עד לפני שנתיים שלוש ה-דים סאם כיכבו בסצנה הקולינרית המקומית ופתאום נדם קולם. זה כנראה טיבו של טרנד, מפציע, כובש, נשאר זמן מה וחולף. עם זאת המקרה של הדים סאם קצת שונה. הם היו קודם, הרבה קודם לתור הזהב שלהם בסצנה והם לא נעלמו לחלוטין כשהטרנד דעך. עדיין יש מקומות  שמגישים "נגיעות קטנות בלב" (המשמעות המילולית של דים סאם) כמו ב- הונג קונג דים סאם.

בזמנו התפרסם ש- הונג קונג דים סאם קמה על רקע סכסוך בין השותפים במסעדת פוראמה התל אביבית. ווילי טאנג, מי שהיה אחראי על המטבח בפוראמה, והשף הו שעבד שם עזבו והקימו יחד את המקום החדש קרוב למסעדת האם בתחילת רחוב בן יהודה בת"א. בינתיים פוראמה נסגרה.

הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

בעמוד הפייסבוק של הונג קונג דים סאם מודגש שהם פתוחים כל יום אך הישיבה היא על בסיס של מקום פנוי. לא ניתן להזמין מקומות מראש. במועד הגעתנו החלק הפנימי הממוזג היה מלא ונאלצנו לשבת בחוץ.
נדמה שלא הרבה השתנה מבחינת המראה מאז ביקורי בתחילת דרכם. דלת הזזה מובילה לחלל קטן עם צוהר למטבח כשמעליו תמונות של המנות. בצמוד ישנה חצר (כיום מקורה) ובה אקווריום עם דגים. אני חושב שבאמצעות האקווריום ניסו להוסיף אופי לחצר שהיא קצת משמימה. יש לציין שהחצר, החלל הפנימי והשירותים היו נקיים מאד.

הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

עם ההושבה קבלנו צלחת, מזלג, צ'ופסטיקס, מפית נייר ותפריט. על השולחן המתין בקבוק סויה. רוב הערב שירת אותנו בחור ישראלי חביב. הוא היה נעים, נינוח ומרצה. אעפ"כ כל יתר אנשי השירות, שנראו זרים וחלקם דיברו אנגלית, נתנו יד.
הקהל בערב ביקורנו היה מגוון מאד כולל משפחות וכולל סועדים זרים אפילו מאסיה. תחלופת הסועדים הייתה גבוהה מאד. הסועדים לא התעכבו עם ההזמנות, המנות הוגשו מהר ופינוי השולחנות וההתארגנות לסועדים הבאים נעשו במהירות וביעילות. כאן אציין שידענו מראש שכך מתנהלים פה העניינים. בכדי להאריך את הארוחה הזמנו את המנות בצורה מדורגת, מנה אחר מנה. לפי המלצר היה ברור שרוב הסועדים לא נוהגים כמונו אך הוא הבין את רצוננו ושיתף פעולה בצורה חלקה ונעימה. זו הייתה עדות נוספת לרמת היעילות שלהם.

התפריט מחולק למספר חלקים: 6 מנות קרות (15-31 ₪), 5 מרקים (31-38 ₪), 5 מנות דים סאם מטוגנים (30 ₪ כל אחת), 10 מנות דים סאם מאודות (30-42 ₪). בנוסף יש 2 קינוחים (15-30) ומספר משקאות. יש גם תפריט המתאים לטבעוניים ומנות ללא גלוטן. ליד מנות הדים סאם צוין המחוז בסין ממנו הגיעו.

התפריט של הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

פלטת דים סאם (42 ₪)
פתחנו בטעימות של דים סאם שהגיעו בכלי אידוי ממתכת.
שיאו לונג באו – כיסון סגור שהגיע עם מילוי בשר לבן. הבצק במקרה זה היה מעט עבה מחבריו.
סיו מאי – כיסון פתוח עם תערובת בקר וערמוני מים.
סיו מאי – כיסון פתוח עם תערובת עוף וגזר. למילוי היה טעם מתקתק.
סיו מאי – כיסון פתוח עם תערובת בשר לבן ופטריות. הריח שלו היה חזק ומעט מרתיע. לעומת זאת הטעם נוכח ובולט לטובה.
האר גאו – כיסון בצק אורז שקוף עם שרימפס ונצרי חיזרן (במבוק). לטעמי הפחות מוצלח בחבורה.
פאן גו – כיסון בצק אורז שקוף ובו תערובת ירקות: אצה, פטריות, ערמוני מים, גזר כרוב וסומסום.

הכיסונים נעשו בעבודה ידנית. היות שחילקנו כל כיסון לשניים יצא שזו באמת הייתה רק טעימה. מבחינתי למרות שהכיסונים לא היו מפתיעים, הם היו מספקים.

פלטת דים סאם ב- הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

באו (30 ₪)
הוגשו שלוש כופתאות מבצק עבה מאודה דמויי סופגנייה ובתוכן תערובת שעיקרה בשר לבן צלוי. בביקור הקודם הבאו לא היו מוצלחים. הפעם הם היו טובים מאד. הבצק היה לח במידה ויציב. טעמי המילוי מאוזנים.

באו ב- הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

צ'אנג פאן שרימפס (30 ₪)
שתי יחידות של דפי אורז רחבות מגולגלות הגיעו עם מילוי של שרימפס קצוץ. הצ'אנג פאן לווה ברוטב שכלל, בין היתר, סויה וחומץ. חתיכות בצל ירוק פוזרו מעל. הבצק הרך והחלקלק היה מעט עבה ולא מרשים. מבחינתי הרוטב הוא שעשה את המנה. גם בביקור הקודם לא התרשמתי מהמנה יתר על המידה. אני כנראה מושפע בהזמנתה מהייחודיות שלה, יותר מאשר מהזיכרון החיובי לגביה.

צ'אנג פאן שרימפס ב- הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

לו מאי גאי (42 ₪)
הוגשו לשולחן שתי "חבילות" עם כף. קיבלנו הנחייה לא לאכול את עלה הלוטוס. עלה הלוטוס עטף מלבן אורז דביק שהייתה בתוכו תערובת מועטה של עוף, בשר לבן וירקות. להרגשתי התערובת הזו תפקדה יותר כתבלין. האורז עצמו היה תפל. הוספתי מעט סויה. למרות שאני בדרך כלל משתדל לא להיות דרמטי מידי, אין לי אלא לומר שהתחולל פלא. פתאום משהו בחיבור של הכול עבד. עם זאת כדאי להעיר שמדובר במנה מאתגרת שלא תתאים לכל חך.

לו מאי גאי ב- הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

לו מאי גאי ב-הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

מרק גאו צ'י (31 ₪)
היות והיינו אחרי מספר מנות, העדפנו להזמין מרק ללא אטריות. המרקים עם תוספת אטריות עלו 7 ₪ נוספים. במרק היו 4 כיסוני בשר גדולים כמו גם אצות, גזר, כרוב ובצל ירוק. ניתן היה לבחור את המילוי בכיסונים ובחרנו בבשר לבן. הכיסונים היו מלאים בבשר וסבירים. הנוזל היה עדין וקצת ניטרלי בטעמיו. הירק, כולל האצות, לא היו דומיננטיים מידי. בשורה התחתונה מרק תקין אך לא מעניין במיוחד. בשל גודל הכיסונים ויריעות האצה הגדולות היה מעט לא נוח לאכול את המרק.

מרק גאו צ'י ב- הונג קונג דים סאם (hong kong dim sum)

לסיכום

מסעדת הונג קונג דים סאם, הקיימת כשלוש וחצי שנים, משדרת עקביות ופונקציונאליות. השירות שקיבלנו בערב ביקורנו היה משתדל, יעיל וטוב.

קשה לי להעיד עד כמה האוכל ב-הונג קונג דים סאם הוא אותנטי. כן ניתן לומר שהוא ייחודי, לא מכביד וניתן להרכיב מהתפריט ארוחה שלמה ומשביעה במחיר לא גבוה.

גם אם היום מרכז הכובד של המטבח האסייתי בסצנה הקולינרית המקומית כבר אינו דים סאם כמו בעבר, נראה ש- הונג קונג דים סאם מצליחים לענות על צרכי הקהל המגוון הפוקד אותם.

 

הונג קונג דים סאם
רחוב בן יהודה 9 תל אביב
שעות פעילות : כל יום בשבוע 12:30-22:00

עמוד הפייסבוק