שיחה על סושי בקרב חבריי הזכירה לי את מסעדת קיטו קאטו.
ביקרתי במסעדה פעמיים בתחילת דרכה ונהניתי אך מאז לא חזרתי. החלטתי לבוא שוב ולבדוק מה קורה שם היום.

הכניסה ל - קיטו קאטו (Kitto Katto)

לא הרבה השתנה במסעדה. עמדת המארחת בכניסה בה נתבקשנו להציג תו ירוק, החצר/הגינה שהפעם הייתה מקורה ומחוממת בתנורים (חורף) והחלל הפנימי בו ישבנו.
נדמה שהעיצוב בחלק הפנימי נשאר כשהיה. במרכזו בר אליפטי, בשוליים מספר שולחנות נוחים, תאורה מודרנית, שילוב של עץ ונגיעות צבע ייחודיות כמו ירוק ברוש, ורוד וכתום.
מוזיקת עולם אלקטרונית שימשה כפס הקול ברקע. עוצמתה אפשרה שיחה. יש לציין שלמרות המוזיקה, האווירה הייתה נטולת מרץ. סביר להניח שהאווירה משתנה כשהמקום מתמלא.
בתחילה רוב הסועדים ישבו בחוץ. עם התקדמות הערב התפוסה בחלק הפנימי הלכה וגדלה.

החצר/גינה של קיטו קאטו (Kitto Katto)

ממקום מושבי היה ניתן לראות את המטבח והעמדה ממנה הוצאו המנות והוכנו שקיות הטיק אווי. נראה שבאותו ערב יצאו משלוחים רבים. כמעט כל אנשי הצוות (במטבח ובפלור) היו צעירים. למרות זאת ההתנהלות של כולם הייתה שקטה ורגועה. הסינרגיה הזו הרשימה אותי מאד. אותנו שירתו מלצרית ומלצר חביבים ויעילים. ברגע שהבנו ש-"מה שמוכן, יוצא" ביקשנו להזמין בצורה מודולרית וכך היה. השיטה עבדה נהדר.

החלק הפנימי ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

התפריט של קיטו מורכב משני תפריטים. הראשון, תפריט סושי ארוך הכולל רולים רגילים ומיוחדים וקומבינציות. השני, תפריט ערב עם מגוון מנות שחלקן מסורתיות וחלקן פחות מוכרות לקהל הישראלי. המניפסט בתחילת התפריט מפציר לנסות ולהתנסות.

תפריט האלכוהול ב- קיטו קאטו כולל קוקטיילים, דיז'סטיפים וסאקה בדרגות פרימיום שונות. כמו כן תפריט יין עם יינות מהארץ והעולם. בתפריט יש ייצוג אזורי רב אולם למעט ריזלינג אמריקאי אחד אין בו יינות ריזלינג נוספים אשר יכולים להתאים לאוכל של המקום. ניתן להביא יין ודמי החליצה הם 50 ₪.

אני מתייחס לסושי קצת יותר כנשנוש או חטיף מאשר כמנה לכן הבחירה הראשונה שלי לא תהיה סושי. עם זאת במקום כמו קיטו קאטו ברור שאבדוק גם את הסושי שלהם.
פתחנו ב- קומבינציה יחיד (98 ₪). המלצרית אישרה, שאם רוצים להתנסות במספר דוגמאות מייצגות של הסושי שלהם, זו בחירה טובה. על השולחן חיכה קנקן קטן עם סויה. אליו צירפו קעריות עם ספייסי מיונז וטריאקי. החריפות והמתיקות שלהם בהתאמה, היו נוכחים אך לא תוקפניים. הסושי, שהוגש על מגש מעץ עם וואסבי וג'ינג'ר, כלל:
8 יח' עם סלמון ואבוקדו – הגרסה הבסיסית שלהם; 2 יחידות של מה שמכונה בתפריט "קיוטו רול"; 2 יחידות של מה שמכונה בתפריט "ימאגוצ'י רול"; 2 יחידות סלמון אפוי רול; 2 יחידות ספייסי טונה רול; נגירי סלמון ו- נגירי טונה. המלצרית הצביעה על ההבדלים בין מה שנכתב בתפריט לבין מה שקיבלנו.
באופן כללי הסושי שקיבלנו לא היו מהסוג המתחנף. גם כאשר נוספו אלמנטים כמו ספייסי מיונז, הם היו במידה, הוסיפו מרכיב של טעם אך לא השתלטו. האורז נעשה כהלכה. הוא היה לח במידה, אוורירי ומאוזן בטעמי המתיקות-חמיצות-מליחות שלו. בסושי שהזמנו היו למעשה רק שני סוגי דגים: טונה וסלמון. אלה עם הסלמון היו לטעמי טובים מאלה עם הטונה.
הסושי שאכלנו לא אכזבו אבל אסייג, אמנם אכלתי לא מעט סושי בימי חלדי אבל לא התנסיתי בסושי בארץ המקור, כך שקשה לי לקבוע לגבי מידת האותנטיות של קיטו קאטו.

קומבינציה יחיד ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

המשכנו בשני סוגים של טטאקי. לדברי המלצרית הם שונים מאד זה מזה.

טטאקי טונה גומא (58 ₪)
מספר פרוסות טונה שנצרבו קלות הוגשו יחד עם אצות ווקאמה, תרד חלוט, חתיכות מלפפון, גומא (סומסום) במרקם טופו ועיטורי צנונית ופלפל. על הצלחת רוטב סומיסו (רוטב חמוץ מתוק שנעשה עם מיסו וחרדל) ובצד בקערית רוטב מורומיג’וי (סויה עם וואסבי). המלצת האכילה הייתה לשלב יחד כמה שיותר מהמרכיבים.
פרוסות הטונה היו מכובדות. בכלל הייתה תחושה שהמנה נדיבה מבחינת גודלה, טעמיה ומרקמיה. לשני אלמנטים בה פחות התחברתי, התרד החלוט שהיה קר מידי ולגומא שהיה משום מה אנמי ומרקמו פחות מזמין. מנה מיוחדת ובעלת אופי אם כי קצת חריגה ובהחלט עונה להגדרה של טעם נרכש. בהחלט אבין מי שפחות יתחבר אליה.

טטאקי טונה גומא ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

טאטאקי על עצם (58 ₪)
מספר פרוסות אנטרקוט צרובות קלות הונחו על שתי יתדות של בטטה בטמפורה ברוטב פונזו חם. בצל ירוק, צ'ילי ושום פריך נוספו מעל.
כנראה שיתדות הבטטה בטמפורה היו ה-"עצם" בשם המנה. הבשר היה טוב. הרוטב ההדרי מוצלח. הבטטה בטמפורה איבדה את הפריכות בשל הרוטב. כמו כן, השום הפריך היה מריר. בהשוואה למנה הקודמת, זו מנה "שגרתית" יותר.

טאטאקי על עצם ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

באו באן (37 ₪)
בתוך כלי אידוי ועל מצע עלי חסה פריכים הונחה לחמנייה מאודה שמולאה בתערובת של עוף קצוץ, פטריות ובצל. בצד קיבלנו שוב את הספייסי מיונז.
הלחמנייה הייתה בדיוק כפי שאני אוהב, נפוחה ורכה. המילוי היה מאד טעים, אפילו מתחנף בשל גוון מתקתק בולט. מבחינתי היה נכון להוסיף את המיונז הפיקנטי שקיבלנו בצד בכדי להעשיר את המכלול בעוד ממד של טעם. מנה נעימה לאכילה וטעימה.

באו באן ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

המבג (68 ₪)
בתפריט מוסבר שההמבורגר הוא ביטוי להשפעות מערביות שהגיעו ליפן ותפסו עם השנים. כמו כן נכתב שהקציצה של קיטו קאטו נעשית מנתחי בקר וואגיו קצוצים על הסכין. ההמבורגר הוגש ברוטב דמי גלאס יפני (יין אדום וסויה) על אספרגוס ולצדו עלי בוקצ'וי בטמפורה, חתיכות לפת מקורמלות, רוטב קימיצ'ו (מעין מיונז) וחלמון. בפעם הקודמת מנת ההמבורגר הוגשה בצורה מעט שונה ומחירה היה זול ב- 13 ₪.
הקציצה כ- 200 גרם הוגשה מדיום וול. היא נעשתה נכון ושמרה על עסיסיות. האלמנטים המלווים שמרו על פריכות והוסיפו עניין מרקמי. הלפתות היו מעט מרירות אולם במידה מסוימת הם איזנו את המתיקות שבלטה בטעמים. ההערה העיקרית שלי נוגעת לחלמון שהוגש קר. ההרגשה הייתה משונה גם בהיבט הפסיכולוגי וגם מבחינת הטמפרטורות במנה. מעבר לזה, מנה טעימה שאזמין גם בעתיד.

המבג ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

סוקי יאקי (76 ₪)
גם את המנה הזו הזמנו בפעם הקודמת ומחירה היה נמוך ב- 9 ₪. הפעם ה-סוקי יאקי הגיע במחבת חמה ובה נתחי בקר מוקפצים, אטריות אודון, טופו, גזר, בצל, פטריות שיטאקי, בצל ירוק וחלמון ביצה שוב קר.
הפעם הטמפרטורה של החלמון לא הפריעה משום שהמנה עצמה הוגשה חמה מאד. הבשר היה מעט קשה. הטופו היה פחות חלק ורך ממה שציפיתי. אולי בשל הסוג ואולי דרך העשייה. יתר המרכיבים היו פשוט טובים מאד. האטריות נהדרות גם בעשייתן וגם בהשתלבותן במנה. הרוטב, שלצערי לא ביררתי מהו, היה מענג והשתבח עוד יותר עם החלמון. כל האלמנטים הנוספים יצרו חגיגה בפה של טעמים ומרקמים.

סוקי יאקי ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

ליווינו את הארוחה ביין שהבאנו: Etienne Sauzet Puligny Montrachet Les Combettes 2007
היין מחלקה טובה היה בשיאו. רך וללא חמצון. יותר רחב מאשר חד. גוון הדרי בולט בעיקר אשכולית צהובה.

Etienne Sauzet Puligny Montrachet Les Combettes 2007 ששתינו ב- קיטו קאטו (Kitto Katto)

 

לסיכום

בדרכי אל המסעדה החדשה/הטרנדית/המדוברת הבאה, אני משאיר בצד את המסעדות שביקרתי בהן אך הן כבר לא במרכז העניינים. כזו היא קיטו קאטו. מסעדה יפנית נעימה. תפריטה, גם אם אתקשה לתת עדות למידת האותנטיות שלו, הוא מעניין וברמת מחיר סבירה לתמורה.

אשתדל בעתיד לא להשאיר שוב את המסעדה החביבה הזו לצד הדרך.

 

קיטו קאטו
רחוב דיזינגוף 64 תל אביב
טלפון: 03-7781101

אתר המסעדה

דף הפייסבוק