל והוספנו בנדיבות. אלה שיפרו במעט.

שופלור במסעדת אולה (Olé)

טרטר בקר (82 ₪)
טרטר בקר נמרח בשכבה דקה על קרקר זעתר קטן מידות. מעל מעט עלים ירוקים ומספר פרוסות צנונית דקיקות. בצד שלושה חצאי מלפפונים חמוצים (קורנישונים) ומח עצם עם כפית הפוכה.
לא יודע מהיכן ואיך להתחיל להתייחס למנה הזו: האם לגודלה המגוחך ? האם לטרטר שלמרות שהוגש בכמות זעירה היה לא מאוזן בטעמיו ? האם לקרקר הזעתר שהיה דקיק אבל דומיננטי מידי בטעמו ? האם לחמוצים חסרי הנוכחות ? או אולי להגשת הכפית ההפוכה שכדי להשתמש בה צריך להשתמש בצד שהונח בתוך מח העצם ? כפי שניתן להבין נרשמה עוד אכזבה מהדהדת בטח מול מנה שתג המחיר שלה כל כך גבוה, מוטיב שיחזור גם בשתי המנות הבאות.

טרטר בקר במסעדת אולה (Olé)

מרק חרירה (78 ₪)
בקערית הגיעו חמישה מולים מהסוג הקטן במרק חרירה על בסיס ירקות וגרגירי חומוס עם רסק/זרעי עגבניות, טחינה גולמית ומעט יוגורט. מעל הרבה עשבי תיבול. עוד היו במרק חלקי אטריות תוצרת בית.
לא גדלתי על מרק חרירה ואין לי יומרה לקבוע אם זה שהוגש לנו נעשה לפי הספר או לא. אני כן יכול לומר שהוא לא היה עמוק בטעמיו ועם נטייה לכוון החמוץ-חרפרף. כמובן שגם הגודל המצחיק של המנה וחמשת המולים הקטנים שהוסתרו בעשבי התיבול לא הוסיפו לתחושה טובה. מבאס. יש לציין שלא קיבלנו כלי לשיירים (מעניין מה הם חשבו שנעשה עם קליפות המולים). ייאמר לזכותם שבסוף הגישו לנו מגבונים.

מרק חרירה במסעדת אולה (Olé)

המנה כפי שהוגשה

מרק חרירה במסעדת אולה (Olé)

עשבי התיבול הרבים בצד

קלמארי מרוקאי (84 ₪)
על פרוסת חלה קלויה קלות הגיעו קלמארי מצופים ומטוגנים עם מעין תבשיל של פלפלים, גרגירי חומוס ולימון כבוש. מעליהם, איך לא? ערמה גדולה של עשבי תיבול שהופיעו שוב ושוב. בצד פרוסת לימון.
כמות הקלמארי (ראשים וגוף) הייתה מצומצמת. הם לא היו מרשימים לא באיכות ולא בביצוע. קלמארי פשוטים מצופים ומטוגנים. גם החלה לא כבשה בשום צורה. מעבר לזה שהיא התרככה בשל הנוזלים והפכה ל-מושית, לא היה בה שום ייחוד, אולי הסומסום, לא יודע. בתבשיל המלווה בלטה חמיצות. הוא היה המרכיב הדומיננטי במנה.

קלמארי מרוקאי במסעדת אולה (Olé)

המנה כפי שהוגשה

קלמארי מרוקאי במסעדת אולה (Olé)

מה שמסתתר מתחת לעשבי התיבול.

ספייריבס טלה (104 ₪)
קיבלנו מספר צלעות בגדלים שונים משוחים בגסטריק (Gastrique) ומעליהם מלח גס יחד עם ארבעה תפוחי אדמה מדורה מעוטרים במעט רוטב צ'ימיצ'ורי.
המראה של המנה עורר חשש. המרכיבים נראו כהים שלא לומר מפויחים/שרופים. לשמחתי החשש התפוגג מהר. הבשר התפרק מהעצם בקלות. הקרמול היה מוצלח מאד והעניק לצלעות פריכות נעימה. גם המתקתקות הייתה בדיוק במידה. תפוחי האדמה נתנו תחושה של מדורה (המעטפת המפויחת) אך הסתירו תוכן רך ומפנק. הצ'ימיצ'ורי לא היה דומיננטי מידי אלא מלווה נעים. סוף סוף מנה טעימה.

ספייריבס טלה במסעדת אולה (Olé)

ליווינו את הארוחה במינרלים גדול  (23 ₪) וביין שהבאנו. למעשה ביקשנו מים רגילים ללא קרח אבל  קיבלנו מים מינרליים קרים. העדפנו להניח לזה ולעבור הלאה אבל אז החל להתפתח הדיון על דמי החליצה. התנהלות לא שירותית ולא נעימה.

 Domaine Jean Marc Millot Vosne Romanee 2014
וון רומנה וילאז' משנה "רכה". השנה הראשונה שאליקס מיו הצעירה והמוכשרת לקחה על עצמה את ניהול היקב המשפחתי. יין עם חמיצות נעימה, פרי משולב היטב ונגישות רבה.

 Domaine Jean Marc Millot Vosne Romanee 2014 ששתינו במסעדת אולה (Olé)

 

לסיכום

הערב שלי ב-אולה לא היה מוצלח מכל בחינה שהיא: לא באווירה, לא בשירות, לא בגודל המנות, לא באסתטיקה שלהן, לא במקוריותן, לא במחירן, לא בטעמן ולא ב- VFM. למרות הכול השתדלתי להישאר ענייני, לנמק ולהימנע מסרקזם והתלהמות. לקחתי בחשבון שהמסעדה בתחילת דרכה.

אולה נמצאת בשביל האטד. נקווה שלא יהיה קשר בינה ובין המשמעויות של האטד במשל יותם.

 

אולה (OLÉ)
שביל האטד 5 תל אביב
טלפון: 073-3329323

דף הפייסבוק