פורסם במקור באוקטובר 2010.

אחת מהאטרקציות בצרפת הן המערות. המערות בצרפת מהוות עולם תת קרקעי שלם המזמין את המבקר למעבר חד של אלפי שנים אל עבר העבר. באזורים שטיילנו ניתן למצוא מערות מפתיעות בין אם מדובר במערות נטיפים ובין אם במערות פרהיסטוריות שבחלקן מצויות עדויות לאדם הקדמון (עצמות, ציורים). דוגמאות למערות בצרפת:
Aven d'Orgnac
Grotte de la Madeleine
Grottes de Saint Marcel d'Ardeche
Soyons
ועוד רבות אחרות.

למרות שהמערות הללו הן אטרקטיביות גם לטיול משפחתי, יש לקחת בחשבון :
הכניסה למערות עולה כסף (בסביבות 8 € למבוגר וכמחצית לילד);
בחלק מהמקרים הכניסה היא אך ורק בליווי מנחה וההדרכות ברוב המקרים מתנהלות בצרפתית.

ביקרנו בשתי מערות בצרפת:

Aven Armand – מערת נטיפים

שילמנו בקופה 9.5 € טבין ותקילין לראש וחיכינו כ- 20 דקות בבית הקפה של האתר יחד עם קפה סביר יחסית עד לתחילת הביקור. קול במערכת הכריזה ריכז את המבקרים בתחנת היציאה.
ירדנו באמצעות רכבל (funicular) כ- 60 מטר מתחת לפני האדמה בתעלה שאורכה כ- 200 מטרים. המדריך שלנו שעשע את המבקרים. בין ההסברים הוא שילב בדיחות ולעתים אף שמעתי אותו מדבר לעצמו. הצרפתית שלו הייתה ברורה ומובנת מאד. היה לו שלט מיוחד באמצעותו הוא הדליק וכיבה את התאורה בחלקים השונים של המערה. ברגע הראשון שנגלה מחזה הנטיפים המואר, קריאת התפעלות נשמעה בחלל מרבים. המראה היה מרהיב. זה נראה כמו תפאורה באיזה כוכב לכת דמיוני או שפשוט נמצאים בתוך שונית אלמוגים רק שאין מים מסביב. התאורה וזוויות שונות של מקורות האור האירו את הנטיפים בצורה דרמטית ויצרו משחקי אור וצל ומשחקי צבע. מידי פעם טיפת מים עולזת נחתה על ראשו של אחד המבקרים המופתעים.

את המקום גילו ב- 1897 אך הוא נפתח לקהל הרחב רק ב- 1927. המערה נחשבת למערת נטיפים חשובה. תחילתה מתי שהוא לפני 4 מליון שנים. מי גשמים חדרו את הסלעים וצרפו אליהם את המשקעים המומסים. במערה זו התגלה הריכוז הגדול ביותר בעולם של סטלאגמיטים (החלק התחתון של הנטיף). נספרו כאן יותר מ- 400. הסטלאגמיט הגבוה ביותר הוא למעלה מ- 30 מטר ואחד מהגבוהים ביותר הידועים בעולם. במקום נמצאו גם עצמות של בעלי חיים ובני אדם. משערים שאו שאנשים נפלו לבאר (החור הגדול הנמצא במרכז תקרת המערה שדרכה נכנסו המגלים: Louis Armand, Edouard Alfred Martel, Armand Vire) או שהם נדחפו מסיבה כזו או אחרת.

אחת מהמערות בצרפת - יש פה גם עצמות

יש פה גם עצמות

אורכה של המערה הוא 110 מטר על 60 מטר רוחב. מבחינת הנפח ניתן להכניס לתוכה את כנסיית נוטר דאם שבפריז. עמודי הנטיפים הם יחסית חזקים כמעט כמו שיש בזכות צפיפותם. באתר יש גם באר שעומקה כ- 90 מטר. את החלק הזה ניתן לראות רק מלמעלה.

צילמתי הרבה מאד תמונות. אני מביא רק מדגם מהן. נראה לי שהרעיון ברור.

Aven Armand אחת מה-מערות בצרפתAven Armand אחת מה-מערות בצרפתAven Armand , אחת מה-מערות בצרפת

היות והאקוסטיקה במערה מרשימה, מתקיימים כאן גם אירועי מוסיקה. מי שיחליט להגיע לאחד מהם כדאי שייקח בחשבון לבוש מתאים. קר במערה.

Aven Armand, אחת מהמערות בצרפת

Pech Merle – מערה עם אומנות פרה היסטורית.

בצרפת יש ריכוז של מערות אשר ניתן למצוא בהן אומנות קדומה בצורתה המובהקת. אחת המפורסמת שבהן, אם לא המפורסמת מכולן, היא מערת Lascaux (האתר האינטרנטי מרשים). מערה זו יחד עם עוד למעלה מ- 140 אתרים פרהיסטוריים ומערות מצוירות בעמק Vézère נחשבים למורשת עולמית של אונסק"ו.

עקב הפגיעה בציורים (בעיקר מהפחמן הדו חמצני שפלטו המבקרים הרבים) הוחלט לסגור את המערה המקורית ב- 1963 ובמקומה נפתחה ב- 1983 Lascaux ll מערה עליה עבדו 20 שנה ובה העתקים משני אולמות במערה המקורית.

ב- 12.9.2010 ביקרו הנשיא סרקוזי וקרלה ברוני במערה המקורית במסגרת חגיגות 70 שנה לגילוי המערה. ביקורת גלויה הופנתה כלפי הצעד הזה (דוגמה 1, דוגמה 2). גם אנחנו שמענו את הביקורת מאנשים שהתייעצנו איתם באיזו מערה כדאי לבקר. חשוב להדגיש, מאז שהמערה נסגרה לקהל הרחב היא גם נסגרה בפני חוקרים, אנשי מקצוע וכדומה. הכניסה הותרה בתנאים מאד מגבילים ומחמירים. כניסתה של המשלחת, רמת דרג ככל שתהיה, נראתה לא ראויה לרבים.

מערת Pech Merle הממוקמת לא רחוק מהעיר Cahors נחשבת אף היא לבעלת חשיבות. יש בה ציורים פליאוליתיים מאוחרים. את המערה גילו שני נערים ב- 1922.

על פי החומר שקיבלנו, המערה עצמה החלה להיווצר לפני כ- 62 מיליון שנה על ידי חלחול המים דרך חרכים טבעיים לתוך ההר העשוי סלעי גיר. המים המחלחלים באו במגע עם צמחים והפכו לחומר מאכל. הם המסו את הסלעים מתחת לפני הקרקע ויצרו חללים שהתמלאו עם השנים במים. בשלב מסוים המים נסוגו והחללים שוב התמלאו בעפר למשך כ- 58 מיליון שנה. לפני כ- 500 אלף שנה מים החלו שוב לחדור לחללים והם הצליחו לפנות חלק מן העפר שהצטבר שם.

המין האנושי לו אנחנו שייכים (Homo sapiens) הוא בן 40 אלף שנה. העדות הציורית המוקדמת ביותר שיש במערה (מוערך באמצעות פחמן רדיואקטיבי) היא מלפני כ- 25 אלף שנה. יש להעיר שברוב המקומות ליד השנים נוסף הקיצור BP ומשמעותו before present. הציורים בשחור נעשו באמצעות תחמוצת המנגן או פחם והציורים באדום באמצעות שימוש בתחמוצת ברזל (חלודה).

לא היה פשוט להיכנס שלא לומר לחיות במערות הללו היות והן היו חשוכות ולחות מאד. אבוקות ו/או מנורות שמן עשויות מאבן סייעו בידי האדם הקדמון. כששבטי האדם הקדמון היו באזור (מדובר בשבטים נודדים) הם העדיפו להתמקם במחנות על הגדות הגבוהות של הנהרות. תפקידה של המערה, אם כן, היה יותר דתי/טקסי. יחד עם זאת נמצאו במערה בנוסף לציורים גם עקבות בני אדם (כולל ילדים) ובעלי חיים, עצמות, כלים ושאריות מזון וסימנים לחיים של ממש.

המערה נפתחה לקהל ב- 1926 והיא שייכת לקהילה של הישוב Cabrerets ומנוהלת על ידי המועצה המקומית. באזור יש עוד 12 מערות עם ציורים פרהיסטוריים אך הן סגורות לקהל הרחב.

נקבעו מספר כללים אשר נועדו לשימור האתר:
– קבוצת המבקרים לא תמנה יותר מ- 25 אנשים;
– משך הביקור מוגבל ל- 50 דקות;
– מספר המבקרים ליום הוא 700 בלבד;
– הטמפרטורה במערה תשמר על 12.5 מעלות צלזיוס כל השנה;
– הצילום בוידיאו או מצלמה (גם ללא פלאש) אסור;
– כמו כן אסור לגעת בקירות או באבנים.

כרטיס עלה 8 €. בתחילת הביקור רוכזנו באולם קטן ובו ניתנו הסברים כלליים, הנחיות לביקור ופנייה נרגשת לילדים להתנהג בהתאם. ההדרכה היא בצרפתית. לטובת המבקרים מישראל יש חוברת הסברים בעברית (תורגם על ידי משה פוירשטיין ונערך ע"י ד"ר איתן בורשטיין) אותה ניתן לקבל בדלפק הכניסה. המדריכים כאן ובמערת הנטיפים נתנו לנו, הזרים היחידים בחבורה, להבין שאין להם בעיה לענות באנגלית לשאלות שנשאל. במהלך הסיור הם הדגישו ביוזמתם הדגשים באנגלית שנראו להם חשובים.

המערה הזו שונה מקודמתה. היא בנויה מאולמות/חללים נמוכים יחסית בניגוד למערת הנטיפים שהייתה חלל אחד גדול וגבוה. המסלול כאן היה פחות ברור ואלמלא המדריך ניתן היה בקלות לפספס את הציורים הלא בולטים. גם כאן המדריך שלט בתאורה. כמו כן באמצעות עט לייזר הוא הדגיש את חלקי הדמויות או השרידים. בנוסף לציורים ולשרידים יש במערה גם נטיפים אבל הם היו צנועים וחפויי ראש בהשוואה לחבריהם ב- Aven Armand.

המפורסם שבין ציורי המערה הוא "The Dappled Horses of Pech-Merle". ההערכה כי נוצר ב- 25,000 BP. על לוח של כ- 4 מטרים מצוירים שני סוסים האחד עם הגב לשני כשבתוכם ומסביבם נקודות וסימני ידיים. כמו כן דג אדום וביזון.

מהאתר הרשמי באינטרנט

מהאתר הרשמי באינטרנט

בסה"כ יש במערה כ- 570 תמונות (לא את כולן ניתן לראות) חלקן מופשטות ו/או גיאומטריות. אותרו כמה עשרות תמונות של בעלי חיים: 7 ביזונים, 12 סוסים, 21 ממותות, 6 שורי בר – auroch, 6 איילים, 2 עזי בר – ibex, אריה, דב, דג ועוד כמה שלא זוהו. כמו כן יש 12 תמונות של בני אדם, 4 סכמאטיים ו-8 יחסית נטורליסטים.

במתחם יש גם מוזיאון הכולל סרט הדרכה וגם לוח גדול המראה על ציר הזמן את ההתפתחות של האדם והיצירה האמנותית שלו.

חלק מהלוח

חלק מהלוח

כשיצאנו לכיוון החנייה קלטתי תמונה חמודה ומעניינת. זוג צעירים מלווים בחמורים או פרדות מסתכלים במפה ומנסים לברר את המשך דרכם. זו הפעם הראשונה שראיתי אנשים מטיילים בצורה כזו.

הבחור הלך לברר מידע

הבחור הלך לברר מידע