נדיר לפגוש בסצנה מסעדות ותיקות כמו מסעדת השקד הממשיכות עדיין לפעול במרץ.

מסעדת השקד החלה את דרכה ב- 1964 כבית אוכל יהודי ביתי בסגנון מזרח אירופי. עם השנים היא הפכה למסעדה שעיקר תפריטה דגים ופירות ים. במשך הזמן הדור השני הצטרף לניהול ולבסוף החליף את דור המייסדים. למרות זאת אסתר שולביץ, שהקימה את המסעדה יחד בעלה אברהם שנפטר בינתיים, עדיין מעורבת בעשייה.
לפני מספר חודשים נודע שמסעדת השקד תסגור את שעריה בשל צו הריסה. בתחילה עתיד המסעדה היה לוט בערפל אולם אח"כ התברר שהמסעדה תיפתח מחדש בצידו השני של הרחוב בו היא שכנה.

עם המעבר הוחלט גם לרענן מעט את התפריט שנתפס כמיושן למרות שזה כנראה גם סוד קסמו. אחד מהחידושים לאחר המעבר כלל את ערבי ה- "WELL דג" בימי שני בקיץ. בנוסף לתפריט הרגיל הוצע תפריט מיוחד לערב זה שאמור להיות קליל יחסית ולכלול: "פתיחת שולחן מלא בסלטים, פיתות על האש, ירקות צלויים ומבחר של דגים ופירות ים על הגריל". המלצרית הדגישה בפנינו שלא ניתן לערב בין תפריטים, כלומר בחירה בתפריט אחד מחייבת את כל יושבי השולחן.

מסעדת השקד

הכניסה למסעדת השקד

מסעדת השקד החדשה-ישנה מחברת את רחוב החשמונאים לכיכר גבעון. ניתן לשבת בחלקה הפונה אל הרחוב או על הבר הנמתח לאורכה או בכיכר גבעון שלצערי עדיין לא הפכה לפיאצה תוססת. בערב ביקורנו הייתה תפוסה נאה. חלל המסעדה מעוצב בפשטות. לצד שולחנות עץ כהה שכוסו בניירות חומים ניצבו כסאות עץ פשוטים שרובם היו בגוונים בהירים. על הבר הונח סידור פרחים גדול ועל אחד הקירות נתלה לוח עליו רשמו בגיר את עסקת הערב. המקום הואר בגופי תאורה שונים שחלקם אף האירו מתוך הקיר בעיצוב גרפי של גלים. המקום היה ממוזג כהלכה ומוזיקת רקע התנגנה בעצמה מתונה.

מסעדת השקד מכיכר גבעון

מסעדת השקד מכיכר גבעון

התפריט הרגיל מתחלק ל: מנות חלוקה במחירים הנעים בין 22 ל- 60 ₪, עיקריות ים במחירים הנעים בין 112 ל- 139 ₪, קלאסיקות מהים שהם למעשה דגים במגוון צורות הכנה (שלמים סגורים, שלמים פתוחים או מפולטים) במספר שיטות עשייה (עישון חם, גריל, תנור) ובמחירים שחלקם קבועים וחלקם מתבססים על משקל הדג ו- עיקריות בשריות במחירים הנעים בין 75 ל- 139 ₪.
תפריט "WELL דג", אותו בחרנו לבסוף, מציע את סלטי הפתיחה במגוון מצומצם יותר מהתפריט הרגיל (מילוי חוזר חופשי) ומנה עיקרית לבחירה המלווה כתוספת בשיפוד ירקות. המחיר נקבע לפי המנה העיקרית.
תפריט היין אינו גדול והוא די בסיסי. יש בו עשרים ושניים יינות אדומים (חלקם מהסוג הכבד שלטעמי אינם מתאימים למסעדת דגים), עשרה יינות לבנים, רוזה אחד ושני מבעבעים. חלק גדול מהיינות מוגשים גם בכוסות. בתפריט לא מצוינות שנות בציר. למרות הערותיי, תפריט היין יכול להיחשב כמכובד למסעדה מהסוג של מסעדת השקד. בנוסף תרבות היין המקומית בהחלט מרשימה. הבאנו בקבוק יין מהבית בתיאום (35 ₪ דמי חליצה). ביקשנו כוסות המתאימות ליין שהבאנו (בורגון) וקיבלנו את מבוקשנו. בנוסף קיבלנו ביוזמת אנשי השירות שמפניירה לצנן את  היין הלבן. שאפו.

בהחלט ראוי לציין לטובה את השירות. נדמה כי נעשה מאמץ ניכר בהיבט זה. האירוע הבולט ביותר קשור במנת תמנון שהזמנו. המנה לא הייתה מבריקה בלשון המעטה וחומר הגלם היה קשה ללעיסה. לא התלוננו, אך אחראית המשמרת הגיעה לשולחן וביקשה שנחווה דעה. שטחנו בפניה את השגותינו. היא התנצלה, לקחה את המנה למטבח, חזרה והתנצלה שוב וציינה שאנחנו צודקים. לטענתה בעבר התמנון היה מוצלח הרבה יותר. הם טרחו והביאו לנו שני קס"ז על חשבון הבית והמנה לא הופיעה בחשבון הסופי. מקרה זה יכול להעיד על גישתם השירותית החיובית. דרך הטיפול בנו הייתה מרשימה.

אל השולחן הגיעו סלטי הפתיחה ולצידם טס מתכת עם פיתות קטנות ועבות.

"פתיחת השולחן" כללה: חציל על האש עם טחינה ופטרוזיליה, טחינה עם סלסת עגבניות חרפרפה, ציזיקי, רצועות כרוב עם כוסברה, סלט רצועות קולורבי סלק ושומשום קלוי, סלט עגבניות חריף עם בצל וכוסברה, קישואים מטוגנים ברוטב יוגורט עם שמיר ו-סלט ירקות קצוץ גס מתובל עם לימון.

אף אחד מהסלטים לא בלט במיוחד או היה יוצא דופן. מצד שני הם ענו על ההגדרה של סלטים קיציים, לא מסובכים, קלילים ומשדרי טריות. אין מדובר בסלטים כבדים על בסיס מיונז, ביצים, טיגון וכדומה. נדמה כי מטרתם העיקרית הייתה להעביר את זמננו עד להגעת המנות העיקריות.

הסלטים בפתיחת שולחן ב- מסעדת השקד

שיפוד לוקוס (70 ₪)
בשיפוד שולבו בנוסף לדג גם ריבועי פלפל אדום ובצל. הרוטב שעטף כלל (ע"פ התפריט) שמן זית, חמאה, שום ופלפל שחור. בצד הגיע שיפוד ירקות (חתיכות חציל, בצל, דלעת וקישוא) שהיה טוב מאד, במיוחד בלט לטובה החציל שהוכן עם מעט מאד שמן ולא היה בו שמץ של מרירות. נתחי הדג היו גדולים, עסיסיים וטעימים מאד. אף הרוטב היה מוצלח. לא מצאתי צורך בהוספת מלח, פלפל או הלימון שצורף. מחיר השיפוד היה בין הגבוהים בתפריט אולם מדובר בדג נחשב ובביצוע מצוין.

שיפוד לוקוס ב- מסעדת השקד

תמנון (58 ₪ – לא חויבנו)
נתחי התמנון שנעשו על האש הגיעו ברוטב שכלל שום, עגבניות וריחן. הרוטב היה טוב אבל התמנון היה קשה ללעיסה ועם טעמי מרירות שמקורם כנראה בחריכה על הגריל. כאמור, נשאלנו לחוות דעתנו ובסוף השתלשלות האירועים אנשי המקום התנצלו והמנה לא הופיעה בחשבון.

תמנון ב- מסעדת השקד

שיפוד מוסר ים (65 ₪)
נתחי הדג הגיעו יחד עם חתיכות בצל ברוטב יחסית קליל של כוסברה, שמן זית ושום. שוב נתחי דג היו עסיסיים ובוצעו כהלכה. המלצרית ביוזמתה הציעה להחליף לנו את שיפוד הירקות שמגיע כתוספת קבועה למנות המיוחדות לערב זה בתוספת אחרת כדי להגדיל את הגיוון. שמחנו על היוזמה ועל ההצעה. קיבלנו אורז עם תפו"א  שהיו טעימים אף הם.

שיפוד מוסר ים ב- מסעדת השקד

ליווינו את הארוחה ביין ובקבוק גדול של מים מינראליים מוגזים (22 ₪)

עם החשבון הוגשו פנכת מתכת עם בוטנים וסוכריות.

Untitled

 

לסיכום

בעבר ביקרתי במסעדת השקד פעמים ספורות. לדעתי המעבר למיקום החדש עשה לה טוב. היא נעימה ואסתטית יותר, השכנים קצת פחות מפוחמים ולפיאצה הסמוכה יש פוטנציאל רב. אני נוטה להניח שהקהל הקבוע לא הזדעזע עמוקות מהמעבר והוא ימשיך לפקוד את המסעדה גם לאחר המעבר לדירה החדשה.

הערב המיוחד אליו הגענו מסמל בעייני את הרצון של המסעדה לפנות גם לקהלים חדשים. למרות שלא כל המנות שהזמנו היו כובשות במאת האחוזים, מדובר בתפריט שהוא יחסית קליל ומתאים לקיץ. הכיוון נכון.

נראה ש-מסעדת שקד הנמצאת בשטח למעלה מ- 50 שנה לא עושה קולות של הזדכות על הציוד. נהפוך הוא, אנשי המסעדה עושים מאמצים להמשיך ולהישאר רלוונטיים.

 

אוכל

שתייה

אווירה:

שירות

כללי

מסעדת השקד
החשמונאים 99 תל אביב
טלפון: 03-5610546

אתר המסעדה

עמוד הפייסבוק