* המסעדה נסגרה *

ג'י ליאם וואנג, ג'י טל וואנג ו-קואי האי לו הם שלושת השמות החתומים על התפריט של מסעדת "טאיפיי" בת"א, מסעדה שנפתחה בעת האחרונה והיא אחות למוסד חיפאי הקיים מ- 2009. מה-מִנְשָׁר המנומס, שיכול לעורר את האסוציאציה של "תודה שבחרתם לטוס…" ומופיע בתחילת התפריט, ניתן ללמוד שמדובר באנשי מקצוע וותיקים אשר חברו יחדיו בכדי להביא את האוכל הסיני המסורתי והאותנטי לקהל הישראלי. על פי הכתוב הם ניהלו מסעדות סיניות מתחילת שנות ה- 80, הקשיבו לחך הישראלי וכאן הם מתכננים להביא לידי ביטוי וללא פשרות את הטעם האותנטי של המטבח האסייתי.

הכניסה ל-טאיפיי

הכניסה מהרחוב למסעדה היא דרך מסדרון צר.
התקבלנו במאור פנים על ידי נותנת השירות שתלווה אותנו ואת יתר הלקוחות לאורך כל הערב. עיצוב המקום מתקשר בקלות עם הסטראוטיפים של מסעדות סיניות מוכרות: גוונים של אדום, אהילים סיניים (בצורת כדור או מרובע), מפיות מקופלות בדקדקנות, במבוק וערכת מלח-פלפל-סויה-חומץ על כל שולחן. הייחוד של "טאייפי" הוא שחלק מהמסעדה נמצא בגינה שהצמחים בה מוארים באורות כחולים-ירוקים. לחצר היו מחיצות וגג מבמבוק והשולחנות והכיסאות מוקמו על משטח עץ. ניתן לציין שלמרות שהעיצוב פשוט הוא אינו גובל בקיטשיות. יחד עם זאת נתקלתי בשתי מהמורות: הראשונה שהיו באזורי גם חרקים כולל יתושים והשנייה שהמוזיקה הנעימה שהייתה ברקע לא הצליחה להתגבר על רעשי העיר שהגיעו מבחוץ. ייתכן שרעשים אלה יתמתנו כאשר המסעדה תהיה מלאה יותר. בעת שהותנו לא היו לקוחות רבים.

החצר של טאיפיי

התפריט של "טאיפיי" מגיע בכריכת דמוית עור ומכיל מנות רבות ומחולק לקטגוריות שונות: מרקים (כולל מרקים תאילנדיים); מנות ראשונות כמו אגרול, סלט סיני או וונטון מטוגן; מגוון רחב של מוקפצים ושל מנות עם ציפוי טמפורה; מנות עם אטריות; דג מטוגן או מאודה; מנות אסייתיות מסורתיות (סיניות ותאילנדיות). החלק הזה הוא שסקרן אותי ובמיוחד המנות הסיניות. לצערי, ברווז פקין, שנעשה על פי המלצרית בשיטה המקובלת, נעדר באותו יום מהתפריט. באופן גס טווח המחירים עבור המנות הראשונות נע סביב 20-30 ₪, עבור מנות הביניים סביב ה- 50 ₪ ועבור המנות העיקריות 70-90 ₪. מחיר מנת הברווז פקין לזוג הוא 120 ₪ ולרביעייה 220 ₪.
יש לציין שהעברית בתפריט המפורט הייתה טובה. התיאורים במנות המסורתיות כמו "מנה קיסרית" או "מנה ריחנית מדרום סין" נשמעו מזמינים.

סלט פרגית קריספי (38 ₪)

רצועות העוף המטוגנות הונחו על סלט שכלל רצועות גזר, רצועות מלפפון, חתיכות בצל ירוק ורוטב שומשום וסויה.
הסלט היה מרענן וברוטב הייתה מתקתקות נעימה. למרות הרוטב, רצועות העוף הצליחו לשמור על פריכות. סלט לא מורכב או מתוחכם מידי שענה על הצורך בסלט מרענן.

סלט פרגית ב- טאיפיי

 

שרימפס חמאה בצל ושום (85 ₪)

מנה מקטגוריית המיוחדים. לשולחן הובאה פלטה לוהטת ורוחשת עם כמות מכובדת של שרימפס שהמשיכו להיעשות. הם לוו בחתיכות בצל ירוק ובצל לבן ובמספר פרוסות לימון. על פי התפריט, המנה מוקפצת עם מעט מחית סויה צהובה וסויה שחורה.
מנה לא ידידותית למשתמש. השרימפס היו לוהטים ושומניים. בהמשך הרוטב שהפך למעין קרמל היה דביק ומריר. השרימפס שלא הרשימו באיכותם, היו סמרטוטיים. הרגשתי פספוס גדול.

מנת שרימפס חמאה בצל ושום ב- טאיפיי

 

יאה תוּ וואי שוק אווז (76 ₪)

המנה שזכתה לכינוי 'המנה הקיסרית' בקטגוריית המיוחדים. שוק אווז שמבושלת על פי התפריט בצורה סינית מסורתית הכוללת מרינדה ממתכון משפחתי עתיק וצלייה איטית בתנור הוגשה עם רוטב לבחירה. אנחנו בחרנו ברוטב שום ודבש. אורז מטוגן הגיע בצד.
לא יודע מי הקיסר שהסכים לקבל מנה כזו אבל אותי היא לא הרשימה כלל. באווז היו יותר שומן, סחוס, עצמות ועור מאשר בשר. הבשר המועט שהצלחתי ללקט התגלה כיבשושי. הרוטב המיוחד היה אגרסיבי במתיקות שלו.
התנחמתי באורז.

מנת שוק אווז ב- טאיפיי

 

פאי קו· – ספריבס ברוטב קנטון (78 ₪)

על פי התפריט מקור המנה בהונג קונג. התפריט מפליג בתיאורים של התיבול שלה הכוללים: five spices , פרחי אניס, רוטב הוי סין ותמצית קני סוכר. הצלעות של הבשר הלבן הוגשו ברוטב אדמדם ולוו באורז מאודה.
ייתכן שהבעיה נעוצה בי אבל לא לנער הזה התפללתי. ציפיתי לספריבס פריכים ולא לסוג כזה של תבשיל. הבשר היה קשה מידי, הרוטב המתקתק ממסך וכל היצירה השאירה אותי אדיש במקרה הטוב.

מנת ספריבס ברוטב קנטון ב- טאיפיי

ביקשנו חשבון. המלצרית ניסתה להציע לנו קינוח OTH אבל סירבנו.

ליווינו את הארוחה ב-
שני בקבוקי מים מינרלים קטנים (2X12 ₪)

Freiherr Langwerth Von Simmern Hattenheimer Riesling Kabinett Trocken 2011
האף מתון. הפה עשיר. חד ומינרלי. חמצמצות נעימה. גוף טוב. פטרוליות מעודנת.
היין הובא מהבית ולא נגבו דמי חליצה.

Freiherr Langwerth Von Simmern Hattenheimer Riesling Kabinett Trocken 2011

לסיכום

לא הייתי בסין ולא חוויתי אוכל סיני ממקור ראשון אבל אני מתקשה להאמין שזכינו בערב ביקורנו ב-"טאייפי" לאוכל סיני מסורתי ואותנטי.

באתי ל"טאיפיי" עם הרבה רצון טוב ואין לי בעיה עם הסגנון של פעם ובלבד שהוא מבוצע טוב. לצערי, קבלתי משהו שהזכיר לי סרט ג'יימס בונד ישן שהאפקטים בו אולי היו מרשימים לזמנם אבל כיום הם נראים מגוחכים.

 

אוכל

תפריט יין :

שירות

אווירה

כללי

 

טאיפיי
רח נחלת בנימין 63 ת"א
טלפון : 03-5508880
אתר המסעדה
הדף בפייסבוק של שני הסניפים