החלטנו לחזור ל- 85/15 , ביסטרו ים תיכוני שמוביל השף אלי שטיין. שם המקום החריג הוא צירוף מספרי צומת הרחובות בו שוכן הביסטרו.

הגענו ביום שישי בשעת ערב מוקדמת. התפוסה הייתה נאה. משפחות, קבוצות חברים וזוגות חגגו את כניסת השבת. עם זאת המקום לא התמלא במהלך כל שהותנו. רוב מקומות הישיבה, כולל אלו שיועדו לנו באזור הלא מעשנים, נמצאים בחוץ. בפנים יש בר לא גדול. מאווררים קטנים ניסו להקל מעט על החום אבל הם היו חלשים ולא יעילים לפחות באזור בו ישבנו.

מבט אל 85/15

מול רעשי הרחוב, התנהלות אנשי המקום הייתה שקטה ורגועה. מוזיקה נעימה התנגנה ברקע. המלצרים, שחלקם כמעט נמס מהחום, "שייטו" בין השולחנות. המלצרית שלנו הייתה מקסימה, סבלנית, קשובה ולא היססה לייעץ. לבקשתנו היא דאגה להוציא את המנות בצורה מדורגת ולהחליף את הסכו"ם בין לבין. בהשוואה לביקורת הקודמת על ג'נגו, גם היא ניסתה לשווק לנו את האלכוהול והקוקטיילים שלהם אולם עשתה זאת בחן וללא לחץ. את הארוחה ליווינו בקנקן מים רגילים שחודש לבקשתי.

יש מי שמגדיר את המטבח של 85/15 כ-מטבח תל אביבי מקומי המושפע ממטבחים שונים ואכן הכיוון שלו נראה אקלקטי. בהצגת התפריט המלצרית ציינה שהמנות שלהם קטנות עד בינוניות והם ממליצים לקחת מספר מנות ולחלוק, השיירינג הבלתי נמנע. ממנה גם הבנתי שהלחמים והפסטה לא נעשים במקום ושהם נסמכים על דגה טרייה. התפריט מחולק למנות קרות ולמנות חמות. יש 3 קינוחים ואף 2 קוקטיילים בתפקיד קינוח. על הנייר המחירים נראים מתונים.

התפריט בערב ביקורנו ב- 85/15

על תפריט האלכוהול, כך נכתב, אמון המיקסולוג ואחד הבעלים יוחאי בן שמעון. בנוסף לתפריט משקאות אלכוהוליים סטנדרטי, מוצעים 3 בירות מהחבית (29-33 ₪), 13 קוקטיילים (42-56 ₪) ותפריט יין. בתפריט היין ניתן למצוא יינות מבעבעים, ורודים, כתומים, לבנים ואדומים. חלק קטן מהיינות מוצעים גם בכוסות. בנוסף יש 6 יינות בבקבוקי יין קטנים ו-6 יינות מרתף. ראוי להעיר, בתפריט לא מציינים שנות בציר ולפעמים גם לא ברור על איזה יין מדובר (שאטונף דה פאפ ללא שם יצרן ?). למרות שזה לא מקצועי אני מבין את הצורך של המקום לשמור על גמישות שיווקית. לעומת זאת אי ציון בציר ביינות מרתף, שהם יינות מיוחדים ומחירם בהתאם, פחות מובן לי. הערה נוספת, בבקבוקים הקטנים מצוין הנפח CL 375 אני מניח שהם התכוונו ל- ML 375 או ל- CL 37.5.

תפריט היין ב- 85/15

פתחנו ב- טרטר שייטל ״אמריקן״ (54 ₪)
שני חלקי בגט קלוי ומשוח בשמן ומעט עלים ירוקים לוו בתערובת בצורת קציצה שכללה, בין היתר, שייטל נא, בצל, קורנישון ועשבי תיבול קצוצים דק וחרדל. ה-"קציצה" הייתה חרפרפה. הבגט הוגש חמים. חלקים ממנו נקלו יתר על המידה והיו מרירים. השארנו אותם בצד. בסך הכול מנת פתיחה חביבה.

טרטר שייטל ״אמריקן״ ב- 85/15

פירוגי מפולפל של גזר וכרוב (42 ₪)
שלושה כיסונים קטנים דמויי פלמיני, מולאו בתערובת שכללה בין היתר גזר וכרוב. הם הונחו ברוטב ע"ב שמן זית ושמיר. בצק הכיסונים היה אלסטי, לא עבה ומוצלח. טעם המילוי היה מתקתק. אני אוהב שמיר והרוטב היה לטעמי. מנה קטנטנה וטעימה.

* צילום הסכו"ם לצד המנות נועד לתת קנה מידה לגודל המנות.

 

פירוגי מפולפל של גזר וכרוב ב- 85/15

3 קציצות עוף וריקוטה רכות בטירוף (42 ₪)
3 קציצות שנעשו, בין היתר, מעוף וריקוטה הונחו ברוטב עגבניות. מעל גורדה גבינה (ע"פ התפריט קפלוטירי – גבינה יוונית קשה ומלוחה המיוצרת מחלב כבשים ועיזים) והניחו מספר עלי תבלין.
הקציצות הקטנות היו רכות אבל לא "רכות בטירוף". טעמן היה טוב. ברוטב הצליחו לאזן בין החמיצות למתיקות. מנת ברים קטנה וטובה אך לא מיוחדת או בולטת מידי.

3 קציצות עוף וריקוטה רכות בטירוף ב- 85/15

צמד סליידרים חריפים של קבב דג (58 ₪)
שני קבבים מדגים הוגשו בשתי לחמניות חלב עם איולי לימון כבוש ורוטב פלפל אדום חריף מותסס.
הלחמניות היו חמימות ושומניות מאד מצריבתן בחמאה. הן הזכירו לי לחם צרפתי מטוגן. הקבבים היו רכים ועסיסיים. בכל אחד מהם היה שפע עשבי תיבול. הרוטב החריף, שניתן לבקשו בצד, הוסיף עניין. פחות אהבתי את מיונז הלימון הכבוש שנטה למרירות והשפיע על התוצאה הסופית.

צמד סליידרים חריפים של קבב דג ב- 85/15

צלחת מולים בחמאת פסטיס פיקנטית (74 ₪)
על קרעי לחם מחמצת קלויים הונחה כמות נאה של מולים בחמאת פסטיס. לטעמי הרוטב היה אגרסיבי עם חריפות ומליחות בולטים מידי. גם המרקם שלו היה לי כבד והזכיר במידה מסוימת רביכה עם טעם חרדלי. המצע של הטוסטונים היה גס ונראה כחיבור מאולץ. המנה שציפיתי ממנה להכי הרבה, אכזבה.

צלחת מולים בחמאת פסטיס פיקנטית ב- 85/15

ג'מבו שרימפס מקומי (118 ₪)
מנה ממיוחדי הערב שהומלצה בחום על ידי המלצרית.
הגיעו חמישה שרימפס פתוחים ("פרפר") שנעשו על הפלנצ'ה ברוטב חמאה חומה לימונית עם עשבי תיבול.
בדומה למנת המולים גם כאן הביצוע לא צלח. במקרה זה ולמרות שהמלצרית אמרה שלא תהיה בעיה להתעסק עם השרימפס, הם לא שיתפו פעולה והיה קשה להפריד את בשרם מהשריון. מרקם השרימפס היה מעט משונה והשמנוניות במנה הייתה רבה מידי. שוב הייתה לי תחושה של החמצה.

ג'מבו שרימפס מקומי ב- 85/15

ויתרנו על קינוח והזמנו חשבון.

לסיכום

הפעם בהשוואה לביקורי הקודם ב- 85/15 החוויה הייתה פחות מוצלחת.
בצד הזכות אני יכול לכלול את השירות המשתדל והכיוון הלא פורמלי של המקום והתפריט. מצד שני ביצוע המנות היה לוקה בחסר ותנאי הסביבה היו לא נוחים.

 

85/15
מלכי ישראל 15 פינת גורדון 85 תל אביב
טלפון: 03-7484450

דף פייסבוק