מנשייה, המוצגת כ- בר מסעדה, פועלת מזה כחודשיים בשוק הפשפשים ביפו במקום בו פעלו בעבר שתי מסעדות של השף סלאח כורדי שנסגרו (אל ג'מילה ו-אל עאשי).

אנשי מנשייה מדגישים את אמירתם הפוליטית והתרבותית.
האמירה הבולטת ביותר היא בחירת שם המסעדה המדגיש את ההיבט ההיסטורי של המקום. לפני קום המדינה שוק הפשפשים היה חלק מהשכונה המעורבת מנשייה. במלחמת העצמאות השכונה התרוקנה מתושביה, שחששו לחייהם, והפכה לאזור ממנו ירו צלפים ערבים אל השכונות היהודיות הסמוכות. אנשי האצ"ל שמו להם למטרה להפסיק את הירי באמצעות כיבוש המקום. הם הצליחו לעשות כן בסוף אפריל 1948. לאחר מלחמת העצמאות עולים חדשים התיישבו בבתים הנטושים. הצפיפות, העוני והחשש שבעלי הבתים שנטשו את בתיהם יחזרו לתבוע את רכושם הביאו את ראש העיר דאז (ישראל רוקח) ומהנדס העיר דאז (דוד שיפמן) ליזום עצמאית את הרס רוב בתי השכונה. השרידים הבולטים שנותרו מהשכונה הם מסגד חסן בק והבניין בו שוכן מוזיאון האצ"ל.
אמירה נוספת ניתן למצוא בשלט המתנוסס על המבנה. הוא כתוב בערבית ובאנגלית אך לא בעברית.
אנשי המקום גם הודיעו שיקיימו אירועים, תערוכות והרצאות שיביאו לידי ביטוי את מה שהיה פה לפני 1948. בנוסף הם מעודדים אמנים מקומיים בכל תחומי האמנות בעזרת תנועת תרבות אלטרנטיבית בשם roots of art.

מנשייה שוכנת במבנה עות'מאני בכניסה המערבית לשוק הפשפשים. הרחוב בו נמצא המבנה הפך משכבר למדרחוב. שטיחים, שולחנות, כסאות וכורסאות אקלקטיים ובסגנון אוריינטלי היו מפוזרים בו. התחושה הכללית היא של "זוּלָה". במסעדה יש מקומות ישיבה בחלל פנימי אולם רוב מקומות הישיבה נמצאים מחוץ למבנה. ניתן לעשן בחוץ. מוזיקה ערבית מודרנית וקצבית התנגנה בקול רם.

מנשייה (Mansheya) מבחוץ

בהקשר לישיבה בחוץ המתאימה לתנאים הנדרשים בתקופה זו של הקורונה, יש לציין שלא מדדו לנו חום, לא תחקרו אותנו, לא נדרשנו למלא פרטים ( נכנסנו אנונימיים ויצאנו אנונימיים ) ולא הקפידו על הושבת הסועדים במרחק זה מזה. ניתן לציין לחיוב שהמלצרית שלנו הסתובבה עם מסיכה.

עניין נוסף קשור בהזמנת מקום מראש. לא נתקלתי במספר טלפון להזמנות. בדיעבד הבנתי שניתן להזמין מקום דרך וואטסאפ. ייתכן שהם מתבססים על קהל עובר.

בדף הסבר של המסעדה נכתב ש-"מנשייה מביאה טוויסט עכשווי למטבח הלבנטיני הערבי". בתפריט שלושה חלקים: "מתחילים עם…" – 11 מנות פתיחה (18-48 ₪); "ממשיכים עם…" – 5 מנות עיקריות (48-62 ₪); "מסיימים" – 3 קינוחים.
בתחתית התפריט מופיעים שלושה דילים. הסועדים יכולים לחלוק במספר מנות : 4 מנות צמחוניות ב- 129 ₪, 2 מנות צמחוניות ו-2 מנות בשריות ב- 149 ₪ או 4 מנות בשריות ב- 179 ₪.
למרות ההצהרה על הגשת אלכוהול בהשראת התרבות הערבית, תפריט האלכוהול נראה די סטנדרטי. בירות מחבית ובבקבוק, משקאות אלכוהוליים נפוצים, תפריט יינות דל ומשקאות קרים וחמים. ייתכן והכוונה הייתה ל- 4 קוקטיילים (49 ₪ כל אחד).

תפריטי מנשייה (Mansheya)

פתחנו במנה צמחונית והמשכנו בדיל בשרי (179 ₪). לבקשתנו המנות הגיעו לשולחן במדורג. ליווינו את הארוחה במי ברז קרים שהגיעו בקנקן עם פרוסות לימון.

טאבולה פריקה (39 ₪)
הסלט הותקן כהלכה. על עלי חסה הוגש סלט שכלל מלפפון, עגבנייה ובצל סגול קצוצים דק עם פריקה. הסלט תובל בעלי תבלין (נענע, פטרוזיליה), בשמן זית ולימון. נוספו גם חתיכות צנונית ונבטים.
סלט רענן וטוב. הייתי בשמחה מוותר על הנבטים. לא רק שהם לא הוסיפו אלא לטעמי גרעו.

טאבולה פריקה ב- מנשייה (Mansheya)

קובה
על נייר חום שכיסה מגש מתכת הגיעו עלים ירוקים עם מעין רוטב ויניגרט וסומק. מעליהם 4 קציצות בורגול מטוגנות ממולאות בבשר. בראש הונח מקבץ של נבטים. בצד הגיעו קערית עם טחינה ונענע וקערית עם מטבוחה.
הקובות היו מוצלחות. הן היו ללא שמנוניות עודפת, פריכות ועם מעטפת בעובי טוב. בתערובת הבשר במילוי שולבו תבלינים כמו בהרט, ציפורן ואגוז מוסקט. המטבוחה הייתה חרפרפה וטובה. לטחינה, לעומת זאת, היה טעם לוואי לא נעים. בעיה נוספת הייתה בטריות העלים הירוקים. חלק נראו רעננים וחלק עייפים. בקשר לנבטים המיותרים, אין לי מה להוסיף.

קובה ב- מנשייה (Mansheya)

מסאחן ג'אג'
על פיתה שטוחה ונוקשה (לפי התפריט נעשתה בטאבון) הונחה תערובת העוף המפורק עם הבצל והסומאק. מעל עלי רוקט ובצד שוב המטבוחה והטחינה עם הנענע.
כאן לא קיבלנו נבטים אבל חלק מעלי הרוקט עבר זמנם וחלקם אף היו מחוררים (מזיקים ?). את העלים שמנו מיד בצד. על הטחינה פסחנו. ה-"פיתה" הייתה כל כך קשה שהחלטנו לוותר גם עליה. למרות שהעוף היה מעט יבש, התרכזנו באכילתו. התיבול שלו היה חמצמץ. הרגשתי גם בזעתר. חלקי המנה שנותרו על המגש, פונו על ידי המלצרית ללא שאלות.

 מסאחן ג'אג' ב- מנשייה (Mansheya)

פריקה ג'אג'
במחבת חמה הגיע תבשיל חיטה ירוקה עם פלפלים קלויים. מעליהם פיסות עוף ובצל מטוגן. אליהם נוספו עשבי תבלין והנבטים הבלתי נמנעים והבלתי נדלים. בצד הוגש מטבל יוגורט.
שוב העוף היה יבש. הוספת היוגורט הוסיפה לחות ושיפרה את ההרגשה. מבחינת הטעמים המנה הייתה אנמית ובמיוחד היה חסר מלח.

 פריקה ג'אג' ב- מנשייה (Mansheya)

עראב בורגר (תוספת של 10 ₪ לדיל)
בשתי לחמניות קטנות מרוחות בטחינה עם הנענע ובמטבוחה ובליווי עלי רוקט הגיעו שתי קציצות בקר שע"פ התפריט משקלן 220 גרם. בצד הוגש צ'יפס (מתפוח אדמה ובטטה).
הצ'יפס המקומי היה מעט שמנוני אבל סבבה. הלחמניות כנראה נקלו ובדומה לפיתה השטוחה במסאחן הן היו קשות ולא נעימות לאכילה. למודי ניסיון מהעלים הסוררים, החלטנו להוציא את הקציצה החוצה. הקציצות היו עשויות וול דאן ודחוסות. בשונה מהמנה הקודמת חסרת המלח, כאן הקציצות היו מלוחות מאד. לאחר ביס הרמנו ידיים. ניקרנו בצ'יפס וביקשנו מהמלצרית לפנות את המנה ולקבל חשבון.
המלצרית החלה לפנות את המנה שחלקה הגדול נותר על המגש. שאלתי אותה האם לא כדאי שתברר מדוע לא אכלנו את המנה. בהתחלה היא עשתה פרצוף משתומם. הצבעתי על המגש ותשובתה הייתה "אנחנו בהרצה". אמנם זו הפעם הראשונה שהעניין הזה הוזכר אולם אם אכן זה המצב אז על אחת כמה וכמה כדאי שתתענייני מה לא בסדר במנה הזו וביתר המנות שלא סיימנו, הלוא אתם רוצים ללמוד ולהשתפר. לא טרחתי יותר.
החשבון שהגיע כלל את כל המנות כולל 10 ₪ תוספת על ה-עראב בורגר שלא נאכל. שילמנו והלכנו.

עראב בורגר ב- מנשייה (Mansheya)

לסיכום

האכזבה שלי מ-מנשייה הייתה גדולה הן מאי ההקפדה על כללי התו הסגול הן מהשירות הלקוי ובמיוחד מהאוכל.

מקווה שאנשי המקום ישקיעו באוכל ובשירות לפחות כמו שהם משקיעים באמירות פוליטיות ותרבותיות.

מנשייה
רחוב עולי ציון 4 יפו (שוק הפשפשים)
הזמנות רק ב-WhatsApp  052-8507076

דף הפייסבוק

אינסטגרם